22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Reklama fiktivního Leo Anderse slibuje extrémně rychlou a účinnou metody výuky cizích jazyků. Jedná se však o podvod.
Hodnocení uživatelů: / 42
NejhoršíNejlepší 
Neděle, 03 Duben 2016 16:24

mini_leoV posledních dnech zachytila poradna projektu E-Bezpečí několik žádostí na prověření online reklamy na zázračnou metodu bleskové výuky cizích jazyků, která se objevila v českých (ale i zahraničních) reklamních sítích a která je českým uživatelům nabízena prostřednictvím různých velkých internetových portálů.  Tato metoda prý umožňuje bleskovou výuku cizích jazyků, kterou vyvinul a doporučil multipolyglot, 64letý Leo Anders, využilo ji prý více než 65 000 Čechů. Metoda nazývaná jako „Ling Fluent“ (dříve Simple Words) a samotná reklama na ni je pouhým podvodem.

Úvodní poznámka

Úkolem tohoto textu není posoudit kvalitu výsledného produktu, posuzujeme pouze způsob, jakým způsobem jsou uživatelé mateni a přesvědčování k nákupu služby -  a to s použitím evidentně nepravdivých informací, podvržených identit, fotografií apod.

Podvodné stránky s reklamou

Stránky, které zázračnou metodu výuky cizích jazyků představují, se tváří jako stránky specializovaného magazínu či přímo jako prodejní stránka, představující zázračný produkt – v našem případě superrychlou výuku cizího jazyka, během které se denně naučíte 200 cizojazyčných frází denně a během 30 dnů začnete neomezeně komunikovat v cizím jazyce. Stačí jediné – uhradit 790,- Kč a získat přístup do interaktivního kurzu výuky cizího jazyka, který Vás vše potřebné naučí…

Internetové stránky, na které reklama odkazuje, jsou umístěny na internetové adrese: http://nejlepsi-propagace.com/express-science-jazycky-prulomove-formule-ling/, existují však v různých dalších mutacích a využívají velkého množství referenčních fotografií a odkazů na neexistující klienty z řady zemí Evropy a USA. V rámci naší analýzy jsme se zaměřili právě na tuto českou mutaci, na kterou pravděpodobně český uživatel narazí nejčastěji.

lang-fluent-original

1. Autorita Leo Anderse, garanta služby - podvod

Dosažení úspěchu je garantováno neexistujícím Leo Andersem, prý jedním z nejlepších lingvistů v Evropě, který prý mluví plynule 20 jazyky. Ačkoli Leo Andersů existuje celá řada, žádný z nich dle údajů z Google není polyglot, není to lingvista, nemluví 20 jazyky a hlavně ani vzdáleně nevypadá jako vousatý muž na fotografii. Fotografie využitá na webu byla získána pravděpodobně z fotobanky Shutterstock.

leo_anders_shuttershock

Je zajímavé, že stejnou fotografii používá také světoznámý Amazon, a to jako profilové foto spisovatele Victora Darka, autora knihy Uninvited Guests, jak si lze ověřit přímo na internetových stránkách Amazonu, ale také na zadní straně obalu této knihy, kde fotografie rovněž figuruje.

leo_anders_victor_dark_amazon

Jestli je Victor Dark Leo Andersem a jestli fotí pro Shutterstock bohužel nelze prokázat :-). Fotografie má na některých verzích tohoto reklamním webu navíc upravené pozadí, ve kterém je v pozadí rozsáhlá knihovna plná knih - pozadí s „knihovnou“ má vyvolat představu, že je Leo Anders skutečným odborníkem.

2. Recenze služby od českých uživatelů – podvod

Aby byl reklamní podvod dostatečně účinný, je nutné podpořit jej zkušenostmi uživatelů – v českém prostředí samozřejmě českých. Na stránkách tedy figurují recenze Marie Drobné (67 let), Danuše Novotné (44 let), Anety Kovalské (33 let), Edity Oháňkové (29 let) a dalších spokojených uživatelů této jazykové služby. Ve všech případech jde o podvodná fota a fiktivní jména, jak si může každý uživatel ověřit pomocí reversibilního vyhledávání fotografií v prostředí Google.

