fbpx
Nová knížka z dílny E-Bezpečí o online podvodech je tu.
03. 09. 2021

Co je to phishing, romance scam, CEO scam a další druhy online podvodů? Dozvíte se v naší nové knížce. Stahujte zcela zdarma zde.

Číst dál...

Stop Cybercrime
30. 08. 2021

Projekt Stopcybercrime.cz stále nabízí možnost vzdělávání pro různé cílové skupiny ZDARMA. Vyzkoušejte.

Číst dál...

Animace do výuky
30. 08. 2021

Na YouTube kanálu E-Bezpečí naleznete speciální playlist animací pro volné využití ve výuce. Vyzkoušejte!

Číst dál...


Home Rizikové jevy Další témata Google ustavil pracovní skupinu pro implementaci práva "být zapomenut"

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

mini_googlelogoSpolečnost Google, provozovatel nejpoužívanějšího vyhledávače, vytvořila poradní výbor, který jí bude pomáhat s implementací práva „být zapomenut“. Možnost požádat internetové vyhledávače o to, abyste byli z jejich seznamu vyhledávání odstraněni je relativní novinkou, a je to pro vyhledávače velká výzva. Na největší z nich, Google, se obrací velké množství občanů Evropské Unie, kteří žádají o odstranění svých výsledků z vyhledávání. Ne všechny je možné uspokojit, protože ne vše má vyhledávač povinnost vymazat, na druhé straně se snaží o co nejlepší ochranu těch, kteří to skutečně potřebují.

Protože Google je technologická firma a její hlavní snahou je spíše vyvíjet a provozovat špičkové služby, než hledat odpovědi na složité etické otázky, rozhodl se vytvořit speciální orgán. Jeho úkolem je pomáhat s definicí politiky, na základě které bude právo „být zapomenut“ uplatňováno, a Google ho nazývá Poradní výbor.

Poradní výbor společnosti Google pro problematiku práva zapomnění (více informací najdete na jeho stránkách zde https://www.google.com/advisorycouncil/ ) se skládá celkem z deseti špičkových osobností, které mají k tématu co říct. Jeho úkolem není řešit konkrétní případy, kdy uživatelé žádají o odstranění z výsledků, ale pomáhat vytvářet komplexní politiku a pravidla pro tuto činnost. Jeho členové jsou specialisté z různých zemí, odborníci na lidská práva, informační technologie, mediální komunikaci, etiku a bezpečnost. Občané Evropské Unie mohou výbor osobně kontaktovat (na výše uvedené stránce) s vlastními návrhy a stanovisky k politice, které se činnost výboru týká.

Pro Google je podstatné znát názor jeho uživatelů a proto i když vy osobně o odstranění z výsledků vyhledávání nežádáte, měli byste zvážit svůj pohled na danou věc a máte-li kvalifikovaný názor, který dovedete podložit, zvažte jeho zaslání. Výsledkem činnosti výboru mohou být rozhodnutí, která dalece ovlivní mnoho z technologií a nástrojů, které dnes používáme, a které budeme používat do budoucna. Ovlivní, co a jak jsme schopni na internetu najít. Z tohoto důvodu jde o věc, která by měla zajímat každého uživatele Internetu v Evropě.

Pro E-Bezpečí
PhDr. Vojtěch Bednář 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png