E-Bezpečí 2020, 5(2): Page 62-64. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=2098

Počet případů řešených online poradnou E-Bezpečí meziročně opět vzrostl o desetinu.

Kamil KOPECKÝ


I v letošním roce vzrostl počet případů řešených online poradnou projektu E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci, a to meziročně o 10 procent. Dominantní byly především problémy spojené s únikem intimních materiálů na internet a jejich následné zneužití, poradna však stále více zachycuje také případy spojené s nezvládnutým rozchodem a tzv. stalkingem (nebezpečným pronásledovánám). Mnoho uživatelů se také stalo terčem online podvodů (scam, phishing, vyděračské dopisy apod.). Dominantními platformami, na kterých útoky probíhají, zůstává Facebook a Instagram. 

Poradna však zachytila také případy, ve kterých se dětští klienti pokoušejí lovit tzv. internetové predátory. Na konci října nám např. do poradny napsal 14letý Martin: "Rozhodl jsem se lovit predátory na internetu, konkrétně na lide.cz. Vydával jsem se za 11letou Haničku z Prahy. Mimo jiné mi odepsal jistý XY z Otrokovic. (xy@email.cz) Ten mi navrhl návštěvu u něj, kde se mnou chtěl dělat bůhvíco, ujišťoval se také, jestli jsem panna. Poslal mi také fotku přirození. Následně jsem mu napsal, aby se uklidnil, ale to mu zřejmě nedošlo."

Vyšetřovatel kpt. Pavel Schweiner z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje a poradce E-Bezpečí komentuje “lovení predátorů” takto: “Naše poradna ‘nezletilé lovce’ několikrát zachytila, taková činnost ale nemůže mít pro případné prověřování Policie ČR žádný význam. I když si spousta lovců myslí, že získala stěžejní důkazy, nelze je v trestním řízení použít a samotné šetření Policie to spíše zmaří. Jedním z dalších důvodů, proč se lovení predátorů nedoporučuje je i skutečnost, že sám „predátor“ rozpozná tuto „hru“ a začne útočit na jiné děti, využije jiných praktik a okruh obětí se tak může nekontrolovaně navyšovat. Následování rad některých youtuberů, aby děti vyhledávaly predátory, je sama o sobě nebezpečná, děti totiž velmi špatně rozpoznají, zda jde, nebo nejde o sexuálního útočníka.

Tématu “lovení predátorů” dětmi se podrobněji věnujeme zde. Shrnujeme to nejdůležitější - podobné hry na detektivy dětem skutečně nedoporučujeme. 

K stálým a běžným situacím bohužel již několik let patří sexting a navazující problémy, které z tohoto rizikového chování plynou. Co je důležité připomenout, sexting se týká dívek, ale také chlapců.  Počátkem prosince nám např. napsal 18letý Dominik s následujícím problémem: “No byl jsem v blbé náladě, do toho spousta stresu a bylo to, objevila se osoba která si se mnou chtěla "zašpásovat". Poslal jsem jí nějaké fotky svých genitálií a fotku na které držím papír s nápisem že patřím jí, nechápu co se mi honilo hlavou že jsem tohle všechno udělal, jsem prostě idiot, ale teď ta osoba po mě chce peníze a jinak prý dá všechny fotky na Facebook a pošle mým přátelům a rodičům, což nechci aby se stalo. Tohle je její e-mail MichaelleCarlson999@gmail.com a její jméno je Michaelle Carlson a a žije prý v Anglii, víc o ní nevím.

V těchto situacích se jedná o tzv. sextortion - online vydírání prostřednictvím intimních materiálů. Zde je důležité především útočníkovi v ničem nevyhovovat, zajišťovat důkazy, neblokovat účty pachatele apod. Co dělat podrobně popisujeme zde.

Pokud se dostanete do problémů spojených s internetem, neváhejte a kontaktujte naši bezplatnou online poradnu na adrese www.napisnam.cz.

Pro E-Bezpečí,
Kamil Kopecký

 

Poradna poskytuje klientům své služby zcela zdarma. Činnost poradny můžete podpořit např. prostřednictvím PayPal.