fbpx

Home Tiskové zprávy Den bezpečnějšího internetu 2015 s E-Bezpečím

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (5 Votes)

sid2015Den bezpečnější internetu 2015 organizovaný mezinárodní sítí INSAFE v letošním roce připadá na 10. února 2015. Jeho cílem je zejména podnítit bezpečnější a zodpovědnější užívání internetu především mezi začínajícími a mladými uživateli. Aktivity Safer Internet Day organizuje v České republice Národní centrum bezpečnějšího internetu, do oslav tohoto významného výročí se tradičně zapojuje také projekt E-Bezpečí, který představuje v rámci tohoto dne řadu aktivit, na kterých společně se svými partnery intenzivně pracuje. Pojďte tedy ochutnat některé novinky z naší kuchyně.

1. Výzkum rizikového chování českých dětí se specifickým zaměřením na děti z dětských domovů

V následujících dnech zveřejníme výsledky výzkumu rizikového chování dětí s dětských domovů, na kterém od loňského roku pracujeme ve spolupráci s firmou Vodafone. Výzkum zjišťuje, kterými rizikovými komunikačními jevy jsou klienti dětských domovů vystaveni a čím jsou nejčastěji ohroženi. Výsledky výzkumu budeme již brzy publikovat.

2. Výzkum rizikového chování českých dětí se specifickým zaměřením na sexuální chování v kyberprostoru

V rámci SID2015 spouštíme novou vlnu výzkumu rizikového chování českých dětí, na kterém spolupracujeme s firmami Seznam.cz, Google a Vodafone. Svým rozsahem největší výzkum rizikového chování v Evropě (více než 28000 respondentů z jedné země) monitoruje celou řadu rizikových komunikačních jevů, se kterými jsou čeští pubescenti v každodenním virtuálním kontaktu. Letos se náš výzkum zaměří zejména na sexuální chování v kyberprostoru.

3. Aplikace pro tablety zaměřená na prevenci rizikového chování v prostředí internetu

Projekt E-Bezpečí oficiálně ohlašuje vývoj edukační aplikace pro mobilní dotyková zařízení (tablety), která má ambici stát se moderní výukovou pomůckou, která nenásilnou formou odhalí dětem, rodičům a pedagogům rizika spojená s internetem, ale také pozitivní způsoby využívání IT. Na vývoji aplikace s E-Bezpečím spolupracují Vodafone, Seznam.cz a Google. Aplikace bude k dispozici pro všechny nejrozšířenější mobilní operační systémy a bude zdarma.

4. E-Bezpečí s Googlem aneb Projekt WebRangers

Počátkem letošního roku byl vyhodnocen 2. ročník projektu WebRangers, na kterém projekt E-Bezpečí spolupracuje s českým Googlem a s GEG. Aktuálně na českých školách působí o více než 200 proškolených a certifikovaných dětí, Web Rangerů z celé ČR, které aktivně podporují myšlenku bezpečného používání internetových technologií a přenášejí své znalosti a dovednosti mezi své vrstevníky. Bližší informace naleznete na www.webrangers.cz.

google_intro

5. E-Bezpečí se Seznam.cz a Seznam se bezpečně!

Spolupráce Seznam.cz a E-Bezpečí úspěšně pokračuje i v letošním roce, a to formou různých edukačních aktivit pro děti i dospělé uživatele internetu. Projekt Seznam se bezpečně! rovněž oznamuje start natáčení již třetího pokračování filmové série, která bude tentokrát určena zejména dospělému publiku. Bližší informace naleznete na www.seznamsebezpecne.cz.

6. E-Bezpečí s Nadací Vodafone s dětmi pro děti

Výcvikem projektu E-Bezpečí pod záštitou Nadace Vodafone prošlo v letošním roce více než 2600 dětí. Pro letošní rok plánujeme tento počet zdvojnásobit.

7. Starci na netu

V letošním roce startuje nový projekt firmy Seznam.cz, E-Bezpečí a dalších partnerů, který je zaměřen na prevenci rizikového chování v prostředí internetu pro seniory. Projekt s názvem Starci na netu propojuje video, web a přímou edukaci seniorů, kteří se na internetu často chovají rizikově a stávají se oběťmi různých forem internetových podvodů. Do projektu se aktivně zapojila také Nadace Vodafone, která podpořila přímou terénní práci s touto poměrně ohroženou cílovou skupinou.

8. E-Bezpečí s Dětskou univerzitou

Po velmi úspěšném inovovaném pilotu pro malé studenty "dětské univerzity" ve věku 8-12 let přesně za měsíc startujeme nové kolo interaktivního zážitkového workshopu pro nejmenší uživatele internetu s názvem Co vám ve škole neřekli aneb Rizika sociálních sítí. Hravou, nenásilnou a maximálně interaktivní formou seznámíme "mladé vysokoškoláky" s tajuplným světem internetových technologií.

 

9. Linka bezpečí s E-Bezpečí pro Českou televizi

V letošním roce jsme nastartovali v partnerství s Linkou bezpečí spolupráci s Českou televizí. Spolupráci oficiálně startujeme 19. března 2015 výcvikem pro zaměstnance a další rodinné příslušníky, který bude zaměřen na různé formy internetových podvodů a na problematiku ochrany osobních údajů na internetu. Těšit se můžete také na zajímavé televizní formáty, na jejichž tvorbě budeme spolupracovat... a možná i něco dalšího :)

10. Další aktivity našich partnerů

Národní projekt E-Bezpečí spolupracuje s celou řadou komerčních i nekomerčních partnerů, jejichž aktivity považujeme za smysluplné. Dovolujeme si tedy upozornit na skvělou divadelní inscenaci #jsi_user (Seznam.cz), na inovované Centrum pro bezpečnost pro děti a rodiče (Google), na aktivity Linky bezpečí, Nadace Vodafone, Policie ČR a dalších.

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png