E-Bezpečí 2020, 5(2): Page 43-45. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=2046

Aplikace Family Safety nabízí rodičovskou kontrolu napříč produkty Microsoft

Lukáš KUBALA


Microsoft přichází s aplikaci Family Safety pro mobilní platformy Android a iOS, která je navržená, aby zajistila ochranu dětí v oblasti digitální a fyzické bezpečnosti a pomohla vám udržet si přehled o všech členech domácnosti, kteří používají Microsoft účet. Za pomoci mobilní aplikace či webového rozhraní lze blokovat nevhodný obsah, nastavit limit pro čas strávený u obrazovky nebo zobrazit polohu vašeho dítěte na mapě.

Přestože operační systém Windows 10 umí vytvořit pro jednotlivé členy rodiny oddělené dětské účty, které můžete kontrolovat, nelze toto řešení využít na mobilních platformách s operačními systémy Android a iOS. Proto se Microsoft rozhodl konkurovat dalším aplikacím rodičovské kontroly jako je např. služba Family Link od Googlu. Proč ale používat aplikaci Family Safety? Výhodou je v tomto případě propojení produktů a služeb od Microsoftu. Aplikaci na mobilním telefonu dítěte lze propojit s prohlížečem Microsoft Edge v mobilu i na PC, a dokonce s jeho účtem na Xboxu, díky čemuž vznikne vzájemně synchronizovaný ekosystém.

Co aplikace nabízí?

Stejně jako mnoho jiných aplikací, i Family Safety umí monitorovat aktivitu u obrazovky. Služba vám zasílá týdenní přehled, ze kterého lze vyčíst kolik času jednotliví uživatelé strávili ve všech aplikacích, které aplikace byly využívány nejčastěji, jaké webové stránky nejčastěji navštěvovali nebo kolik hodin strávili u své oblíbené hry na Xboxu. Tento přehled vidí i vaše děti, což následně může u vás doma vyvolat diskusi o zdravém množství času stráveného na chytrém zařízení.  

Samozřejmostí je možnost nastavit určitý časový limit pro každého člena rodiny, pro každé zařízení (včetně Xboxu) či aplikaci zvlášť. Lze tak výrazně zkrátit čas strávený např. hraním her a zároveň nijak neomezit online vzdělávací aplikace. Když dětem vyprší stanovený čas, mohou vám zaslat požadavek na prodloužení limitu.

V neposlední řadě dokáže Family Safety za pomoci prohlížeče Microsoft Edge blokovat stránky s nevhodným obsahem, přičemž můžete nastavovat i filtry pro vyhledávání. Dokonce je možné zablokovat i Anonymní režim. Lze tak snížit riziko nechtěné návštěvy webu, kde by se dítě mohlo setkat např. s násilím či pornografií.

family safety screen

Zdroje (Biblography/References): https://apps.apple.com/us/app/microsoft-family-safety/id1489209093

Zajímavou funkcí je hlídání nákupů v Microsoft Store.  Služba vám zasílá oznámení o tom, že si dítě chce z obchodu stáhnout určitou aplikaci. Můžete se rozhodnout, zda stažení schválit, nebo zamítnout. Bohužel, Family Safety neumožňuje hlídat i jiné virtuální obchody, jako např. Google Play.

K dispozici je také funkce pro sledování pohybu rodinných příslušníků. Za pomocí mapy a GPS vidíte jejich polohu, což se v případě nouze může hodit. Jako formu upozornění pro změnu oblasti, kde se dítě obvykle nachází, lze nastavit notifikaci. Možné je ukládat i oblíbená místa, která vaši blízcí navštěvují nejčastěji. Zda této funkce využijete je samozřejmě na vašem zvážení.

Microsoft vs. Apple

Jak už to tak bývá, samotná aplikace Family Safety pro iOS je značně osekaná. Funkce související s prohlížečem Microsoft Edge jsou dostupné i na iOS, ovšem na Apple produktech již nelze sledovat množství stráveného času u obrazovky nebo blokovat jiné aplikace či zamezit jejich nákupu. Problém může nastat i v případě, pokud v domácnosti používáte další zařízení, která nepatří do ekosystému Microsoft (např. konzoli PlayStation). V takovém případě je dobré zvážit, zda nevyužít jiný způsob zabezpečení.

Aplikaci Microsoft Family Safety můžete bezplatně stahovat v obchodě Google Play nebo na App Store.

Pro E-Bezpečí
Lukáš Kubala

Zdroje (Biblography/References):

https://www.microsoft.com/cs-cz/microsoft-365/family-safety

https://techcrunch.com/2020/07/28/microsofts-new-family-safety-app-offers-parental-controls-across-phones-pcs-and-xbox/