04.05.16

Témata rodičovského kontroly a zabezpeční počítačů a tabletů jsou pro nás velmi důležitá. Proto jsme se rozhodli zahájit spolupráci se společností ESET.

Celý článek...

02.05.16

Nový pracovní list projektu Buď v bezpečí se zaměřuje na bezpečná hesla.

Celý článek...

17.04.16

E-Bezpečí bude mít (stejně jako v loňském roce) stánek na festivalu Utubering.

Celý článek...

11.03.16

Víc jak tisícovka mladých webrangerů již prošla naším MOOC kurzem. 

Celý článek...

02.02.16

Již více než 300 dětí prošlo naším MOOC kurzem, který jsme zrealizovali pod záštitou Google a projektu Web Rangers v prostředí SEDUO. Zapojte se, kurz je free. Stačí kliknout.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Chcete dostávat pravidelně e-maily o dění v projektu E-Bezpečí? Zaregistrujte se!

E-mail:PodporujemeBanner


„Jít či nejít?“ Nové video projektu E-Bezpečí
Hodnocení uživatelů: / 33
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 04 Únor 2013 08:00

jit_nejitJak ukázal v roce 2012 výzkum E-Bezpečí (Rizika Internetové komunikace III), zhruba 10 % dětí šlo na schůzku s neznámým člověkem pouze na základě komunikace přes internet. Mluvíme tedy přibližně tisícovce dětí (z 10 000 oslovených), které někde minulý rok čekaly s napětím, zda dorazí skutečně jejich kamarád, kamarádka nebo láska na celý život.  Ne všechny ale měly to štěstí, jak dokazují případy zaznamenané u nás a v zahraničí, a některé se staly obětí kybergroomingu, tedy zneužití internetové komunikace k sexuálním útokům na děti a mladistvé. Rozhodli jsme se dětem, ale nejen jim, povyprávět jeden příběh a nechat je vyzkoušet si takovou schůzku. Nanečisto.

Aktualizace prevence

V červnu roku 2012 ve spolupráci s Point Film a za přispění Preventivně informační skupiny policie České republiky v Olomouci proběhlo natáčení projektu s názvem Jít či nejít. Při sepisování scénáře a námětu se vycházelo ze reálných kauz zaznamenaných u nás a v zahraničí a také z nejčastějších projevů chování pachatelů, které se popisuje v odborné literatuře. Abychom jen nepřednášeli o tom, co by se mělo a nemělo dělat, rozhodli jsme se přenést část zodpovědnosti na samotné diváky a ponechat jim možnost vývoj příběhu ovlivnit.

jit_nejit2

Fotografie z natáčení na Základní škole Hálkova v Olomouci

jit_nejit3 Herci byli vybráni mezi studenty základní školy.

 

Seznámili se na chatu

Hlavní hrdinkou příběhu je Míša (Alice Břečková), která si už nějaký čas píše s jedním klukem, kterého poznala na internetu. Trvá to už asi půl roku a za tu dobu už se stihli docela dobře poznat, tedy alespoň virtuálně. No a nyní přichází chvíle, kdy by se mohli konečně setkat. Přesto si Míša není setkáním jistá – přece jen nikdy nevíte – tak se rozhodne jít se poradit za paní učitelkou a povyprávět jí svůj příběh. Divák postupně zjišťuje, že vše není tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo.

To, jestli se Míša na schůzku nakonec vydá, je díky našemu zpracování jen na samotném divákovi, tedy na dětech ve třídě. Ty budou hlasovat o tom, jak se děj bude vyvíjet. A rozhodování není jednoduché (tak jako v životě).  Diváci budou mít za úkol rozhodnout například v situacích, se kterými se sami setkávají. „Má Míša jít na setkání s kamarádkou?“ „Má říct o schůzce tatínkovi?“ atp.

jit_nejit4

Jak setkání skončí? To je jen na divákovi

Vyvracení stereotypů

Cílem videa je vyvracet určité stereotypy a mýty, které se mezi dětmi šíří ohledně těchto schůzek (například „veřejné místo je zárukou bezpečí“), a přiblížit na příběhu docela rozumné a obyčejné holky, na co by si především děti měly dávat pozor. Vše je navíc doplněné o další informace a náměty, jak s dětmi dál rozvíjet téma kybergroomingu. Podívejte se na ukázku z DVD, které jsme připravili pro děti a učitele a které již brzy budeme pouštět při našich přednáškách.

 

 

Pro E-Bezpečí

Mgr. Jan Bartoněk

 
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2015.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.