fbpx

mini_popupV pátek a sobotu se náš tým zúčastnil Veletrhu vědy a techniky Univerzity Palackého v Olomouci, na kterém představil návštěvníkům celou řadu zajímavých aktivit. Pokusili jsme se tak přiblížit svět rizik spojených s používáním internetu nejenom dětem, ale také dospělým.

První veletržní den byl zaměřen především na žáky regionálních základních škol. Ty nejvíce zajímaly informace spojené se sociální sítí Facebooku, dále techniky zneužívání webkamery (webcam trolling) a také metody odhalování sexuálních útočníků v prostředí internetu. Kromě přednášek a workshopů vedených členy  týmu E-Bezpečí a dobrovolník z řad studentů Univerzity Palackého v Olomouci rovněž probíhaly hangouty s Petrem Porubským z Linky bezpečí a Denisem Gibadulinem z Google. Po nich již patřil čas kpt. Pavlu Schweinerovi, policejnímu vyšetřovateli z oddělení informační kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Ten představil dětem a dospělým případy, na kterých se podílel, upozornil na problémy spojené s vydíráním dětí, studentů a dospělých na internetu a rovněž účastníkům veletrhu objasnil problematiku autorských práv. Po obědě do našeho stanu zavítal rovněž Martin Kožíšek ze Seznam.cz, který krátce seznámil účastníky veletrhu s projektem Seznam se bezpečně. V rámci prvního veletržního dne rovněž proběhla projekce našeho interaktivního DVD Jít či nejít, který umožňuje rodiči či dítěti projít příběhem Míši, která je uživatelem internetu lákána na osobní schůzku. Dětem a jejich učitelům jsme rovněž představili panenky Jája a Pája, které policie využívá při výsleších dětí.

Druhý veletržní den patřil zejména rodičům, kteří náš stan navštěvovali společně s dětmi. Ti měli (podobně jako jejich děti) zájem zejména o problematiku zneužití sociální sítě Facebook a také o problematiku zneužití dětí v rámci tzv. kybergroomingu. V průběhu dne jsme proto pro rodiče uspořádali přednášku s workshopem zaměřeným právě na Facebook - demonstrovali jsme techniky webcam trollingu, pravidla spojená s ochranou osobních údajů na Facebooku, popsali jsme účastníkům nejznámější případy z ČR i zahraničí, ve kterých v prostředí Facebooku došlo k vydírání dítěte či přímo vylákání dítěte na osobní schůzku. Rodiče měli celou řadu dotazů, byli aktivní a zapojovali se rovněž do aktivit, původně zaměřených na děti - např. do aktivity rozpoznej sexuálního útočníka či rozpoznej falešný profil.

Závěrem bych rád poděkoval všem, kteří nám s Veletrhem vědy a techniky UP pomohli, děkujeme všem návštěvníkům a těšíme se, že se opět příští rok na již 2. ročníků této akce společně setkáme.

Za realizátory, Kamil Kopecký