fbpx

Home Přečteno jinde feed-image

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (5 Votes)
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Na první pohled vypadají jako běžné zprávy, skrývají se v nich ale podezřelé nabídky, požadavky nebo výhrůžky. Řeč je o podvodných mailech, které se opět množí na internetu. Jak je rozpoznat vám může pomoci simulátor fake emailů poradny E-bezpečí olomoucké univerzity. Na jejím webu se dozvíte i to, jak s nimi naložit.

„Občas dostávám podvodné emaily taky. Někdy je to na téma, že je to nějaká žena a chce navázat známost. Někdy mi píše někdo jakoby z mé vlastní adresy a žádá po mně peníze, jinak že mě bude tímto způsobem vydírat,“ říká pan Karel, který využívá počítač dennodenně, hlavně k práci. A tak si s těmito podvody dovede poradit. Rozumí ale tomu, že někteří lidé nátlaku podlehnou nebo nabídce naletí. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Nejnovější update dokončil začlenění WhatsAppu do Facebooku. WhatsApp a Facebook se tak stávají jednou platformou, uživatelé tak budou monetizováni více než dříve. To by mělo být varování pro ty, kteří chtějí komunikovat v soukromí. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Trvalé zablokování twitterového účtu Donalda Trumpa vyvolává v USA, ale také na českých sociálních sítích vášnivé diskuse. Jen na twitteru měl odcházející prezident přes 88 milionů sledujících, do konce funkčního období navíc nemá přístup ani na facebook nebo instagram a znepřístupněna byla nově také platforma Parler, kam se jeho příznivci začali houfně přesouvat. Umlčení Trumpa tak vyvolává otázky o svobodě slova a roli technologických gigantů. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Americká technologická společnost Twitter smazala od pátku přes sedmdesát tisíc účtů spojených s šířením spiklenecké teorie známé jako QAnon. Krok podnikla v reakci na nepokoje z minulého týdne, při nichž přívrženci prezidenta Donalda Trumpa, z nichž někteří byli také vyznavači QAnon, napadli sídlo Kongresu USA. Při potyčkách zemřelo pět lidí. Twitter již v pátek zablokoval natrvalo prezidentův účet, podle společnosti jej totiž Trump využíval k podněcování násilností. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Parler byl v posledních dnech existence kompletně hacknut. Neohlídali si ukončení jedné ze služeb pro ověřování a útočníci se tak dostali k správcovským účtům (vytvořili si i miliony vlastních) a posléze k veškerému obsahu. Včetně obsahu co byl „smazaný“, ten si Parler klasicky nechával a byl přístupný správcům sítě. Zároveň si stáhli vše co bylo dostupné a bylo možné stihnout. Popis v The Hacker Quarterly na Facebooku a v řadě Tweetů. Více zde.

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google/p>