22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Bez překážek ke hvězdám
Labels: Podvody
Hodnocení uživatelů: / 6
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 15 Červenec 2013 18:32

mini_bezprekazekKe splnění snů a přání je potřeba vynaložit značné úsilí a k cíli se postupně dopracovat. Aspoň tak tomu vždy bylo. A jak to vypadá teď? Zdá se, že k tomu, abychom spokojeně odjeli na dovolenou nebo si pořídili novou televizi, stačí s trochou nadsázky umět telefonovat. V reále to ale tak snadné není a spokojená rodinka z televizní reklamy na nebankovní půjčku zůstává pouhou iluzí.

Informací zkrátka není nikdy dost a v případě podvodů jich máme dokonce vždy málo. Vždyť dnes a denně informují zprávy o nových nekalých praktikách vychytralých podvodníků, na jejichž lep sednou i zdánlivě ostřílení dospělí. Oblast problémů tvoří neprodyšnou síť, kde na počátku stojí nebankovní půjčky a splátkový prodej a ani extrémními praktikami dodavatelů energií do domácností a vleklými problémy s podvodnými likvidátory dluhů tato síť nekončí. V těchto případech mnohé závisí na zdravém selském rozumu. Špatná nebo unáhlená volba se nevyplácí. Ale může se člověk „namočit“ i přes internet? V dnešním příběhu hraje internet poměrně zásadní roli, ačkoliv sám o sobě žádný problém nepřináší. Kauzu studentky Simony můžete vnímat jako varování před osvědčenými intrikami podvodníků. Styl komunikace zůstává přes jejich zhoubně se rozrůstající spektrum stejný. Pojďte se ponořit do světa snadného získání finančních problémů.

Podvodnicí na plný úvazek

Simonin příběh začíná před dvěma lety, tedy v době kdy jí bylo osmnáct let. Tehdy Simonu kontaktovala, její známá ze základní školy. Ku pomoci jí byl Facebook. Simonin profil na facebooku tenkrát opanovalo více než pět set přátel. Nikdy by ji ale nenapadlo, že jednou z tohoto seznamu ráda odstraní nepotřebné a ponechá si pouze své skalní přátele.

„S Martou jsem se nikdy nebavila. Byla o dva roky starší. Když mi na facebooku přišla žádost o přijetí přátelství, neviděla jsem v tom žádnou překážku a přijala jsem ji. Marta, byla zrovna online a po chvilce mi psala. Prý je ráda, že jsem si ji přidala a že se musíme někdy vidět. To mi nepřišlo nijak zvláštní, i když na chodbě základní školy jsme si vždy stěží vyměnily pozdrav. V chatu mi Marta hlásila, že je na pracovním školení, ale ihned, jak se vrátí, se mi ozve. A to se taky stalo. Hned v pondělí se ke mně neodbytně hlásila na facebooku. Kromě upřesnění termínu schůzky (a tak tomu opravdu moje nová přítelkyně říkala) dodala, že má pro mě skvělé překvapení. Začala jsem být nervózní. Jaké překvapení a proč? To přece není nutné. Na schůzku jsem ale přeci jen vyrazila. V kavárně, kde jsme se měly sejít, jsem spatřila sedící Martu vedle silného muže, mohlo mu být tak kolem padesáti. Marta mě šla pozdravit a pozvala mě k nim ke stolu. Očekávání, že nás onen muž opustí, se nenaplnilo. Co hůř, on měl být tím překvapením, na které mě Marta na facebooku upozorňovala. Záhy jsem se dozvěděla, že se jedná o jejího šéfa. Než jsem se nadála, promítala se na notebooku firemní prezentace a za pár málo okamžiků přede mnou ležela smlouva. Na moje argumenty, že si musím vše promyslet, reagoval onen muž se slovy, že si není co rozmýšlet, že taková nabídka se nebude opakovat. V zatmění mysli jsem podepsala vše. Jednalo se společnost, která umožňovala svým členům přivýdělek díky zprostředkování pojistných smluv. Značně nevýhodné pojištění jsem byla nucena uzavřít také. Touto průšvihem smrdící pyramidou jsem roztočila kolotoč problémů, které trvaly až do loňského roku a ve spánku mě dokážou vyděsit dodnes.“

podvod1

… a pátek nešťastný je den

Simoně podle jejích slov nezbývalo nic jiného, než se pokusit nějaký ten peníz vydělat. To, že praktiky podvodníků nenesou známky zásad slušného chování, dokládá další Simonina výpověď.

„Mým prvním úkolem bylo vytvoření seznamu lidí, které znám. Přišlo mi to šílené. Hned další povinností bylo, účastnit se nechutně předraženého úvodního semináře. Stejně jako ostatní účastníci jsem se měla seznámit s činností společnosti a s postupem, jak vyhledávat nové oběti. Řečníky této akce byli veleúspěšní podnikatelé, kteří podle svých slov této společnosti důvěřují a kteří se díky její činnosti dostali ke svým nynějším příjmům. Každý z nich znal neskutečné množství fíglů, jak zlákat klienta. Po semináři se mě namísto Marty ujal „šéf“. Měl mým budoucím klientům předvádět právě tu prezentaci, kterou jsem viděla tehdy v kavárně. „Šéf“ se mě ptal, kdy konečně někoho přivedu. Popravdě mě nenapadl nikdo, koho bych mohla přivést, všichni tak nějak měli co dělat. Přeci jen jsem ale někoho přivedla. Byl to o rok starší kluk. Byl do mě už několik měsíců slepě zamilovaný a jeho práce ho prý tenkrát hodně štvala. Za pokus to stálo. Honza ale odešel ze schůzky úspěšněji než já s tím, že si vše promyslí doma. „Šéf“ si mě po schůzce zavolal a vytýkal mi, jak jsem si mohla dovolit přivést ho v pátek. Nechápala jsem. Vysvětlil mi, že v pátek je možnost získání klienta takřka nulová. Prý se vždy přes víkend najde spousta chytráků, kteří mu podepsání smluv rozmluví. Tehdy měl šéf pravdu. Nedovedete si asi představit, jak jsem dnes ráda, že Honza ty papíry nepodepsal. Honza se mi omlouval a neodpustil si ani pár dalších vyznání lásky. To byla voda na „šéfův“ mlýn. Poslední slova, která jsem od něj slyšela, byla tato: „Žena by měla umět použít svoje zbraně, zvlášť když se jedná o prachy. Součástí obchodu je taky sebeobětování, když pro něho něco uděláš, půjde to líp.“

Potápějící se koráb

Simonu z nekalých praktik vysvobodila pokuta, kterou obdržela ona podvodná společnost, pro kterou pracovala. Simonin „šéf“ ani rádoby kamarádka Marta nebyli k zastižení. Simoně zbyly jen oči pro pláč. Musela platit smluvně vyjednané pojištění, které dosahovalo astronomických výšin, aby se nedostala do dalších problémů. Pomoc našla v nejmenované neziskové organizaci, která podobné případy řešila dnes a denně. Právníci pomohli Simoně napsat výpověď smluv a Simona je pak společnosti odeslala. Ani po více jak tři čtvrtě roce se Simoně nedostalo vyjádření od podvodné společnosti.

„Až do loňského roku jsem neměla žádné zprávy o tom, co se s touto společností děje. Doufala jsem, že je po všem a já budu mít klid napořád. Pak mi ale poštou přišla pohledávka k zaplacení nemalé částky. Pokutovaná společnost moji pohledávku prodala další společnosti. Moje kroky proto směřovaly znovu k pracovníkům neziskovky. Svíralo se mi hrdlo a srdce bušilo o závod. V neziskovce mi radili neplatit nic a to jsem také udělala. Každý den mě pak kontaktoval zaměstnanec, který měl na starost moji postoupenou pohledávku. Volal mi ráno, v poledne i večer, nejspíš kdykoliv si vzpomněl. Vyhrožoval exekucí, soudem a tvrdil, že každý se ohání právníkem, ale když přijde na věc, žádný právník neexistuje. Bála jsem se o tom s kýmkoliv mluvit, natož pak s rodiči. Byla jsem v pasti. Peníze jsem sice měla, ale dokud svítala naděje, nechtěla jsem se nátlaku podvolit, byli to přece podvodníci! Nezisková organizace, která mi pomáhala, se musela omezit pouze na poradenskou činnost, nemohla jednat za mě. Pak přišla poštou další upomínka. Každý den jsem čekala a vyhlížela poštu. Rodiče mi ji sice nikdy neprocházeli, ale přeci jen jsem se bála, aby nic nezjistili.

