22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Stalking celebrit aneb I cena slávy má své hranice (2. část)
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 30 Říjen 2009 01:39
stalking-motiv03.jpgKdo z nás aspoň jednou nesnil o tom, že je slavným hercem, zpěvákem, sportovcem nebo politikem? Kdo by nechtěl být obdivován davem fanoušků?
Co když se ale obdiv fanoušků změní v posedlost?
V následujícím seriálu vám ukážeme odvrácenou tvář popularity. Seznámíme vás s kauzami známých osobností a jejich pronásledovatelů – tzv. celebrity stalkerů.
Dnešní část je o těchto celebritách: Jodie Foster, Hilary Duff, Janet Jackson, Sheryl Crow, Anna Kurnikovová, Mel. B. a Pamela Anderson.

Jodie Foster

stalking-foster.jpgstalking-foster-hinckley.jpgJedním z nejnebezpečnějších stalkerů celebrit byl John Warnock Hinckley, Jr. (*1955). Hinckley byl posedlý herečkou Jodie Foster. Tato posedlost se datuje od roku 1976, kdy byl natočen film Taxikář (Taxi Driver). Hinckley promítání filmu navštívil nejméně patnáctkrát, přičemž se silně ztotožnil s jeho hlavní postavou Travisem Bickleym. Dějová linie filmu spočívá v Bickleyho snaze chránit dvanáctiletou prostitutku, kterou hraje právě Jodie Foster. To nakonec vyvrcholí až v pokus o vraždu amerického senátora, který kandiduje na post prezidenta. (Postava Travise Bickla bylo vytvořena na základě deníku Artura Bremera, který se pokusil o atentát na George Wallace.)
Během následujících let Hinckley pronásledoval Jodie Foster po celých Spojených státech. Jeho posedlost zašla až tak daleko, že se přihlásil ke studiu na stejné škole, kde začala studovat i ona. Na sklonku roku 1980 jí posílal velké množství různých dopisů a vzkazů. Zjistil si i její telefonní číslo. Hinckley se svými pokusy odmítl přestat i přes hereččin naprostý nezájem o jeho osobu.
Poté, co se mu nepodařilo navázat s Jodie Foster kontakt, vymyslel několik plánů, jak přilákat její pozornost – naplánoval např. únos letadla nebo chtěl před herečkou spáchat sebevraždu. Nakonec, aby vzbudil její zájem, se rozhodl zavraždit prezidenta. Podle jeho teorie by se pak stal historickou osobností rovnocennou Fosterové. Proto začal pronásledoval prezidenta Jimmyho Cartera ze státu do státu. V Nashvillu by ale uvězněn pro držení zbraně. Hinckleyho rozhodnutí zabít prezidenta bylo rovněž inspirováno filmem Taxi driver. Bez peněz se ještě jednou vrátil domů a navzdory psychiatrické péči zaměřené na léčbu deprese se jeho duševní zdraví nezlepšilo. V roce 1981 nasměroval pozornost na nově zvoleného prezidenta Ronalda Reagana. V téže době začal sbírat informace o Lee Harvey Oswaldovi, vrahovi prezidenta Johna F. Kennedyho, ve kterém spatřoval svůj vzor. 30. března 1981 se ve Washingtonu pokusil spáchal atentát na amerického prezidenta Reagana. Prezident a několik dalších osob bylo vážně zraněno, ale všichni přežili.  
U soudu byl Hinckley shledán nevinným z důvodu absolutní nepříčetnosti. Byla mu nařízena ústavní léčba a byl umístěn do psychiatrické léčebny, kde žije doposud. Po skončení procesu napsal, že atentát na Reagana „byl největším vyznáním lásky v dějinách lidstva“ a nevyjádřil nad svým činem žádnou lítost.


Hilary Duff

stalking-duff.jpgstalking-duff-myaskovskiy.jpgMaksim Myaskovskiy, 18letý ruský imigrant, byl odsouzen k 117 dnům vězení a 5leté podmínce za pronásledování herečky a zpěvačky Hilary Duff. Myaskovskiy byl zatčen poté, co zpěvaččinu soukromému detektivovi telefonicky oznámil, že chce zpěvačku zabít. Následně byl viděn, jak se potuluje poblíž zpěvaččina domu, domu její matky a jejího tehdejšího přítele Joela Maddena, zpěváka rokové kapely Good Charlotte.
Uvězněn byl proto, že porušil soudní zákaz styku s Duff a Maddenem, o který požádali před rokem. Myaskovskiy byl Hillery Duff posedlý a její přítel mu stál v cestě.


Janet Jackson

stalking-jackson.jpgSvého stalkera má také zpěvačka Janet Jackson, sestra zesnulého Krále popu Michaela Jacksona. Více než 9 let ji pronásledoval 46letý Robert Gardner. Podle zpěvačky si vsugeroval, že s ní má „osobní vztah“, posílal jí emaily a faxy a snažil se s ní setkat osobně. Dokonce se mu podařilo dostat do newyorského studia, kde Janet Jackson natáčela - měl u sebe nůž a velké nůžky. Ochranka jej ale zadržela.
Zpěvačka se nakonec obrátila o pomoc na soud. „Nechci být považován za pronásledovatele, jsem jen jeden z jejích fanoušků,“ uvedl Gardner před soudem.
Ten však dal za pravdu zpěvačce a vydal Gardnerovi soudní zákaz styku. V následujících 3 letech se nesmí přiblížit k zpěvačce a její rodině na 100 yardů.


