fbpx
MŠMT a Olomoucký kraj opět podpořili prevenci a intervenci E-Bezpečí, Olomouc dotace anulovala
16. 04. 2020

I v letošním roce jsme získali podporu Olomouckého kraje a MŠMT na realizaci preventivních aktivit pro děti, rodiče a učitele. Děkujeme!

Číst dál...

Aktualizujeme Sexting.cz
02. 03. 2020

Aktualizujeme náš specializovaný web www.sexting.cz.

Číst dál...

Metodika k filmu V síti: Za školou
27. 02. 2020

Jak jsme avizovali, pro film V síti: Za školou vznikla samostatná metodika, kterou můžete ode dneška společně s dalšími materiály stahovat zde.

Číst dál...


Home Rizikové jevy Sociotechnika Stali jste se obětí tzv. policejního viru? Zaplatili jste? Lze vám pomoci!

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

mini_paysafecardV posledních dnech se na poradnu projektu E-Bezpečí obrací stále více uživatelů, jejichž počítače byly napadeny tzv. policejním virem, na který jsme vás již několikrát upozorňovali. Mnozí z poškozených také podlehli výzvě k úhradě "pokuty" a zaplatili prostřednictvím online platebních metod požadovanou částku.

Policejní virus zpravidla nutí poškozené, aby si na některém z doporučených míst (benzinové pumpy, sázkové kanceláře atd.) koupili kupón Paysafecard, pomocí kterého mají provést platbu. Po platbě pak mají obdržet kód, pomocí kterého bude provedeno odblokování počítače. U prvních verzí viru (cca rok 2012) došlo skutečně k odstranění viru z počítače, a to během 24-48 hodin, u posledních verzí viru však již k odinstalování viru nedocházelo a virus byl v počítači stále přítomný.

Mezi úhradou „pokuty“ a fyzickým či virtuálním vyzvednutím financí pachatelem existuje časová prodleva cca 24 hodin, ve které mají poškození šanci nechat transakci provedenou pomocí Paysafecard zablokovat. Pachatel totiž není stále online, aby si mohl finanční prostředky vyzvednout.

Zde může poškozený reklamovat platbu, požádat o její zablokování a získat své peníze zpět. Společnost lze kontaktovat prostřednictvím webových stránek věnovaných právě různým typům internetových podvodů - https://www.paysafecard.com/cs-cz/bezpecnost/.

paysafecard

Další možností je pokusit se reklamovat tuto platbu na obchodním místě – např. přímo na zmíněné benzinové pumpě nebo sázkové kanceláři. U těchto obchodníků existují mechanismy klasického reklamování plateb u daných obchodníků.

Kamil Kopecký, E-Bezpečí

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
70000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
15000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google/p>