E-Bezpečí 2020, 5(1): Page 102-106. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1851

Nina Jakešová: Hledáme cesty, jak dětem efektivně přiblížit svět online bezpečnosti

Kamil KOPECKÝ


Začínala v Googlu, kde pomáhala společně s E-Bezpečím rozjet mezinárodní projekt Web Rangers. Po třech letech přesedlala do Avastu a zaměřila se na program Buď safe online, který pomáhá rozvíjet a inovovat. Dnes si budeme povídat s Ninou Jakešovou. 

 

Věnujete se vzdělávání, nyní zejména tématu internetové bezpečnosti. Jaká cesta vás k němu vedla?

Jsem hodně zvědavý člověk a tak mi bylo téma vzdělávání pořád blízké. Zároveň jsem měla možnost na vlastní kůži vyzkoušet přínosy různých přístupů ke vzdělávání, od Montessori ještě ve škole, přes drobnou práci pro Scio a organizování workshopů pro studentský klub, později také v souvislosti s prací na vzdělávacích projektech v marketingovém týmu Googlu. Ať už se jednalo o vzdělávání startupů, dětí nebo studentů, je to smysluplná a vděčná práce, kde jsou výsledky rychle vidět. Zároveň je to hodně komplexní a různorodá činnost, což mě naplňuje. K tématu internetové bezpečnosti jsem se popravdě dostala šťastnou náhodou, bylo to téma jednoho z projektů, které jsem při nástupu do nové role “zdědila” po mém předchůdci. Nakonec byl tento projekt jeden z mých nejoblíbenějších, měla jsem příležitost se v něm hodně realizovat a takřka jeho dopad z roku na rok zdvojnásobit.

nina1

(Nina Jakešová)

Nyní vedete projekt Buď safe online v Avastu, jak jste se k této roli dostala a co je vaší úlohou?

V kontaktu se zakladateli projektu jsem byla ještě v jeho začátcích, kdy mě oslovili abych jim přiblížila přínosy a výzvy vzdělávání internetové bezpečnosti dětí, s kterými jsem již v té době měla zkušenosti díky vedení projektu Web Rangers v Česku a na Slovensku. Později, kdy se projekt Buď safe online rozrostl a zakladatelé hledali projektového manažera, což je moje hlavní specializace, dohodli jsme se na užší spolupráci. Nyní se svým týmem upravuji strategii projektu, aby dokázal vzdělávat ještě efektivněji a byl hned k dizpozici každému dítěti, které to potřebuje.

Proč a jak vznikl projekt Buď safe online?

Projekt vznikl průnikem nápadu pár kolegů z Avastu, kteří se rozhodli kromě své hlavní náplně práce učit internetovou bezpečnost, a vize bývalého YouTubera Jirky Krále. Jako influencer ze své pozice viděl, že děti si často neví v krizových situacích rady a obrací se na něj pro pomoc. Jako řešení se nabízelo společně vytvořit pro děti přátelskou platformu, která by je vzdělávala.

Na co se přesně v projektu zaměřujete?

Našim cílem je pomoci dětem, aby byly v online světě v bezpečí. Radíme, jak nenaletět, jak si nenechat ukrást účet nebo jak řešit nadávky na internetu. Zábavnou formou nabízíme preventivní vzdělání, děti zde ale najdou i stručné a jasné postupy, jak vyřešit problém, se kterým se možná zrovna potýkají. Témata, kterým se věnujeme, a která ocení především žáci druhého stupně ZŠ, jsme vybírali ve spolupráci s projektem E-Bezpečí. Odráží to, co děti nejvíce řeší a potřebují znát. Nápady na nová témata získáváme také od dětí samotných, ať už na přednáškách, v rozhovorech nebo z odezvy na sociálních sítích. Právě sociální sítě, zejména Instagram, využíváme k tomu, abychom děti průběžně informovali o novinkách na poli internetové bezpečnosti a byli v kontaktu tam, kde jsou jako doma.

Na webu Buď safe online jste nedávno spustili nový online kurz o bezpečnosti na internetu. Můžete jej čtenářům blíže představit? 

