
Samotné aktivity, které v postižených školách probíhají, jsou realistickým napodobením počítačové hry z roku 2016 s názvem Oh...Sir (dostupné na serveru Steam, konkrétně zde: https://store.steampowered.com/app/512250/OhSir_The_Insult_Simulator/). Počítačová hra Oh...Sir je vlastně simulátor urážení, přičemž hráči získávají body za co nejvíce propracované urážky, kterým vystaví své oponenty. Hra má klasifikaci PEGI 12, protože obsahuje vulgarismy a slovní urážky.
Videorecenze v češtině
Informace o existenci hry Oh...Sir se k žákům dostaly pravděpodobně prostřednictvím youtuberské sítě a herních pořadů. S mobilní verzí hry se hra mezi děti i dospělé dále rozšiřovala a stále rozšiřuje (např. v Google Play má více než 10 000 instalací do mobilních telefonů a přes 600 uživatelských recenzí). V některých případech je hra také koordinována v prostředí sociálních sítí - účty/skupiny slouží k evidování projevů hry, vysvětlení pravidel, bodování, porovnávání “úspěchů” apod. O koordinování hry se starají samotní hráči - mechanika je naprosto stejná jako v případě modré velryby či výzvy momo.
To, co v inkriminovaných školách aktuálně probíhá, je vlastně snahou převést hru Oh...Sir do reálného prostředí a napodobit její mechaniku (systém útoku, body apod.). K podobných snahám došlo již v minulosti a dochází k nim vlastně neustále - děti rády napodobují to, co je baví, je pro ně zajímavé a dostatečně atraktivní. Nejde však o fenomén, který by byl fatální a destruktivní.
V případě, že se hra objevila ve škole, je dobré žákům vysvětlit, že o ní jako pedagogové víte a že její projevy patří mezi projevy šikany a kyberšikany, tedy budete postupovat stejně, jako v případě tradičních forem rizikového chování (intervence, prevence, náprava klimatu). Sekundárně je možné také blokovat skupiny, které informace o hře rozšiřují a sbírají záznamy z “herních akcí”. Ochranným opatřením může být také regulace používání mobilních telefonů v prostředí školy - děti si v některých případech prokazatelně pořizují záznamy.
Stejně jako v obdobných případech však především platí - nepropadejte panice a nejednejte ukvapeně.
Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký
Kamil Kopecký