fbpx
slapp.jpgCo je happy slapping už víme z předchozího článku . Víme také, kde vznikl a že jeho cílem není někomu fyzicky ublížit, ale pouze někoho ponížit. V tomto příspěvku se pokusíme proniknout do problematiky ještě o něco více.

Původ slova nám není přesně známý. Internetové noviny World Wide Words si myslí, že název vznikl ze slovní hříčky „happy snapping“ – radostné prasknutí – nebo „happy clapping“ – radostné lusknutí prsty.

Happy slapping se v poslední době rozšířil mimo Francie a Anglie i do takových evropských států jako jsou Itálie, Španělsko, Německo, Irsko, Dánsko, Švédsko a Švýcarsko. Vlády těchto států přestaly mít trpělivost s takovým chováním, a proto se řídily vzorem těch, které jako první v historii tvrdě zakročily proti happy slappingu (Anglie a Francie). Začaly pracovat na tvorbě legislativních opatření, která by je před tímto činem také ochránila. Některé z nich zakázaly používání mobilních telefonů ve škole, některé z nich byly dokonce kritizovány za to, že se snaží lidem vzít jejich právo svobodného projevu. Např. Itálie vyšetřovala jednu internetovou společnost za to, že hostovala na svém webu happy slappingové video. V roce 2007 se v internetové síti na Novém Zélandu objevilo happy slappingove video. V důsledku toho byly na 2300 novozélandskych školních sítích nainstalovány speciální filtry, které brání ukládání jakéhokoli videa.. Francie bude podle nového zákona o happy slappingu trestat každého, kdo není reportérem a dané tématice se nevěnuje za účelem poučit společnost.


image001.jpg

 

Mládež, které se tato problematika týká nejvíce, může být rozdělena do tří skupin: na ty, kteří se vychloubají tím, jak by se uměli bránit,  na ty, kteří happy slapping odsuzují, a na agresory. Je jen velmi málo případů, kdy se oběť uměla ubránit. Zde je pár ukázek z reakcí čtenářů jednoho anglického webu: 

▪    „Myslím si, že to dělají proto, aby ublížili jiným mladým lidem tím, že si z nich budou dělat srandu. Příčina je podle mě v televizi, kde je mnoho programů, které je nutí udělat to samé.“
▪    „Já si myslím, že je to je jenom způsob, jak na sebe ti lidé upozorní.“
▪    „Ti lidé si myslí, že když něco takového udělají, tak se stanou silnějšími a v partě uznávanějšími. Televize jenom napomáhá tomu, jakými způsoby mohou zaútočit.“
▪    „To je směšné! Happy slapping je trapný!“
▪    „Já si myslím, že když nějaký teenager  něco takového udělá, nemá moc dobré a pevné vazby ve své rodině.“

Dva z uvedených příspěvků uvedly jako viníka média. Poměrně dost lidí začalo  obviňovat především reklamní spoty (které v dnešní době mají neuvěřitelně velký vliv na společnost) za to, že jsou původci tohoto nenormálního chování. Nicméně druhý názor je takový, že za happy slapping mohou protagonisti známých skupin Jackass nebo Dirty Sanchez. Dr. Graham Barnfield, učitel na univerzitě ve východním Londýně, v jedné show prohlásil: „V dnešní době můžeme vidět všude takové děti, které sledují to, co tyto skupiny vytvoří, a uvažují stylem: „Taky bych mohl nějaký takový snímek plný bolesti a ponížení vyzkoušet natočit. Budu slavný jako Jackass.“ A právě sláva je to, co mladé teenagery vede k takovým činům. Proto rodiče dětí začínají být nuceni k tomu, aby si rozmysleli, do jaké míry dětem zpřístupní nejen televizi, ale moderní technologie vůbec (videohry, filmy, reality show a písně, ve kterých se zpívá o „nakopání něčího zadku“). „Lidé, které někdo fyzicky napadne „jen tak z legrace“, mají problém se s událostí vyrovnat, protože neznají její příčinu,“ řekl Paul Fawcett, mluvčí internetové stránky „Victim support“. Uvedl také, že používání mobilních telefonů nabylo nového rozměru, protože slouží k uspokojení a potěšení ze sledování bezdůvodné fyzické agrese.   

„Některé školy se pokusily přinutit děti, aby při příchodu do školy svůj mobilní telefon odevzdaly svému učiteli,“ uvedla Nicola Kerr, která pracuje pro dětský dobročinný spolek Kidscape. Nicméně tento postup se setkal s odporem studentů a rodičů, a proto školy své úsilí vzdaly.

 

happy_trpaslici.jpg

 

(Obrázek nám důvěrně známé pohádky „Sněhurka a sedm trpaslíků, všimněte si, co dělá první trpaslík zleva.)

V jednom španělském městě byla zaznamenána událost, kdy dva teenageři způsobili kolaps na dálnici tím, že jeden z nich skočil doprostřed silnice, kde jezdila auta, a druhý pak celou kolizi, která vznikla, nahrával na telefon. V dalším italském městě zase skupina teenagerů zmlátila autistického studenta. Vše bylo samozřejmě nahráno na mobilní telefon a objevilo se na jedné z nejznámějších světových stránek – video.google.com. Provozovatelé stránek si ničeho nevšimli do té doby, než za toto video začali být vyšetřováni italskými soudními orgány. Video bylo z webu okamžitě odstraněno. Další příklad představuje agresivní chování španělského mladíka, který měl být odsouzen za zabití bezdomovkyně, kterou „jen tak“ zmlátil a celý svůj čin si nahrál na mobil. U soudu se obhajoval tím, že je to pro něj naprosto normální a že když se nudí, tak jde zmlátit nějakého bezdomovce. Na jedné střední škole dokonce jeden student zmlátil svého učitele židlí, video kolovalo mezi studenty. Má tato brutalita vůbec nějaké hranice?

Veškeré získané informace o happy slappingu rozšířily strach ze skupin mladých lidí, které jsou oblečeny ve vytahaných mikinách a baseballových čepicích. Takový styl oblečení zakázalo jedno nákupní centrum v Kentu pod výhružkou, že proti těm, kteří neuposlechnou, bude tvrdě zakročeno, a to bez výjimky.

Stránka BBC NEWS uvádí: „Ale je happy slapping skutečným trendem nebo jenom mediálním humbukem? Internetová stránka „Victim support“ si není jista, do jaké míry je toto chování rozšířené. Každopádně všichni už víme, že happy slapping je nelegální ve Velké Británii a Francii a hrozí za něj až 5 let odnětí svobody.

Jelikož se happy slapping rozšiřuje čím dál tím rychleji, umělec Rosario Caltabiano založil hnutí proti tomuto druhu násilí. Anglické internetové stránky tohoto hnutí můžete nalézt zde  <http://www.anti-slapping.net/en/what_is_anti-slapping.php>.


Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zdroje:

http://www.ibls.com/internet_law_news_portal_view.aspx ?s=latestnews&id=1707
http://www.spiked-online.com/Articles/0000000CAAD3.htm
http://www.spike.com/video/happy-slapping/2675659
http://everything2.com/e2node/Happy%2520slapping

http://sandeelee.blogs.com/bullying/2006/05/happy_slapping_.html
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/4539913.stm
http://internet.suite101.com/article.cfm/happy_slapping