fbpx

ssb_miniV rámci projektu Seznam se bezpečně!, který upozorňuje mladé lidi na nebezpečí na internetu a učí je chovat se v tomto prostředí zodpovědně, dnes proběhlo setkání pro 500 žáků základních a středních škol a studentů Univerzity Palackého v Olomouci. Akce, kterou společně se Seznam.cz zorganizoval tým projektu E-Bezpečí, vznikla v rámci Týdne vědy a techniky pod záštitou Akademie věd ČR.

Projekci druhého a třetího dílu filmové minisérie Seznam se bezpečně! doplnila beseda se zpěvákem Benem Cristovao. Ten s autorem projektu Martinem Kožíškem navštěvuje v průběhu školního roku základní a střední školy s cílem upozorňovat děti na nebezpečí ukrytá v kyberprostoru. Oba i ve spolupráci s Policií ČR radí studentům, jak se mohou chránit při komunikaci s neznámými lidmi přes internet a na sociálních sítích. Na besedách se návštěvníci také dozvídají, co mohou dělat v případě, kdy zjistí, že se někdo z jejich kamarádů či blízkých stal obětí šikany, vydírání či zneužití prostřednictvím internetu.

Dnešní přednáška měla zvláštní rozměr: v listopadu si projekt „Seznam se bezpečně“ připomíná druhé výročí úmrtí Michala Kolesy, který se stal obětí kyberšikany a později také inspirací pro vznik divadelního představení Studia Ypsilon #jsi_user.

ssb_aula 

Překvapila nás míra zájmu ze strany škol, která byla obrovská. Na každé z obou projekcí bylo více než 250 žáků a studentů. Máme radost, že pedagogové o těchto tématech ve školách začínají mluvit a nevyhýbají se jim. Tomu také odpovídá i míra zájmu samotných studentů, kteří se nebojí ptát na to, co ještě neznají a hodně věcí si sami aktivně zjišťují. Díky tomu víme, že projekty jako je Seznam se bezpečně! jsou vhodným doplněním výuky,“ říká Martin Kožíšek.

Nejnovější třetí díl filmu popisuje zneužití 39 dětí skautskými vedoucími, na které jako první poukázal Ústecký deník v březnu roku 2012. Cílem tvůrců dokumentu bylo co nejvěrněji zobrazit realitu. Domnívají se, že jde o jedinou cestu, která povede k pochopení problematiky a snad i k zamezení dalších podobných událostí. Všechny tři díly filmu jsou zdarma ke zhlédnutí na internetové televizi Stream.cz.

ssb_aula_detail

Ben Cristovao k třetímu dílu filmu Seznam se bezpečně! napsal titulní píseň nazvanou „Spi“, produkovanou kanadským týmem The Glowsticks. Song je inspirován reálnými zápisky jednoho z pachatelů, skautského vedoucího s přezdívkou Meluzín, který je poskytl tvůrcům Seznam se bezpečně! 3. „Jsem rád, že se díky songu může šířit povědomí o tomto problému mnohem rychleji a mezi další skupiny mladých lidí,“ dodává Ben.

ssb_oculus

Akce proběhla v rámci největšího vědeckého festivalu v České republice – Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR. Během doprovodného programu se mladí návštěvníci mohli podívat na řadu technologických novinek – třeba na automobil, který pro Mapy.cz panoramaticky snímkuje ulice, nebo na brýle Oculus Rift, díky kterým si mohli vyzkoušet 3D virtuální realitu na vlastní kůži.

ssb_aktivita

Akce proběhla ve spolupráci s projektem E-Bezpečí UP v Olomouci, který se společností Seznam.cz provádí výzkum rizikového chování českých dětí na internetu. Jde o největší výzkum svého druhu v Evropě, jehož se účastní více než 28 tisíc respondentů ve věku 11-17 let. „Projekt E-Bezpečí spolupracuje se Seznam se bezpečně! už řadu let, vedle výzkumu a poradenství také v oblasti intervence na řešení konkrétních trestných činů,“ říká Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí.