fbpx
mini_circle.jpg

Projektů, které se zaměřují na problematiku rizikového chování na internetu, je v České republice hned několik. Mají obvykle podobu internetové stránky (chcete-li portálu), která informuje o internetových nebezpečích, představuje tzv. desatero bezpečného internetu pro různé cílové skupiny a nabízí materiály, podle kterých je prý možné vzdělávat žáky.

 

Většina těchto projektů je postavena na principu osvěty – čtěte a informujte se. Jen málokterý z nich však zasahuje školy (tedy žáky a učitele) přímo -  a to tak, že do školy dorazí lektoři projektu, kteří provedou osvětovou preventivní akci. Projekt E-Bezpečí je v tomto výjimečným již proto, že podstatou jeho preventivních a vzdělávacích aktivit je praktická práce s žákem a učitelem.

Věřte, že platí jednoduché pravidlo – weby o bezpečném internetu navštíví žáci až tehdy, když se dostanou do skutečných potíží. Tehdy se snaží hledat pomoc. Do té doby je zaujmou pouze a výhradně soutěže věnované bezpečnému internetu či mediální kampaně vysílané celoplošně v hlavním vysílacím čase. Co tedy zbývá? Co lze udělat? Jednoznačně realizovat preventivní akci v rámci vyučování přímo ve škole. A preventivní akci pro žáky doplnit o vzdělávací kurz pro učitele.

 

Není snadné stát před třídou žáků osmých a devátých tříd, kteří jsou počítačově gramotní, žijí internetem a vědí o informačních technologiích více, než učitelé. Na druhou stranu lektoři pracují s tématem, které je žákům blízké a do kterého jsou osobně zainteresováni. A vzbudit u žáků zájem o téma je pro prevenci možná to nejdůležitější.

Podstatou prevence v oblasti bezpečného internetu je naučit žáky rizikům předcházet. Proto,mohu-li, radím vám – chcete děti učit o bezpečném internetu? Jděte je to naučit přímo do školy!

Kamil Kopecký , E-Bezpečí