Není to zdaleka typický online kurz. Jirka kurzu dodal chytlavost a formu opravdu blízkou dětem. Děti tak jako “špioni” mohou sledovat chat dvou lidí, kteří spolu řeší různé situace v souvislosti se zásadami internetové bezpečnosti, od rande, přes celebrity až po nadávky a výhrůžky. Na konci se dětem nabídne kvízová otázka, aby se otestovaly, jak by si se situací poradily samy. Odbornost kurzu zase garantují experti na internetovou bezpečnost z E-Bezpečí a Avastu. Celá platforma Buď safe online je vytvořena přímo pro děti, používá jejich jazyk, funguje dobře na mobilech. I díky tomu se v kurzu za dva měsíce od spuštění vzdělalo 15 tisíc dětí. Kurz jsme spouštěli v době premiéry filmu V síti, Avast je generálním partnerem osvětové kampaně a náš kurz je její součástí.

Hlavní tváří vašeho projektu je bývalý youtuber Jirka Král. Jak vznikla tato spolupráce a proč jste si vybrali právě jeho?

Jirka stál u vzniku projektu a je jedním ze spoluzakladatelů. Tváří projektu je zcela nezištně, spolupráce s ním je skvělá i proto, že ho téma internetové bezpečnosti a pomoc dětem osobně zajímá. Zároveň ví, jak děti zaujmout a to je něco, co dělá projekt Buď safe online unikátním. Projekt nově podporují další influenceři, Gejmr a Alkan.

Součástí vaší spolupráce s Jirkou Králem byly i vzdělávací akce o internetové bezpečnosti pořádané na základních školách. Co bylo jejich cílem?

Projekt začal jako roadshow po českých školách, které soutěžily o přednášku s Jirkou. Nebyla to ale obvyklá přednáška, Jirka je showman a přes příběhy a vlastní zkušenosti dokázal děti nadchnout a přiblížit jim, jak a proč se na internetu vyplatí chovat bezpečně. Do projektu se zapojilo přes 300 škol a za uplynulý rok proběhlo 22 přednášek, ve všech českých regionech. Nyní jsou přednášky pozastavené, k dispozici bude kromě online kurzu také záznam přednášky na YouTube kanále Buď safe online.

nina1

(Nina Jakešová)

S tématem internetové bezpečnosti jste pracovala také v českém Googlu.

Ano, a právě tam jsem měla možnost vidět, jak se děti umí nadchnout i pro téma, jako je internetová bezpečnost, za předpokladu, že je komunikováno správnou formou. V Googlu jsem vedla třetí ročník projektu Web Rangers, který stavěl na peer-to-peer vzdělávání a zážitkovém učení. Později se téma internetové bezpečnosti zařadilo pod širší vzdělávací projekt Grow with Google. Nyní tyto projekty fungují v symbióze, nový online kurz Buď safe online je součástí nabídky kurzů Digitální garáže Google.

Jaké je to vést vzdělávací projekt v korporaci, jakou je Google nebo Avast?

Myslím, že ani Google, ani Avast nejsou typickou korporací a pořád mají v sobě startupového ducha. Znamená to, že mám velkou autonomii, můžu projekt do velké míry ovlivňovat a pružně reagovat na to, co je právě potřeba. Zároveň obě tyto technologické společnosti kladou důraz na vysokou efektivitu, odpovědnost za výsledky, jasně nastavené cíle a měření dopadu aktivit. To pomáhá k tomu, abychom si pořád drželi vysoké tempo. Zázemí odborníků pod jednou střechou, od kterých se mohu učit a inspirovat, je další plus, které mi pomáhá.

Jak se svým týmem pracujete v době omezení v důsledku koronaviru?

Kanceláře jsou z důvodu bezpečnostních opatření dlouhodobě uzavřeny, osobní kontakt nám určitě chybí. Nicméně, díky technologické povaze mého oboru nás to v běžné práci až tak moc neovlivnilo. Téměř ke všemu, co k práci potřebujeme, máme přístup online, pracujeme ve sdílených dokumentech. Přes videohovory si s týmem povídáme i neformálně, aby naše spolupráce neztratila i tolik potřebný lidský rozměr.

Co můžeme od projektu Buď safe online do budoucna očekávat?

Během prvních pár měsíců od spuštění kurzu se o něj zvedl obrovský zájem, jak ze strany dětí, tak učitelů ale i jiných krajin. Pilotní verzi kurzu zanedlouho rozšíříme o nová témata. Dále plánujeme vydat i pomůcku pro učitele, aby mohli kurz ještě lépe využít ve své výuce Informatiky nebo Občanské výchovy. Doufám, že náš projekt bude brzo pomáhat i v zahraničí.

Nino, díky za informace a přejeme hodně kvalitních výstupů ze společné spolupráce BSO a E-Bezpečí. :)

Rozhovor vedl
Kamil Kopecký
E-Bezpečí, Univerzita Palackého v Olomouci