fbpx
Nová knížka z dílny E-Bezpečí o online podvodech je tu.
03. 09. 2021

Co je to phishing, romance scam, CEO scam a další druhy online podvodů? Dozvíte se v naší nové knížce. Stahujte zcela zdarma zde.

Číst dál...

Stop Cybercrime
30. 08. 2021

Projekt Stopcybercrime.cz stále nabízí možnost vzdělávání pro různé cílové skupiny ZDARMA. Vyzkoušejte.

Číst dál...

Animace do výuky
30. 08. 2021

Na YouTube kanálu E-Bezpečí naleznete speciální playlist animací pro volné využití ve výuce. Vyzkoušejte!

Číst dál...


Home Rizikové jevy Další témata Populace Facebooku pozvolna stárne. A co my?

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

seniorPopulace Facebooku pozvolna stárne. Vyplývá to ze červnových statistik monitoringu sociálních sítí a online komunit v USA (Google Ad Planner, Pingdom.com). Podíl osob mladších 18 let (13-17 let) dosahoval v červnu 2012 přibližně 17 % populace Facebooku. Největší skupinu uživatelů Facebooku tvoří lidé starší 35 let (65 %), přičemž průměrný uživatel Facebooku má v současnosti 40,5 let.

 

Ještě před 2 lety tvořil podíl uživatelů Facebooku mladších 18 let téměř 25 % a průměrný uživatel měl 38 let (výzkum Pingdom, 2010).

Srovnání rozložení uživatelů v rámci vybraných sociálních sítí

social-network-age-distribution-580_2012

(Zdroj: Pingtom, 2012)

Je třeba říci, že demografické rozložení uživatelů Facebooku aktuálně neodpovídá skutečnému věkovému rozložení obyvatel USA - postupně se však věková struktura Facebooku přizpůsobuje reálné populační křivce, tj. na Facebook se stále častěji registrují uživatelé starší 50 let (osoby starší 50 let tvoří téměř třetinu populace USA, 27,3 %). Stejně tak nelze předpokládat, že by reálnému věkovému rozložení ve vtazhu k Facebooku odpovídali kojenci a batolata (ačkoli řada z dětí mladších 3 let disponuje prenatálními a postnatálními profily, které pro ně založily jejich děti).

V USA Facebook využívá více než 163 00 000 uživatelů, což představuje cca 52 % reálné populace (včetně novorozenců, kojenců a batolat). Fertilita v USA dosahuje hodnoty cca 1,93 dítěte na jednu ženu (v zemích EU se fertilita pohybuje na hranici cca 1,5 dítěte na matku, přičemž za hlavní zdrojem populačního růstu populace EU se stala imigrace). Za ideální stav obnovování populace se považuje hodnota cca 2.1 dítěte na matku. K internetu má v USA přístup 292 000 000 uživatelů, což představuje více než 90 % reálné populace.

Pokud se odrazíme od modelu USA, ve kterém je věková struktura společnosti přenášena do virtuálního světa sociálních sítí poměrně věrohodně a přesně (až na konce populační křivky, které se budou v následujících letech výrazně měnit), můžeme předpokládat, jaká bude věková struktura sociálních sítí v budoucnu.

Věková struktura uživatelů Facebooku lokalizovaných v USA k 27. 8. 2012

facebook_usa_struktura
(Zdroj: Zoomsphere).

Vyjdeme-li z predikčních diagramů vývoje populace v USA (tzv. populačních pyramid viz model U.S. Census Bureau, International Data Base), dojdeme k výsledkům silného nárůstu osob starších 80 let v americké populaci, k jehož nárůstu začne výrazně docházet již od roku 2020. Pro srovnání uvádíme populační prediktivní grafy pro rok 2020 a 2050.

usa_predikce2020

Obdobný model lze aplikovat i na české podmínky - kolem roku 2050 bude v ČR cca 50 % obyvatel starších 60 let. Česká republika se stane společně s Itálií a Španělskem jedním z nejstarších národů planety.

Z těchto informací lze usuzovat, že veškeré populační změny se promítnou samozřejmě i do oblasti sociálních médií, sociálních sítí, internetových služeb. Již dnes dochází k zavádění velkého množství nových technologií a online služeb zaměřených na seniory, kteří jsou (a v budoucnu nadále budou) výraznou tržní silou. Lze předpokládat, že demografické změny ovlivní zdravotnictví, cestovní ruch, oděvnictví, ale také IT sektor.

Stejně tak lze v příštích letech předpokládat nárůst kyberkriminality zaměřené právě na seniory aktivně využívající IT technologie a online služby. Stejně jako nárůst počtu dětí v prostředí sociálních sítí přivedl na svět nové typy kyberkriminality, nárůst populace seniorů v prostředí sociálních sítí podpoří rozvoj kyberkriminality zaměřené zejména na různé druhy internetových podvodů.  

Jaká bude budoucnost populace sociálních sítí za 40 let lze jen velmi obtížně předvídat, důležité je však uvědomit si, že právě většina z nás bude tvořit onu silnou populační skupinu. Stejně jako stárne populace Facebooku, stárneme i my sami.  Nepropadejme však panice! Starý je jen ten, kdo se starý cítí...

Kamil Kopecký, E-Bezpečí

Zdroje:

Computer and Internet Use in the United States: 2010. US Centrus Bureau. Online: http://www.census.gov/hhes/computer/publications/2010.html

Greš, J. Naše populace stárne, Češi budou jedním z nejstarších národů planety.  Český rozhlas, 2006. Online: http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/vyzvy/_zprava/nase-populace-starne-cesi-budou-jednim-z-nejstarsich-narodu-planety--258373 

Report: Social network demographics in 2012. Pingdom, 2012. http://royal.pingdom.com/2012/08/21/report-social-network-demographics-in-2012/ 

Study: Ages of social network users. Pingdom, 2010. Online: http://royal.pingdom.com/2010/02/16/study-ages-of-social-network-users/

Demographics of the USA
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_the_United_States

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png