22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Vítá vás vaše historie… Změny na Facebooku.
Hodnocení uživatelů: / 30
NejhoršíNejlepší 
Sobota, 08 Říjen 2011 20:46

facebook_logo

Co jste dělali v pátek třináctého před čtyřmi lety? Pokud si to nepamatujete, je tady Facebook, aby Vám osvěžil paměť. Profily na Facebooku, tedy osobní portfolia všech uživatelů, se budou měnit a s nimi i přístup k využití informací na sociálních sítích.  Nová aplikace se jmenuje Timeline a tuto novinku představil minulý týden Mark Zuckerberg na konferenci f8 pro vývojáře platforem Facebooku. Nemůžeme se bohužel zbavit nepříjemných obav z chystaných změn.

 

Nedávno jsme zveřejnili článek o digitálních stopách a rizicích jejich zneužití proti neopatrným uživatelům. Společnost Facebook nyní přichází s aplikací, jejímž účelem je přímo zaznamenávat každou naši činnost v této sociální síti a v přehledné podobě o všem informovat naše virtuální přátele. Nedalo nám to a vyzkoušeli jsme novinku na vlastní kůži.

Po procesu schválení funkce Timeline (server Tyinternety používá český ekvivalent „Moje historie") se na obrazovce objevilo: "Vítá vás vaše historie-verze pro vývojáře. Zobrazení vaší historie momentálně obsahuje pouze vaše hlavní fotky a příspěvky. V tomto okamžiku vidíte zobrazený obsah pouze vy. Vydejte se na průzkum a zkoušejte označovat hvězdičkami, skrývat či přidávat vše, co chcete. Poté klikněte na tlačítko Nastavit viditelnost pro všechny, profil Moje historie bude oficiálně spuštěn ode dne 9. říjen 2011.”

Poté se místo dosavadního profilu vytvořila časová osa, na které byly zaznamenány všechny události, které se odehrály od chvíle, kdy jsme si na Facebooku účet založili. Na první pohled to vypadá na nostalgický výlet zpátky časem. Někomu to může připadat jako najít starý deník, který si schovával na půdě a nyní má možnost ho znovu prolistovat. Představte si ale, že by se vám do něj mohl podívat někdo další, případně do něho i něco dalšího dopisovat (zatím není jisté, zda bude možné přidávat události do Timelinů ostatních uživatelů, ale očekáváme, že po čase podobné rozšíření vznikne).

Chystané novinky

Na spodní liště profilového Timeline se bude nacházet políčko s textem „Narodil(a) jsem se” a možnost doplnění fotografie k této události. Na stejném principu funguje i zbytek osy, takže výsledkem je vygenerování vašeho dosavadního virtuálního života na Facebooku. Osa se logicky dále rozvíjí podle událostí, které momentálně prožíváte. Změní se i dosavadní princip sdílení událostí. Kromě klasického statusu budete mít na výběr z několika kategorií, které by měly odpovídat zásadním událostem vašeho života. Ty jsou rozděleny do dalších podsekcí, takže například v kategorii "Rodina a vztahy" najdeme podvolbu "Přidat dítě". V ní máte možnost uvést podrobné informace k této životní události a opatřit ji fotografií. Po uložení se vše promítne do časové osy na váš profil. Možností je mnoho, včetně přidání takové události, jakou je třeba „ztráta blízkého člověka”.

 

 

      

Promo video společnosti Facebook

Při schválení dalších služeb může Timeline zaznamenávat ještě mnohem víc. Například bude možné sdílet hudbu, kterou právě posloucháte (postaveno na principu služby Last fm), místo, kde se nacházíte (Nike+ nabízí záznam trasy, kterou jste ten den prošli či uběhli) nebo můžete sdílet webové stránky, které jste navštívili. A to i v momentě, kdy nejste ke svému účtu přihlášeni. Někteří se k těmto změnám staví velmi razantně a argumentují proti nim naprostou ztrátou kontroly nad vlastním soukromím (například článek: Nový Facebook, aneb konec soukromí) Dle našeho názoru však platí to, co o jiných rizikových komunikačních praktikách: záleží převážně na samotném uživateli, do jaké míry odhalí na internetu své soukromí. Na tomto místě tedy chceme alespoň varovat před neuváženým používáním velkého množství aplikací určených k záznamu záznamu toho, co právě prožíváte.