podvod2

Svoboda

Už rok má Simona klid. Pomohl jí právník se soukromou praxí, kterého Simona zplnomocnila k jednání v této kauze. Ona plná moc stačila k tomu, aby se celá kauza vyřešila. Společnost se podle slov právníka zalekla a proplacení pohledávky už nejspíš požadovat nebude. Její jednání označil právník za neprofesionální. Doručovací adresa společnosti v upomínkách se totiž neslučuje s adresou, odkud upomínky přicházeli a tato společnost se k celé kauze ani právníkovi ani jeho klientce Simoně nijak nevyjádřila. Samotná Simona je z rychlých a zaručených výdělků a superbrigád vyléčená.

„Ještě dnes mi běhá mráz po zádech a děsím se, že by se vše mohlo opakovat. Nebydlím už s rodiči, a přesto, kdykoliv si s nimi telefonuji, ptám se na poštu. Dnes vím, že jsem měla víc štěstí než rozumu. Díky skvělé práci neziskové organizace a díky mému právníkovi jsem se prakticky mohla odrazit ode dna. Člověk si často nedovede představit, jak povznášející je svoboda duše, kterou opouští těžká bolest. Dodnes děkuji osudu, Bohu nebo čemukoliv dalšímu, že mi zabránily, abych spolu se sebou utopila někoho dalšího.“

 

Neznalost neomlouvá

Případem Simony ale podvody nekončí. Na pozoru by se měli mít nejen dospělí, ale i teenageři, kteří brzy dosáhnou plnoletosti. A my, kteří víme o problémech s podvody, bychom se neměli vzdávat odpovědnosti za následující generace. Je více než jasné, že jednotlivec nemůže lepit díry v zákonech. Na místě však nejsou ani argumenty s patrným nádechem alibismu, které tvrdí, že do podobných problémů mohou spadnout pouze hloupí lidé. Nejdůležitější je již zmiňovaná informovanost. Bohužel té se teenagerům i široké veřejnosti dostává stále málo. Oblast této problematiky zůstává v rodinách i ve školách opomíjena. Občanská sdružení se snaží apelovat na zákonodárce, aby upravili legislativu ve prospěch prostého člověka. Bohužel si podvodníci stále dokážou nalézt skulinu.

 

Za rady buďme rádi

Dříve než povídání o podvodnících uzavřeme, je nutné uvést, že v České republice v rámci pojišťovnictví působí hned několik legálních a do jisté míry fungujících zprostředkovatelských firem. Ty ovšem s případem Simony nemají pranic společného.

V Simonině kauze hrála hlavní roli manipulace. Ta byla zjevná už na facebooku, posléze se v markantní podobě projevila při osobním jednání s dalšími členy podvodné firmy. Uvědomme si proto, jak důležité je nenechat se vyvést z míry tím, že nám někdo nedovolí argumentovat a odporovat. Vhodnými komunikačními technikami se těchto nátlaků můžeme zbavit. Pomoci nám mohou mnohé techniky asertivity. Právník Simony zdůrazňuje poznání, že žádný z velkých bossů podvodných společností si zajisté nepřeje, aby měl ve svých pyramidových výšinách konkurenta. Studenti, důchodci a ženy na mateřské by si měli dát pozor na letáčky s nápisy SUPERBRIGÁDA, kde jim jejich samozřejmě neuvedení zaměstnavatelé nabízejí flexibilní pracovní dobu trávenou v pohodlí domova se zaručenými zisky do 10 000 Kč, které si mohou vydělat už za týden. Radou pro podvodníky zneužité lidi je neuzavírat se před okolím, pokusit se najít si někoho, komu můžete důvěřovat a pokusit se nalézt právní pomoc. Nedovolte, aby vás problémy stáhly ke dnu.

Bc. Kateřina Letochová, E-Bezpečí

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.