fbpx
E-Bezpečí na Instagramu
09. 06. 2020

E-Bezpečí můžete sledovat také na Instagramu: https://www.instagram.com/ebezpeci.

Číst dál...

MŠMT a Olomoucký kraj opět podpořili prevenci a intervenci E-Bezpečí, Olomouc dotace anulovala
16. 04. 2020

I v letošním roce jsme získali podporu Olomouckého kraje a MŠMT na realizaci preventivních aktivit pro děti, rodiče a učitele. Děkujeme!

Číst dál...

Aktualizujeme Sexting.cz
02. 03. 2020

Aktualizujeme náš specializovaný web www.sexting.cz.

Číst dál...


Home O projektu O projektu Zástupce projektu E-Bezpečí přednášel v Parlamentu ČR. Řeč byla o digitální gramotnosti a rizikovém chování v kyberprostoru.

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

mini_parlament3. března zasedal v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR podvýbor pro ICT a eGovernment, který se zaměřuje mimo jiné na oblast kybernetické bezpečnosti na úrovni státu. Hostem a zároveň hlavním přednášejícím byl dr. Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Ten seznámil během své téměř hodinové přednášky přítomné poslance a experty z firemního sektoru s vybranými tématy kybernetické bezpečnosti se zaměřením na interpersonální útoky na dětské a dospělé uživatele internetových služeb.

Oblast kybernetické bezpečnosti je velice široká, zahrnuje jak témata spojená s útoky na kritickou infrastrukturu státu, tak i na konkrétní internetové uživatele. A právě touto oblastí se zabývá tým projektu E-Bezpečí - prevenci a edukací jako základních nástrojem ochrany před kybernetickými útoky, “ uvádí Kopecký.

Řeč byla rovněž o aktuálním vývoji internetové kriminality dle statistik Policie ČR. Ta za rok 2014 eviduje více než 4200 trestných činů páchaných prostřednictvím internetových služeb. Hlášené trestné činy však tvoří pouze vrcholek pomyslné pyramidy kybernetických útoků - velké množství případů totiž oběti policii nehlásí, ačkoli dochází evidentně k naplnění skutkových podstat trestných činů.

Kybernetické útoky na děti mají vysokou latenci, děti se stydí o svých problémech informovat dospělé, často tají, že např. došlo k úniku jejich intimních informací, že jsou vydírány, že mají strach. Často pak kontaktují právě různí poradenské linky, jako je Linka bezpečí, poradna projektu Seznam se bezpečně! nebo Online poradna projektu E-Bezpečí, “ dodává Kopecký.

Rizikové chování dětských uživatelů internetu bylo demonstrováno na výsledcích výzkumu Výzkum rizikového chování českých dětí 2014, který zrealizovala Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s firmami Seznam.cz, Google a Vodafone. Podobné formy rizikového chování se však objevují i u dospělé populace.

parlament

V rámci přednášky byla zdůrazněna nutnost spolupráce akademického a soukromého sektoru - tedy provozovateli internetových služeb, které jsou masivně využívány dětskými i dospělými uživateli internetu. Řada z nich již aktivně témata spojená s kybernetickou bezpečností do svých služeb zavádí a podporuje včasné odhalování kybernetické kriminality.

Spolupráce Pedagogické fakulty UP a podvýboru pro ICT a eGovernent bude dále pokračovat v rámci zavádění tzv. Digitální agendy na úrovni státu.

Redakce E-Bezpečí

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
70000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
15000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google/p>