Rizika Timeline

Nasdílíte-li například nepravdivě do svého statusu, že jste v nemocnici, nebo že jste přišli o někoho blízkého, možná budete muset tento „žert” ještě dlouho vysvětlovat. Nejedná se však o výraznou změnu, protože něco podobného mohl uživatel udělat i dosud. Větší problém však znamená změna podoby profilů z pohledu stalkingu, tedy nebezpečného pronásledování. Někteří už nyní píší o "ráji pro stalkery"[1].

Vžijte se do situace, kdy potkáte někoho, kdo se vám na první pohled zdá velmi sympatický. Je problém si ho nebo ji přidat do seznamu přátel na Facebooku? A přitom potencionální oběť má mizivou šanci poznat, že se jedná například o patologicky zamilovaného obdivovatele. Jedna z častých forem stalkingu je právě situace, kdy potkáte útočníka tzv. IRL (In real life, tedy ve skutečném světě) a on vás poté začne pronásledovat on-line (z výzkumu Lorraine Sharidanové). Timeline vytváří záznamy o vašich dřívějších aktivitách, přátelích a životních zážitcích v utříděné formě podobné databázi. To vše je doplněné o fotky a komentáře. Člověku, kterého znáte třeba jeden večer, tak dáváte jako na dlani celý váš dosavadní život. Nabízí se samozřejmě otázka, do jaké míry odpovídá virtuální identita některých uživatelů té skutečné?

Nový přístup ke sdílení informací protřednictvím Timeline je mnohem propracovanější než předchozí. Nenápadným způsobem chce přimět uživatele k vyššímu stupni splynutí jejich virtuálního s reálným. Cílem je vytvořit komplexní obraz jedince a veškerých jeho aktivit včetně prožité minulosti. Facebook tak nyní dělá další krok ke stírání hranic mezi online a offline prostředím. Časopis Forbes označil Facebooku se svou plánovanou změnou dokonce za „nový internet".

Citujeme komentář na blogu Zacka Whittakera ze ZDNet: „Sociální síť není už jen o tom „zůstat v kontaktu se svými přáteli". Nyní už je jasné, že Facebook chce z jeho 800 milionů uživatelů vytvořit silnou uživatelskou základnu, která bude na jeho stránkách dokumentovat své životy od začátku po současnost.” [2]

Možnosti rozšířeného sdílení vypadají velmi atraktivně a mění diskurs sociálních sítí. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, jak důležitý materiál o vlastních životech vydáváme v podstatě dobrovolně do vlastnictví soukromé společnosti, kterou Facebook stále je. Nebylo by přece jenom lepší, kdybychom si psali zmíněný deníček?

Za tým E-Bezpečí

Mgr. Jan Bartoněk

O dalších chystaných novinkách informují:

http://m.ihned.cz/c1-52934650-novy-facebook-shrne-cely-zivot-v-casove-ose-na-jednu-stranku

http://www.tyinternety.cz/socialni-site/zmeny-na-facebooku-pohledem-ceskych-vyvojaru1-4980

http://www.facebook.com/blog.php?post=10150289612087131

 

Použité zdroje:

Časopis Forbes

http://www.forbes.com/sites/tomiogeron/2011/09/23/facebook-experts-react-to-the-new-facebook-at-f8-video/

ZDNet

http://m.zdnet.com/blog/igeneration/facebook-timeline-a-stalkers-paradise-mass-exodus-on-the-way/12931

SHERIDAN, Lorraine ; GRANT, Thomas. Is cyberstalking different?. Psychology, Crime & Law. 2007, 13, s. 627-640. Dostupný také z WWW: <http://web.ebscohost.com/ehost/pdfviewer/pdfviewer?vid=2&hid=123&sid=6c7d1257-032d-4203-8324-e21cc4fca73d%40sessionmgr110>

TyInternety

http://www.tyinternety.cz/novinky/navod-jak-si-aktivovat-funkci-timeline-moje-historie1-4924

 

Lupa

http://www.lupa.cz/zpravicky/facebook-oznamil-velke-zmeny-na-f8-hlavne-timeline-a-socialni-aplikace/[2] Facebook’s company ethos, however, reflects in these changes. The social network is now more than just about keeping in touch, or the original ‘face-book’ of high-school photos. It is now clear that Facebook wants its 800 million strong user base to document their lives, from start to present, on the site.

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.