04.05.16

Témata rodičovského kontroly a zabezpeční počítačů a tabletů jsou pro nás velmi důležitá. Proto jsme se rozhodli zahájit spolupráci se společností ESET.

Celý článek...

02.05.16

Nový pracovní list projektu Buď v bezpečí se zaměřuje na bezpečná hesla.

Celý článek...

17.04.16

E-Bezpečí bude mít (stejně jako v loňském roce) stánek na festivalu Utubering.

Celý článek...

11.03.16

Víc jak tisícovka mladých webrangerů již prošla naším MOOC kurzem. 

Celý článek...

02.02.16

Již více než 300 dětí prošlo naším MOOC kurzem, který jsme zrealizovali pod záštitou Google a projektu Web Rangers v prostředí SEDUO. Zapojte se, kurz je free. Stačí kliknout.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Chcete dostávat pravidelně e-maily o dění v projektu E-Bezpečí? Zaregistrujte se!

E-mail:PodporujemeBanner


Poradna Centra prevence rizikové virtuální o nebezpečích kyberprostoru
Hodnocení uživatelů: / 13
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 11 Duben 2011 09:01

helpO tom, jak zákeřné mohou být internetové a komunikační technologie, mohou vyprávět pracovníci online poradny Centra PRVoK PdF UP. Ta totiž v právě v těchto dnech řeší přes 20 případů spojených se sociálně-patologickým chováním na internetu.

 

 

Počet případů, které eviduje náš poradenský systém, rok od roku roste. Ve srovnání s rokem 2010 počet řešených případů vzrostl na dvojnásobek, v některých měsících dokonce na čtyřnásobek. Nejčastějšími případy, se kterými se na nás klienti obracejí, představují kauzy vyhrožování na internetu (či pomocí SMS), urážky na webu, stalking a kyberstalking, falešné internetové profily s dehonestujícím obsahem a v neposlední řadě rovněž sexting“, uvádí dr. Kamil Kopecký, vedoucí poradny.

Mezi velmi zajímavé a neobvyklé případy patří různé formy sdílení sexuálního obsahu v 3D virtuálních prostředích, např. v prostředí Second Life. V Second Life např. čeští nezletilí uživatelé sdílejí s ostatními materiály sexuální povahy (videozáznamy sexuálně zneužívaných dětí) a řadu z nich „prodávají“ za virtuální peníze – tzv. linden dolary (nebo zkráceně lindeny). Ty lze pak snadno převést za měnu zcela nevirtuální – tedy české koruny. Je tedy zřejmé, jak moc v tomto prostředí může bujet (a zpravidla také bují) tzv. dětská pornografie a virtuální dětská prostituce. Bohužel návaznost na reálnou měnu ukazuje, jak moc jsou oba světy – reálný a virtuální – propojeny.

„Poradna přijímá různorodé případy. Některé z nich jsou dány spíše nedorozuměním, nepochopením nebo malou informovaností klientů v oblasti informačních technologií, jiné ale představují závažné problémy, které je nezbytné řešit. K žádnému ale nelze a priori přistupovat jako k nedorozumění či detailu, neboť hranice mezi ním a závažným problémem je v prostředí internetu velmi tenká“, uvádí dr. Vojtěch Bednář, pracovník online poradny.

Pokud se dostanete do obdobných nebezpečných situací spojených se zneužitím ICT, můžete se s důvěrou obrátit na online poradnu, kterou naleznete na www.napisnam.cz.

Redakce E-Bezpečí

 
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2015.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.