28.05.16

Stahujte nový přehledový list o závislostech, netolismu a nomofobii. Stačí kliknout.

Celý článek...

27.05.16

Výroční zpráva projektu E-Bezpečí je ke stažení zde.

Celý článek...

04.05.16

Témata rodičovského kontroly a zabezpeční počítačů a tabletů jsou pro nás velmi důležitá. Proto jsme se rozhodli zahájit spolupráci se společností ESET.

Celý článek...

02.05.16

Nový pracovní list projektu Buď v bezpečí se zaměřuje na bezpečná hesla.

Celý článek...

17.04.16

E-Bezpečí bude mít (stejně jako v loňském roce) stánek na festivalu Utubering.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Chcete dostávat pravidelně e-maily o dění v projektu E-Bezpečí? Zaregistrujte se!

E-mail:PodporujemeBanner


Projekt E-Bezpečí bilancuje rok 2012
Hodnocení uživatelů: / 12
NejhoršíNejlepší 
Středa, 09 Leden 2013 22:00

eb_bilancujeVážení příznivci projektu E-Bezpečí, počátkem roku vždy bilancuji aktivity roku předcházejícího. Proto bych vás (stejně jako v loňském roce) alespoň ve stručnosti seznámil s tím, co náš tým v roce 2012 zrealizoval, na čem se podílel, do čeho se zapojil a čeho dosáhl.

 

Na úvod několik čísel. V průběhu roku 2012 zrealizoval tým projektu E-Bezpečí celkem 112 vzdělávacích akcí pro nejrůznější cílové skupiny: 96 preventivních akcí pro žáky základních a středních škol, 3 akce pro rodiče, 2 akce pro policisty a 11 akcí pro další pedagogické pracovníky. Výcvikem prošlo 4039 žáků, 130 rodičů, 278 učitelů a dalších pedagogických pracovníků a 55 policistů (kriminalistů a pracovníků OSPOD), 30 studentů Pedagogické fakulty MU v Brně a 250 studentů Pedagogické fakulty UP v Olomouci.

Stejně jako v roce 2011 jsme i v roce 2012 zrealizovali rozsáhlý výzkum zaměřený na rizika internetové komunikace českých dětí. Do něj se zapojilo opět více než 10 000 dětí ze všech regionů ČR. S detailními výsledky vás budeme v následujících měsících postupně seznamovat prostřednictvím našeho portálu, souhrnné výsledky pak získáte v monografii, vydané knižně (v tištěné podobě i elektronicky).

Online poradna projektu E-Bezpečí v roce 2012 řešila 162 případů zneužití internetu a mobilních telefonů, cca 20 procent případů spadalo do oblasti trestního práva a bylo předáno Policii ČR. Ve srovnání s předcházejícím rokem došlo k nárůstu počtu případů o 25 procent.

bilance_dropbox

Důležitým krokem ve vývoji projektu E-Bezpečí bylo propojení našich aktivit s aktivitami projektu Seznam se bezpečně!, který realizuje firma Seznam, a.s. V rámci společných aktivit jsme zrealizovali prozatím 5 společných akcí s projekcí filmu Seznam se bezpečně 2, v tomto roce budou aktivity dále pokračovat.

Výsledky projektu E-Bezpečí a projektu E-Synergie jsme propagovali na 14 odborných konferencích v ČR a také odborné konferenci 3rd International Conference of Education & Educational Psychology v Istanbulu v Turecku.

V průběhu roku jsme publikovali více než 40 vlastních odborných textů zaměřených na rizikové chování v kyberprostoru. Také jsme zorganizovali odbornou konferenci Rizika internetové komunikace, které se zúčastnilo více než 150 účastníků.

V roce 2012 náš tým vytvořil 2 aplikace pro mobilní telefony Apple IPhone a tablety Apple IPAD, které zpřístupňují obsah portálu E-Bezpečí jejich uživatelům a zároveň umožňují snadno a rychle hlásit případy zneužití ICT do naší specializované poradny. Aplikace jsou zdarma dostupné v ITunes AppStore.

Na závěr tohoto stručného souhrnu mi dovolte, abych poděkoval všem, kteří nám s realizací projektu E-Bezpečí celý loňský rok pomáhali.

Děkuji všem členům týmu E-Bezpečí, kteří celý loňský rok pracovali na plné obrátky, najezdili stovky kilometrů po celé republice a působili v terénu, pracovali v poradně, zpracovávali výzkumná data, blokovali závadný obsah, zpracovávali odborné posudky pro policii, participovali na grantových projektech. Poděkování patří jmenovitě Veronice, Renému, Pavle, Honzovi a Mirce, stejně jako dalším lektorům, děkuji rovněž dr. Novákové a dr. Bednářovi, kteří pracovali v naší online poradně, samozřejmě Martinu Kožíškovi ze Seznamu a Přemku Filipovi z Vodafone, kteří nás podporovali a pomáhali nám, manažerům prevence kriminality Ostravy a Olomouce (dr. Fritscherová, Mgr. Zmija apod.), Mirku Vaňurovi z České televize (za skvělou besedu pro studenty), Vaškovi Píseckému, Pavlu Schweinerovi a dalším obětavým policistům, Michalu Poláčkovi a OSPOĎákům a dalším a dalším, kterým jsem pravděpodobně zapomněl poděkovat.

Děkuji všem donátorům, zejména MŠMT, Statutárním městům Ostrava a Olomouc, Seznamu, a.s., Vodafone Czech Republic, a.s., Policii ČR, MVČR a dalším, na které jsem snad v tomto textu zapomněl.

Díky moc, i v tomto roce se těším na spolupráci, která bude zcela jistě smysluplná a plodná, užitečná jak pro děti, tak pro dospělé.

dr. Kamil Kopecký
vedoucí týmu E-Bezpečí / E-Synergie
Univerzita Palackého v Olomouci

 
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2015.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.