podvod-klient

3. Simulace fiktivních nákupů

Webové stránky simulují v pravidelných intervalech poslední proběhlé nákupy, ve spodní části obrazovky se zobrazuje informace o tom, že službu si právě před několika vteřinami zakoupila konkrétní osoba z konkrétního města. Autoři webu mimochodem danou funkci celkem jasně pojmenovali genBuy(), tedy generuj nákup. Celý princip simulace je primitivní – webová stránka si zjistí, jaké je datum, z databáze si načte náhodné jméno a náhodné město, vygeneruje náhodnou časovou prodlevu a po cca 15-45 sekundách zobrazí na stránce fiktivní nákup. Příslušnou část kódu přikládáme.

funkce

4. Neexistence obchodních podmínek a kontaktních údajů

Webové stránky neobsahují žádné obchodní podmínky, kterými se prodej služby řídí, neobsahují žádné kontaktní údaje ani cokoli jiného, co by vedlo k identifikaci konkrétní firmy či osoby. Jsou zcela anonymní.

5. Chyby v objednávkovém formuláři

Pokud si vyzkoušíte objednávkový formulář uvedený na webu, zjistíte, že veškerá chybová hlášení jsou uvedena v polštině, stejně tak stránka obsahuje špatně přeložené výrazy (např. moje rozhodnutí je 100% bezpečný, vyberte cizí jazyk, co se chcete dozvědět apod.).  

6. Doména je umístěna v Polsku

Internetová doména nejlepsi-propagace.com je umístěna v Polsku a je registrována na společnost Multilanguage Center, Poznaň, Polsko (registroval Yauheni Miraniuk). Tato společnost vlastní velké množství různých domén, na jejichž kořenovém adresáři se nenechází žádný obsah (např. informace-ze-sveta.com a další). 

Zkušenosti z dalších zemí

Podobné zkušenosti s danou reklamou mají také obyvatelé Slovenské republiky, slovenská mutace reklamy upozorňuje na to, že zázračnou metodu vyzkoušelo již 35000 Slováků. Stejně tak řada slovenských serverů na tuto podvodnou reklamu upozorňuje. Existují rovněž mutace polské, německé, anglické, maďarské, španělské atd. Na podobném principu fungují např. internetové stránky www.sciencejournal.cz/. Reklamy podobného typu zasahují jak národní, tak nadnárodní reklamní sítě. Poskytovatelé se snaží s podvodnými reklamami bojovat a odhalenou podvodnou reklamu blokují, přesto však do reklamních sítí podvodné reklamy pronikají.

Martin Kožíšek ze Seznam.cz k situaci např. uvádí: "Z našich služeb jsme koncem roku 2015 odstranili zavádějící bannerovou reklamu s produkty na různé doplňky, zvětšovadla a zázračné metody. Většina stránek obsahovala neúplné informace týkající se reklamace, provozovateli a další údaje požadované zákonem. Stránky obsahovaly falešné recenze, certifikáty nebo lékařské doporučení fiktivních osob."

Důvěřovat, ale hlavně prověřovat

V prostředí internetu je třeba ověřovat si kvalitu informačních zdrojů, se kterými pracujeme. V případě internetového nakupování pak toto platí dvojnásobně. Mezi hlavní zásady bezpečného nakupování patří ověřit si kvalitu prodejce (zavedený eshop, zavedená firma, kontaktní údaje, existence kontaktního místa), kvalitu produktu či služby (recenze, reference), délku existence e-shopu (existuje již delší dobu, nevznikl před několika dny), obchodní podmínky (jsou definována pravidla pro reklamaci apod.). Případné podvody si můžete rovněž ověřit prostřednictvím internetové domény www.hoax.cz či prostřednictvím online poradny www.napisnam.cz, kterou provozuje projekt E-Bezpečí ve spolupráci se svými partnery - MVČR, společností O2 Czech Republic, Seznam.cz, Google a dalšími.

dr. Kamil Kopecký
E-Bezpečí, PdF UP Olomouc

Zdroje:

http://nejlepsi-propagace.com/express-science-jazycky-prulomove-formule-ling/

https://zn.sk/pozor-na-udajnu-zazracnu-metodu-vyucby-jazyka-ling-fluent/

http://kupnisila.cz/ling-fluent/

https://lingfluent.com/

http://ling-fluent.pl/

http://lingfluent.com.pl/

http://lingfluent.pl/

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.