fbpx
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (2 Votes)

mini_gifyoO kybernetických útocích na děti, které využívají sociální síť GIFYO, jsme vás informovali již v minulosti. Útočníci tehdy využívali k útokům falešné profily a sofistikované metody manipulace, v rámci které děti agresorovi odesílaly intimní materiály. Od začátku letošního roku již poradna projektu E-Bezpečí zachytila 4 nové případy, které jsou velmi podobné již dříve zdokumentovaným útokům...

V únoru se na poradnu projektu E-Bezpečí obrátily nezávisle na sobě tři české dívky ve věku 15, 17 a 18 let, které oznámily, že jsou vydírány uživatelkami Sarah Jones, Catherine Jones a Naomi Jones, se kterými si v prostředí sítě GIFYO několik týdnů píší. V rámci komunikace došlo k výměně fotografií intimního charakteru, kterou iniciovala právě anglicky mluvící slečna/paní/pachatel Jones. Ta poskytla českým dětem sérii intimních fotografií a děti reagovaly velmi podobně - odeslaly iniciátorce své vlastní intimní materiály - fotografie a také videa.

Postupně společně začali komunikovat také na sociální síti Facebook, přidali se vzájemně do přátel, "lajkovali" statuty, sdíleli fotografie, došlo dokonce k výměně hesel k účtům na Facebooku (v rámci "důvěry").

gifyo_screen

(Gifyo - sociální síť)

Komunikace se stávala stále více intimní, dívky uživatelce odeslaly fotografie obsahující kromě obnaženého těla také fotografii obličeje. Následně si však dívky svou chybu uvědomily a pokusily se uživatelku zablokovat - nejdříve v rámci sítě GIFYO, později také na Facebooku.

Po přibližně týdnu však dívky obdržely následující vzkazy: "If you do not want everyone to see your gifs and pictures and have your facebook profile, stop blocking me :) You belong to me. Block me one more time and i will upload every gif and picture you sent me to my website.", ke kterým byla přiložena intimní videa a fotografie, které společně dívky sdílely.

Všechny tři případy jsou v tuto chvíli šetřeni v součinnosti E-Bezpečí a Policie ČR.

Důrazně upozorňujeme všechny uživatele sociálních sítí na zvýšené riziko kybernetických útoků spojených se zneužíváním intimních materiálů. Případy využívají velmi podobná schémata, která jsme popsali např. v textu Vydírání dětí postupuje podle několika schémat, je třeba se je naučit rozpoznat.

Kamil Kopecký, E-Bezpečí