22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Vzpomínky, které zůstanou (část 1)
Labels: Kyberšikana
Hodnocení uživatelů: / 13
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 22 Květen 2015 20:35

mini_vzpominkyJak jen začít…? Vždy jsem byla šedá myš. Myš, co si přála projít všemi ročníky a zdárně odmaturovat. Už na základní škole jsem měla menší problémy v mezilidských vztazích. Dnes je nazývám menšími, jelikož v porovnání s tím, co následovalo na střední, to byly jen banality, co nestály za jediné slovo.

Po základce jsem se rozhodovala, kam dále směřovat své studijní kroky. Na prvním místě stál gympl. Všichni byli názoru, že člověk, co ve škole exceloval, nemůže jít jinam. Já ale toužila po něčem jiném. Nechtěla jsem trávit hodiny studiem historie a humanitních věd, a tak jsem si podala přihlášky na odborné střední školy. Jedním z důvodů byl osobní zájem, dalším, už méně zajímavým, pak fakt, že na gympl se hlásili spolužáci, se kterými neměla úplně nejupřímnější vztahy.

 

Už na vyšším stupni jsem byla bohužel nucena řešit šikanu. Tehdy to byly ale jen nejapné poznámky, letmé vyhrožování a občas nějaký ten konflikt. Nebyla jsem jediná ve středu zájmů, proto jsem zapadla do malé a nevýrazné skupinky, co stála bokem celého kolektivu. Byla jsem ráda, měla jsem pár lidí, se kterými jsem trávila dlouhé přestávky. Někdy stačila jen jedna spřízněná duše a vše se zdálo být zase o něco světlejší.

Tehdy jsme všichni byli ale “jen děti“. Někdy mě fascinuje fráze “jen děti“. Přijde mi, jako by právě toto byla častá výmluva pro agresi a různé poruchy chování. Děti přeci za nic nemůžou, jen si hrají… A právě někdy takové dětské hry se často z toho nevinného škárlení přehouply do útlaku a zesměšňování.

Dnes už je to rok, déle než rok, co se za mnou navždy zavřely brány střední školy. Někdo by si řekl, že po takové době v člověku všechny pocity a vzpomínky utichnou. Původně jsem měla v záměru sepsat svůj příběh šikany, která mě provázela dlouhými dny a stala se po mnoho let mým nejbližším přítelem. Myslela jsem si, že otevřu nový textový dokument a začnu psát. Bohužel nic není tak jednoduché, jak se zdá a místo příběhu jsem v sobě znovu zasela semínko pochyb, vzpomínek a zoufalství.

Bylo to tři a půl roku, co se zdálo být nekonečných. Ač jsem dnes na vysoké a mám mnoho přátel, stále nedokážu otevřeně sepsat to, co mě potkalo. Do dnešních dní jsem to nikomu neřekla, přátelům, mámě, nikomu. Snad jsem zbabělec, co se neumí poprat z minulostí nebo snad jen citlivá duše, co se stále nevyrovnala s tím, co jí potkalo.

Když se na to zpětně dívám, říkám si, že jsem byla hloupá. Měla jsem vše nahlásit na policii, bránit se a nenechat zajít vše tak daleko. Dnes už je ale na takováto gesta pozdě. Co se stalo, stalo se a v mých silách není spekulovat nad tím, jaké by to bylo kdyby…Žádné kdyby není a právě díky strachu, strachu z následků a veřejného posměchu, jsem sečkala po mnoho měsíců v pozici svázaného zvířete. Zvířete, co má malou klec a je drženo tam, odkud by chtělo utéct.

Ještě dnes si živě vzpomínám na svůj první školní den. Ze základní školy jsem odcházela poměrně znechucená a těšila se na nový kolektiv. Kolektiv přátel, co se mi stane rodinou. Stála jsem před obrovskou budovou. Byl to nezvyk, na základce jsme se všichni znali, jelikož jsem bydlela na vesnici. Najednou jsem se dostala na největší střední školu ve městě. Vešla jsem dovnitř a ptala se těch cizích a neznámých lidí na cestu do své nové třídy. Po krátkém bloudění jsem jí našla.

Bylo to jiné. Žádné veselé barvy, jen staré, počmárané lavice a žluto-bílé stěny. Byly špinavé a podřené. První dojem ve mně zanechal spíše zděšení, než natěšení na nový kolektiv.  Nedala jsem na sobě nic znát. Usadila jsem se někam doprostřed a čekala, kdo přijde. Třída se začala pomalu plnit. Všichni si sedali a já ve skrytu duše doufala, že i ke mně si někdo sedne.

vzpominky1

Naštěstí se tak stalo a přisedla si zprvu docela milá dívka. Nazývejme jí třeba Jana. Prvních pár týdnů se vyvíjelo dobře, našla jsem si pár kamarádů a snad teď mohu otevřeně napsat, že jsem začala s navazováním přátelských vztahů.

Z počátku mě překvapilo, že se někteří už znají. Tenkrát jsem ještě nechápala. Po čase jsem však zjistila, že na Facebooku vznikla před začátkem školního roku skupina, kam se přijatí uchazeči, rsp. mí noví spolužáci, přidali. V té době jsem Facebook neznala, nepotřebovala jsem ho. Jak ale plynul čas, byla jsem nucena si ho zřídit.

Měla jsem pár vyučujících, kteří místo nošení učebních materiálů, využívali moderních technologií. Vždy se na stránce třídy objevily různé soubory, ať už to byly domácí úkoly nebo studijní materiály do praxí, které jsme si měli na další den donést. Takto jsem poprvé pronikla do modro-bílého světa, kde se hodnoty měřily počtem palců nahoru a sdílení.

Brzy jsem se seznámila se spolužáky, co seděli v okolních lavicích.  Byl to asi paradox, ale v každém kolektivu, ať už je malý nebo větší, vzniknou skupinky. V mé nové třídě vznikly skupiny podle řad. Řada, ve které jsem seděla já, se nebavila s těma dalšíma dvěma. Měli jiné názory, vzájemně se pomlouvali, kritizovali se. Je pravdou, že v mém novém kolektivu bylo mnoho svérázných a kontroverzních lidí. Řada z nich musela mít vždy pravdu a názor jiného byl hned smeten ze stolu. Umíte si pak asi představit, jak vypadal stužkovací nebo maturitní večírek? Nebudu ale předbíhat.

Bohužel, nic netrvá věčně a z těch původně milých lidí se vyklubal kolektiv sebestředných a panovačných idealistů, kterým bylo dobré jen někoho kritizovat a předhazovat mu vlastní názor.

Prvních pár týdnu jsem se bavila s 6 spolužáky, co seděli v mém okolí. Mou velikou nevýhodou, už v počátcích studia, byl špatný zdravotní stav. Tenkrát mi bylo diagnostikováno degenerativní onemocnění, které mě poznamenalo po absenční stránce. Ve škole jsem často chyběla. Nebylo to však proto, že bych chodila za školu, ale protože jsem ležela v nemocnici nebo se ládovala léky. Často jsem i přes zdravotní komplikace do třídy přišla, ale po pár hodinách se otočila a odcházela domů.

Z počátku to spolužáci akceptovali. Byla jsem ta divná, co sebou občas někde praští a jde domů. Kvůli zdraví jsem zvažovala přerušení studia, jelikož léčba byla a stále je zdlouhavá a bez jasných výsledků. Nikdy jsem se k tomu ale neodhodlala. Když se nad tím zamyslím, možná je to dobře. Kdybych školu přerušila, jen těžko bych se pak vrátila a odmaturovala.

Pro E-Bezpečí: Tristia

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.