22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Policisté ve Finsku mají na Facebooku tisíce fanoušků.
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 12 Říjen 2012 12:05

Standard některých států, nejen USA, ale například i Velké Británie nebo severských zemí, je nastaven na úzkou spolupráci policie se školou. V praxi to vypadá tak, že každá škola má svého policistu, který například pomáhá řešit případy šikany, pořádá preventivní přednášky a mohou se na něj obrátit rodiče, děti nebo zaměstnanci školy. Jak uvedli zástupci finské policie na jihlavské konferenci Eliminace dětské kybernetické kriminality, může spolupráce jít ještě mnohem dál. Na propojení policejní prevence a intervence s využitím sociálních sítí jsme se zeptali superintendanta Petriho Marjamaa z Finska.

 

V kontextu českého prostředí mi jako fascinující připadá, že ve Finsku slouží 15 policistů, kteří komunikují každý s 5000 fanoušky na Facebooku (což je maximální povolený počet, pozn. autora)! U nás něčeho takového nedosahují ani některé komerční subjekty. Jak jste dospěli k tak velké oblibě u uživatelů?

Rozhodně to nebylo ze začátku jednoduché. Ale ve Finsku existuje hodně faktorů, které nám pomohly dopracovat se k současnému stavu. Především máme výhodu v něčem, co možná není obvyklé ani u jiných evropských států, a to je důvěra finských obyvatel v policii. Podle průzkumů nám důvěřují občané z 92 %! To nám hodně pomáhá. Podíl na tom mají jistě i další faktory, jako naše spolupráce s médii. Snažíme se totiž otevřeně komunikovat s novináři, protože si uvědomujeme, že i policie v dnešní době může pracovat na svém mediálním obraze, tedy na svém PR.

Jak tedy vypadá takové policejní PR?

Například pořádáme soutěž jako Policista roku, do kterého se při hlasování zapojuje finská veřejnost. Téměř všichni Finové tak dnes znají konstábla Toniho Reinikainena, ale především jeho práci, kterou si tuto cenu veřejnosti zasloužil. Ale je toho víc. Ohromně populární je televizní program s názvem Poliisit, což je finská reality show o práci policie. Dále na Facebooku máme jako policie 182 tisíc fanoušků, a komunikovat s lidmi se nám dost vyplácí jak v oblasti prevence, tak i vyšetřování (pro srovnání – policie ČR neprovozuje na Facebooku oficiální stránky, pozn. autora). Podpora veřejnosti vedla i k dalšímu programu jako je Neighborhood tip, o kterém jsme mluvili na konferenci.

Řekněte nám v krátkosti, jak funguje Neighborhood tip…

Jde o aplikaci, kterou si můžete nahrát do telefonu nebo ji použít na internetu a slouží k nahlášení méně závažných prohřešků nebo drobné trestné činnosti. Nenahrazuje tedy tísňovou linku, ale funguje spíš pro zadávání podnětů policii. Přidání hlášení je anonymní a dříve, než ho zveřejníme, informaci si ověříme. Uživatel přímo na mapě lokalizuje místo výskytu. Ostatní pak mají možnost podívat se, co se v jejich okolí děje a reagovat na to. Pro lepší přehlednost je zde několik kategorií (např. rasistický podtext, nález narkotik, domácí násilí, korupce) a lidé mohou po zadání sledovat vývoj případu.

Nepřipadá Vám to svým způsobem udavačské…

V začátcích se na nás snesla vlna kritiky, že máme gestapácké manýry a navádíme lidi k udavačství. Ale snažili jsme se vysvětlit veřejnosti, že se spíš jedná o vstřícný krok vůči nim. Hodně lidí se totiž zdráhá zvednout telefon a někam zavolat. Tohle je vstřícnější. A vezměte si to tak, že kdyby to nefungovalo, tak to lidé nebudou používat. Ale opak je pravdou. Máme stovky hlášení. Proto jsme také začali obsah schvalovat. Stávalo se samozřejmě, že lidé službu zneužívali, aby někoho poškodili. Tím, že máme operátory, kteří ověřují zadání hlášení, dokážeme to eliminovat.

konstabl

Konstábl Petri Marjamaa na konferenci v Jihlavě

Vraťme se k sociálním sítím. Co konkrétně svým fanouškům na Facebooku nabízíte?

