22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Zákoutí „temného“ internetu
Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 
Středa, 20 Duben 2016 14:46

mini_darknetJsou věci, které na běžném internetu nekoupíte. A naopak místa, kam se běžný uživatel internetu nedostane. O „temném“ internetu se ví, ale pro mnoho těch, kteří o něm slýchají je stejně nepochopitelný, jako dříve býval internet jako celek.

 

Z pohledu dnešního, gramotného člověka je Internetu ne už pouze zajímavou technologickou věcí určenou nadšencům a zasvěceným, ale naprosto běžnou součástí jejich života, s jejíž pomocí je možné dělat téměř vše.

Současný internet je nicméně také médiem, které je sledováno, regulováno a řízeno státy, jejich zákony a autoritami. Také některé jeho vlastnosti, které jej kdysi dělaly tak atraktivním, jsou pryč. Současný internet například již dávno není anonymní a také ani zdaleka tak nezávislý a decentralizovaný, jako tomu bylo v počátcích jeho používání. A tak lidé, kterým to z různých příčin vadí, hledají alternativy. Mezi ně patří něco, čemu se souhrnně říká „temný“ internet, angl. darknet.

Když o darknetu hovoří mainstreamová média, mají většinou na mysli pro běžného uživatele „neviditelný“ web s využitím sítě Tor, ve skutečnosti se ale jedná o poměrně pestrý svět různých technologií a nástrojů majících společný cíl: maskovat komunikaci a zajistit uživatelům možnost výměny informací nezávisle na tom, aby je mohl někdo kontrolovat, sledovat anebo vůbec identifikovat.

Cibulové řešení

Způsobů, jak to udělat, je, jak už bylo řečeno, mnoho. Všechny v zásadě využívají toho, že technologická infrastruktura internetu je stále postavená na otevřených základech a že je možné na ní provozovat v podstatě libovolné služby, které splňují jeho základní standardy.

Jak už bylo řečeno, nejznámější (pokud se v případě skrytých technologií o něčem takovém dá vůbec mluvit), je směrovací systém Tor. Jeho princip spočívá ve vytvoření komunikační vrstvy nad standardní internetovou infrastrukturou, ve které jsou požadavky jednotlivých uživatelů směřovány přes náhodně zvolené uzly, a stejným způsobem je organizována doprava odpovědí serverů na ně (celý systém běží v režimu klient – server). Principu se říká „cibulové směrování“, odtud také cibulka, kterou má tato technologie ve znaku. Informace, která je přenášena sítí, se obalí do předdefinovaného počtu vrstev šifrování, kdy po dekódování každé z nich je směrovači (prvku, který provádí transport dat) zobrazena adresa dalšího uzlu na cestě zprávy, ale ne zpráva samotná. Každý prvek tedy „odloupne“ jednu vrstvu šifrované informace a jakmile jsou odstraněny všechny, znamená to, že zpráva dorazila do svého cíle.

Toto řešení je ve srovnání s běžnými postupy přenosu informací na internetu pomalé a problematická je také jeho efektivita. Na druhé straně ale velice komplikuje odposlech komunikace po cestě, a to ať už formou útoku typu man in the middle, anebo pasivním náslechem datového provozu po cestě. Z pohledu koncového uživatele přitom nemusí být nijak komplikované.

tor

Jestliže je „temná“ strana internetu postavena, stejně jako třeba běžný web, na principu klientů a serverů, pak obě tyto strany jsou otevřeny, tj. může se do nich zapojovat v podstatě každý, kdo má o to zájem. Standardní (výchozí) klient na straně uživatele má podobu běžného webového prohlížeče a krom znalosti adresy cílové služby nejsou k jeho obsluze potřeba žádné zvláštní dovednosti. Také na straně serveru není mnoho odlišností oproti klasickému webovému serveru, a tak mnoho „temných“ služeb vychází z klonů anebo adaptací běžných webových serverů. Počáteční investice nutné k používání této služby jsou nulové pokud jde o finance a velmi střídmé pokud o práci a úsilí.

Alternativy

Tor a jeho skryté služby samozřejmě není jedinou „temnou“ technologií. Na obdobném principu pracuje celá řada dalších nástrojů. Všechny mají společné to, že tvoři anonymizační vrstvu nad transportní infrastrukturou klasického internetu a všechny jsou vzájemně odděleny. Patří sem třeba semi P2P sít I2P (také známá jako „neviditelný internet“), Freenet a nebo nástroje, které se vyvinuly z původně P2P technologií pro decentralizované sdílení souborů. Existují také nástroje (pocházející rovněž původně ze světa výměnných sítí pro sdílení souborů, které umožňují přemosťovat různé služby, tj. přenášet obsah, který je sdílen v jedné z nich do druhé, a to včetně přeložení adres. Tím se přenos komplikuje, nicméně může se takto zvyšovat dostupnost informací. Efekty na základní účel, tj. ochranu soukromí jsou obojaké – pozitivní i negativní.

Použití

Když se řekne „temný internet“, vybaví se laikovi kombinace zbraně-drogy-násilí. Pravdou je, že anonymizační systémy jsou využívány těmi, kteří mají důvod chránit se před dohledem ruky zákona, ale nikde není řečeno, že to musí být pouze gangsteři. „Temný“ internet je místem, které víceméně musí používat třeba politická opozice v zemích, kde je perzekuována, ale například také specifické skupiny lidí, kteří se ničeho amorálního či nezákonného nedopouštějí, ale prostě a jen chtějí mít své informace chráněny a anonymní. Sem patří také technologičtí „geeci“, pro které jsou skryté služby vlastně tím, čím býval původně celý internet a o co byl připraven v důsledku svého komerčního úspěchu. Na bázi darknetu vznikají celé subkultury, novodobé kmeny. Pro většinového uživatele ale nemá průzkum této části internetu, snad kromě naplnění potřeby zvědavosti, žádný větší význam.

darknet

(Zdroj obrázku: Cyberwarzone.net)

Soukromí?

Anonymizační nástroje jsou sofistikované, ale ne nepřekonatelné nástroje, a je potřeba říct, že jak samotná existence darknetu, tak jeho jednotlivé technologie jsou trvale v hledáčku nejlépe vybavených bezpečnostních služeb světa. Slabým místem jsou chyby v softwarových komponentách, postavených často na opensource modelu – v generátorech pseudonáhodných čísel, které tvoří základ, v šifrovacích knihovnách, v OpenSSL, které je otevřeně či skrytě mnoha anonymizačními technologiemi využíváno. Existuje také podezření, že některé servery, routery, a možná i protokoly jsou cíleně vytvářeny jako „honeypot“ s cílem přilákat zájem těch, které je lépe sledovat, než nechat být.  To jsou ale spíše spekulace, než něco, co by mělo ověřený základ.

Pro E-Bezpečí,
PhDr. Vojtěch Bednář

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.