Sheryl Crow

stalking-crow.jpgPronásledována svým fanouškem se cítila také zpěvačka Sheryl Crow. 38letý Ambrose Kappos (řidič námořnictva, který se představoval jako námořní potápěč) ji obtěžoval 15 měsíců od července 2002 do října 2003. Kappos byl do zpěvačky zamilovaný, tvrdil, že jsou „duševní dvojčata“, že „mluví s Bohem“ a že je „odpovědí na zpěvaččiny modlitby“. Několikrát volal její sestře a osobně navštívil v kanceláři jejího otce. Oba žádal, aby mu se zpěvačkou domluvili osobní schůzku.
V roce 2003 byl zatčen, když se se zpěvačkou pokusil osobně setkat. Nejprve se objevil v zákulisí, kde ji ale neoslovil. Když nastupovala do své limuzíny, přistoupil k ní a řekl: „Ahoj, já jsem Ambrose.“ Poté byl odstrčen zpěvaččiným manažerem a ochrankou.
Kappos byl obžalován za pronásledování a vloupání, protože neoprávněně vstoupil do vyhrazených prostor. Za to mu hrozilo až 7 let vězení. Nakonec byl ale osvobozen. „Čestný muž se dvořil ženě, která se mu líbila, a prosté „ne děkuji“ od ní nebo od jejích zástupců by mu stačilo“, komentoval situaci Kappos.


Anna Kournikova a Mel B.

stalking-kurnikovova.jpgstalking-kurnikovova-lepeska.jpgStinnou stránku popularity už poznala také ruská tenistka a fotomodelka Anna Kurnikovová. Musela totiž čelit náporu neodbytného obdivovatele, o jakého by stála jen málokterá žena. V roce 2005 ji zahrnoval nechtěnou pozorností 40letý bezdomovec William Lepeska. Poslal jí několik dopisů a množství e-mailů. „Až budeme milenci, nebudeme potřebovat žádné jiné lidi, ani jídlo, ani vodu,“ spíše hrozil, než sliboval. Oddanost ruské tenistce projevil např. také tím, že si nechal na pravou ruku vytetovat její jméno. Z obavy o svou bezpečnost si Ruska najala i osobního strážce.
Lepeska byl nakonec zatčen v lednu 2005, kdy nahý přeplaval zátoku Biscayne Bay směrem k rezidenci Kurnikovové v Miami. Její vilu však nepoznal, a tak se omylem zjevil u bazénu sousedů, kde začal hulákat: „Anno, zachraň mě.“ Sousedi na něj však zavolali policii.
Lepeskovi hrozilo až 30 let vězení za napadení dvou policistů ve službě, odpor při zatýkání a vloupání. Dále byl obviněn z pronásledování, exhibicionismu a poškozování cizí věci. Na základě psychologického vyšetření byl však na 6 měsíců umístěn do psychiatrické léčebny. Byl mu také udělen soudní zákaz styku s tenistkou na vzdálenost 300 metrů.

stalking-brown.jpgNebyl to první Lepeskův milostný výboj. Neodbytnou přízeň projevoval 5 let i bývalé člence skupiny Spice Girls Melanii Brownové (Mel B.). Ta ho však potom přestala zajímat.
Lepeska si také odseděl několik let ve vězení za to, že v roce 1995 pobodal nožem spícího vysokoškolského studenta. „Byl jsem otrok zla, kterému jsem nemohl uniknout,“ prohlásil tehdy.

Pamela Anderson

stalking-anderson.jpgPamelu Anderson více než měsíc pronásledoval 29letý bezdomovec William Peter Stansfield z Anglie. Kromě herečky sledoval také její rodinu (např. navštívil její syny ve škole). Stansfield chtěl, aby hvězda seriálu Pobřežní hlídka hrála ve filmu, který pro ni napsal. U soudu si za své chování „vysloužil“ 3letý zákaz styku s herečkou i její rodinou.
 
 
Autor: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Zdroje:

www.boston.com/ae/celebrity/gallery/celeb_stalkers/
abcnews.go.com/Entertainment/Movies/popup?id=3844677
whatrumors.com/Celebrity_Stalkers
www.stalkingalert.com/roguesgallery.htm
bleskove.aktualne.centrum.cz/celebrity/clanek.phtml?id=556723
www.people.com/people/article/0,,1039259,00.html
www.people.com/people/article/0,,20009247,00.html
www.websy.com/Celebrity-News-Archive/html/hilary_duff3.htm
en.wikipedia.org/wiki/John_Hinckley,_Jr.
cs.wikipedia.org/wiki/John_Hinckley
cs.wikipedia.org/wiki/Atent%C3%A1t_na_Ronalda_Reagana
edition.cnn.com/2004/LAW/11/22/sheryl.crow.stalker.trial/index.html
news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/4034505.stm
www.cbsnews.com/stories/2005/02/23/entertainment/main676045.shtml
www.iolivier.cz/index.php?idoflevel=21&action=print
www.people.com/people/article/0,,1113638,00.html

 

 

 


cc
 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.