Home Přečteno jinde Teroristický útok na Novém Zélandu aneb když „vlastenci“ diskutují

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (5 Votes)

Včera došlo k teroristickému útoku na dvě mešity ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Při útoku střelnými zbraněmi na muslimská centra Al Noor a Linwood v centrální části čtyřsettisícového města zemřelo 49 lidí a nejméně 20 dalších bylo zraněno.

Útočník Brenton Tarrant umístil před činem na imageboardy 8chan a 4chan manifest s názvem The Great Replacement. Ten je souborem nesmyslných konspiračních teorií o údajném plánu na vyhlazení a náhradu bílé rasy. Autorův účet na Twitteru obsahoval snímky zbraní s (neo)nacistickými symboly a neonacistickou mantrou 14 slov (ty se objevily i v manifestu).14 slov („musíme zajistit existenci našeho lidu a budoucnost pro bílé děti“) je termín spjatý s bílými nacionalisty a jedná se o čtrnáctislovný slogan, který formuloval David Lane. S oběma slogany jako tehdejší člen organizace The Order. Lane byl odsouzen k úhrnnému trestu 190 let vězení mj. za vydírání, podíl na loupeži, nebo za spiknutí. Více zde.

 

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo usembassylogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo nuvlogo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google