22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Stalking celebrit aneb I cena slávy má své hranice (3. část)
Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 02 Listopad 2009 00:42
stalking-motiv04.jpgKdo z nás aspoň jednou nesnil o tom, že je slavným hercem, zpěvákem, sportovcem nebo politikem? Kdo by nechtěl být obdivován davem fanoušků?
Co když se ale obdiv fanoušků změní v posedlost?
V následujícím seriálu vám ukážeme odvrácenou tvář popularity. Seznámíme vás s kauzami známých osobností a jejich pronásledovatelů – tzv. celebrity stalkerů.
Dnešní část je o těchto celebritách: John Lennon, Uma Thurman, Madonna, Britney Spears, John Cusack, Tom Cruise a Katie Holmes.

John Lennon


stalking-lennon.jpgstalking-lennon-chapman.jpg8. prosince 1980 se John Lennon, jeden ze zakladatelů kultovní skupiny Beatles, vracel se svou manželkou Yoko Ono z nahrávacího studia. Před jejich domem k němu přistoupil jeho fanoušek Mark David Chapman (25 let) a pětkrát na něj vystřelil. Čtyři rány Lennona zasáhly a způsobily mu vážná zranění, kterým brzy poté podlehl.
Chapman byl velkým fanouškem skupiny Beatles, především Lennona. Den před vraždou si k němu dokonce přišel pro autogram. Lennon se mu ovšem částečně znelíbil svou poznámkou z roku 1966, podle které jsou „Beatles větší než Ježíš“. Chapmanova manželka vypověděla, že se mu nelíbilo „Lennonovo kázání o míru a lásce, když měl přitom na kontě miliony dolarů, vlastnil jachty a vily, a tím se vysmíval lidem, jako byl Chapman. Lidé jako Chapman mu ty řeči baštili a kupovali si jeho desky.“

 stalking-lennon-chapman-autogram.jpg

V určité době byl prý Chapman zcela posedlý knihou J. D. Sallingera Kdo chytá v žitě. Líbily se mu názory hlavního hrdiny Holden Caulfielda, který poukazoval na faleš ve společnosti. Když byl Chapman při procesu dotázán, zda chce něco říci ke svému odsouzení, přečetl několik pasáží z uvedené knihy. Psychiatr, který byl přítomen při soudním líčení, uvedl, že Chapman chtěl Lennona zabít, protože si ho představoval jako zosobnění falešnosti ve společnosti.
Chapman u soudu vypověděl: „Poslouchal jsem jeho desku John Lennon / Plastic Ono Band a naštval jsem se na něho, protože v ní říkal, že nevěří v Boha... a že nevěří v Beatles. Měl jsem chuť zařvat – kdo si ksakru myslí, že je? Tady se moje myšlení zcela zatmělo a cítil jsem jen zlobu; a tak jsem si tu knihu přinesl s sebou před budovu Dakota, kde jsem se cítil jako hrdina Caulfield, který bojuje proti lidské falešnosti.“
Podle několika psychiatrů byl Chapman psychotické povahy a v době činu se prý nacházel ve stavu absolutní nepříčetnosti.
Chapman byl soudem shledán vinným z vraždy II. stupně a odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Ačkoliv již několikrát žádal o podmínečné propuštění, byla jeho žádost vždy zamítnuta.


Uma Thurman

stalking-thurman.jpgstalking-thurman-jordan.jpg37letý univerzitní student Jack Jordan byl už od střední školy zamilovaný do herečky Umy Thurman. Když v roce 2005 natáčela film, Jordan se snažil dostat do jejího přívěsu. „Moje ruce by měly být pořád na tvém těle,“ psal jí v dopisech a emailech. Tvrdil v nich například, že její děti neexistují. Adresoval jí také bizardní obrázky, jako obrázek nevěsty s utrženou hlavou  nebo kresbu probodnuté postavy stojící na špičce žiletky.
Poté jej rodina nechala umístit v psychiatrické léčebně. Hned po propuštění však začal s pronásledováním znovu. Opakovaně navštěvoval hereččin dům (2krát denně po dobu nejméně 10 dnů). Ačkoliv nikdy nebyl pozván dál, doufal, že je to jen otázka času. Vyhrožoval sebevraždou, pokud se s ním nesejde. Věřil, že by měli být spolu. U soudu řekl, že když ji viděl s jiným mužem, chtěl se zabít. Také přespával v autě před jejím domem. Byl znovu zatčen a obžalován z pronásledování a obtěžování. Pronásledoval ji téměř 2 roky.
U soudu byl Jordan odsouzen k 3 letům podmíněně a 5letému zákazu styku.


Madonna

stalking-madonna.jpgstalking-madonna-hoskins.jpgKrálovna popu Madonna byla obětí stalkera v 90. letech. Poté, co odmítla zájem svého fanouška Roberta Dewey Hoskinse (42 let) i jeho návrhy k sňatku nebo jeho pokusy nastěhovat se k ní domů, opakovaně jí vyhrožoval smrtí. Sliboval, že „když se za něj neprovdá, podřízne jí hrdlo od ucha k uchu“.
Když v dubnu 1995 přelezl plot, aby se dostal k Madonninu domu, postřelil ho do paže její bodyguard.
Hoskins byl obviněn z toho, že zpěvačku pronásledoval, že jí vyhrožoval smrtí a 5krát na ni zaútočil. Byl odsouzen k 10letému vězení.


Britney Spears

stalking-spears.jpgstalking-spears-shizawa.jpgPopová zpěvačka Britney Spears byla několik let pronásledována svým 41letým fanouškem. Japonec Masahiko Shizawa jí byl doslova posedlý. Posílal jí stovky zamilovaných dopisů. Některé dopisy ale obsahovaly pouze zprávu „Sleduji tě“. Posílal jí také své fotografie. Dokonce se pokusil vloupat do jejího domu, který pak nechtěl opustit, i když jej o to žádala.
Nakonec mu byl nařízen soudní zákaz styku na 1 000 yardů. Poté, co byl Shizawa deportován zpět do Japonska, zažaloval zpěvačku, že mu její bodyguardi způsobili citovou újmu.

stalking-spears-tozier-robbins.jpgNa Britney Spears se zaměřila také studentka Miranda Tozier-Robbins (26 let). Byla zatčena poté, co se oblečená v maskáčích, s batohem na zádech a videokamerou snažila nakouknut do oken zpěvaččina domu. Ochranka ženu požádala, aby odešla, ale ona odmítla, proto byla vzata do vazby a následně obviněna z výtržnictví.
Tozier-Robbins, která navštěvovala Art Institute v Los Angeles, se u soudu hájila tím, že se jen snažila ukázat, z jaké vzdálenosti musí paparazzi získávat zpěvaččiny fotky. Natočené záběry měly být použity v dokumentárním filmu, na kterém pracovala. Zástupci školy oznámili, že nebudou Tozier-Robbins trestat, ale také nepotvrdili, že její nezákonná činnost byla součástí školního projektu.
Tozier-Robbins byla nakonec odsouzena k 3leté podmínce, pokutě 100 dolarů a byl jí nařízen soudní zákaz styku. Ke zpěvačce, jejím dětem a domu se nesměla přiblížit na méně než 100 yardů.
Tozier-Robbins byla účastnicí 5. ročníku soutěže American Idol, kde zpívala baladu Everytime, kterou původně nazpívala Britney Spears.

stalking-spears-lachance.jpg25letý Kanaďan Daniel J. Lachance z Québeku byl zatčen poté, co opakovaně ilegálně vniknul na pozemek otce zpěvačky Britney Spears. Snažil se tam se zpěvačkou setkat. Soud ho propustil na kauci 140 tisíc dolarů (přibližně 3,92 milionu korun).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
John Cusack, Tom Cruise a Katie Holmes

stalking-cusack.jpgstalking-cusack-leatherman.jpgFanynka Emily Diane Leatherman (31) milovala Johna Cusacka natolik, že mu nosila milostné dopisy až domů. Házela je přes plot. Některé dopysy ale obsahovaly také výhrůžky nebo např. kameny a šroubováky. Zoufale se s ním snažila setkat. Jeho adresu dokonce uváděla jako svou vlastní.
Leatherman ho pronásledovala 18 měsíců. Herec poté v roce 2006 požádal o soudní zákaz styku. Žena se na 500 metrů nesměla přiblížit k herci, jeho domu, autu a kanceláři. V březnu 2008 byla Leatherman vzata do vazby pro nedodržování tohoto zákazu. Byla obviněna z pronásledování, porušování zákazu styku a drobné krádeže. Byla odsouzena k 10letému zákazu styku s podmínkou na 5 let. Také se musela podrobit psychologickému vyšetření.

stalking-cruise.jpgJohn Cusack však nebyl jedinou obětí Emily Leatherman. V roce 2005 pronásledovala také herce Toma Cruise a Katie Holmes. Také oni požádali soud o zákaz styku.

stalking-cruise-tassela.jpg29letý americký válečný veterán Edward Van Tassela v roce 2008 opakovaně navštívil dům hollywoodského herce Toma Cruise, aby mu osobně předal dopis s žádostí o pomoc pro ostatní vojáky, kteří se vrátili z války.
Van Tasselovi byl poté nařízen soudní zákaz styku s hercem. Nesměl se přiblížit ani k jeho domu. Úřady pak zadržely Van Tassela, když stál na dálnici a mával zbraní. Byla mu nařízena ústavní psychiatrická léčba.
 
 
 
 
 
 
Zdroje:
 
www.boston.com/ae/celebrity/gallery/celeb_stalkers/
abcnews.go.com/Entertainment/Movies/popup?id=3844677
whatrumors.com/Celebrity_Stalkers
www.stalkingalert.com/roguesgallery.htm
cs.wikipedia.org/wiki/Vra%C5%BEda_Johna_Lennona
cs.wikipedia.org/wiki/Mark_David_Chapman
subliminalmentalperception.com/
www.nydailynews.com/
www.snarkygossip.com/uma-thurmans-stalker-has-been-convicted/

www.jakeldaily.com/photo-credit-reuters-chip-east-splash.html
nymag.com/news/features/artifact/46659/
www.people.com/people/article/0,,617334,00.html
www.novinky.cz/31009-zatkli-fanouska-britney-spearsove.html
www.japonsko.tnet.cz/zpravy_kuriozity.htm
revue.idnes.cz/
musicserver.cz/Britney-se-zbavila-sveho-pronasledovatele/
www.tmz.com/2006/07/21/im-with-crazy/#ixzz0VGhaeeNQ
www.hollywoodgrind.com/
www.thehollywoodgossip.com/
www.rightcelebrity.com/?p=3439
www.nydailynews.com/2008-10-10
socialitelife.celebuzz.com/
celebgalz.com/emily-leatherman-leatherman-stalking-john-cusack/
www.theinsider.com/111522_Stalker_Arrested_at_Tom_Cruise_s_House
www.financninoviny.cz/valecny-veteran
 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.