Jsou to různorodé informace. Opět – návod na to neexistuje, ale snažíme se jim především sdělovat něco o naší práci. To lidi zajímá. Takže třeba zpravodajství podobné televiznímu, ale z první ruky. Můžeme si tím taky kontrolovat, co pouštíme mezi veřejnost. Taky například informace o policejní akademii, nejčastější dotazy na policisty – třeba, jak se staráme o naše zbraně, kdy je můžeme použít. Je toho kupodivu hodně, na co se lidé ptají. Teď třeba cyklistické helmy. Dostáváme se k tomu, že nabízíme velmi zajímavý obsah, který přitáhne uživatele sociálních sítí, což jsou hlavně mladí lidé. Vyplácí se nám i stránky s pohřešovanými osobami. Vytváříme si tak důvěru, která tzv. láme ledy a díky tomu se na nás pak uživatelé obrací i se závažnějšími problémy.

Nepřijde Vám nebezpečné potom komunikovat o závažnějších tématech prostřednictvím veřejného chatu?

Přesně takový problém jsme také řešili. Vzhledem k tomu, že všechny informace, které projdou informačními kanály na Facebooku i jinými Instant Messengery, jsou se v podstatě vlastnictvím provozovatelů, rozhodli jsme se kvůli zajištění ochrany vytvořit si vlastní chatovací kanál pro tuto specifickou komunikaci. Tím odpadl problém například při zajišťování důkazů.

A čeho se nejčastěji otázky mladých lidí týkají?

Je to různé, z těch závažnějších témat jsou to nejvíce problémy ve vztazích, se spolužáky, rodiči a učiteli. Dá se říct to, co trápí většinu dospívajících po celém světě. Na základě našich zkušeností jsme tedy vytvořili preventivní školní program proti šikaně s názvem KiVa, za který jsme získali  European Crime Prevention Award v roce 2009.

Takže další úspěch! Co byste doporučil českým policistům, kdyby se rozhodli, podobně jako vy, začít víc prosazovat využití sociálních sítí a médií při práci policie?

Můžu říct jen to, jak to bylo u nás, ale žádný obecný návod nemám. Popravdě řečeno jsme do toho šli s tím, že jsme vůbec neměli představu, zda to může fungovat. To byla naše nevýhoda i výhoda v jednom. Nevýhoda v tom, že jsme neměli žádný ověřený postup, ani akademické výzkumy, které by nám ukazovaly, co přesně dělat. Na druhou stranu jsme si mohli leccos vyzkoušet. Důležité bylo to nevzdávat – v tom je dobrý i internet, a sice že nemá zase tak dobrou paměť. Jedna věc tak třeba fungovala, tak jsme v ní pokračovali, ale jiná byla slepou uličkou, ze které bylo potřeba odjet. Existuje spousta aplikací a jediné, co nás omezovalo, byla naše vlastní fantazie. Je taky potřeba si uvědomit, že vše plyne v čase. Co funguje jednu dobu, za čas už nikoho třeba nezajímá.

Rozhovor pro E-Bezpečí připravil

Mgr. Jan Bartoněk

Odkazy:

FB profil konstábla Janiny Saarinen

http://www.facebook.com/konstaapelijanina.saarinen?ref=ts&fref=ts

Finská reality show Poliisit

http://www.jimtv.fi/ohjelmat/poliisit/etusivu/uutinen/5-kauden-poliisipartiot-oulu-huhtanen-kokko

Fanouškovská stránka finské policie na Facebooku

http://www.facebook.com/Suomenpoliisi

Net Tip

https://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/feedbacktip?openform&l=3

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.