fbpx

Home Z naší kuchyně Dětská univerzita s E-Bezpečím

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (5 Votes)

mini_facebookVe středu 3. prosince proběhla pod vedením lektorů projektu E-Bezpečí v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci interaktivní přednáška pro děti nazvaná Rizika sociálních sítí aneb Co vám ve škole neřekli. Zúčastnilo se jí více než 90 dětí ve věku 8 - 12 let.

Vzhledem k tomu, že jsme se v rámci této aktivity zaměřili na děti 1. stupně ZŠ, rozhodli jsme se celou akci pojmout jako sérii interaktivních workshopů, v rámci kterých se děti učily základním dovednostem pro bezpečné používání sociálních sítí, " uvedl Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Děti se například naučily, jak si vytvořit silné heslo, jak rozpoznat falešný profil od profilu skutečného, jak se zachovat v situaci, kdy se stanou oběťmi kyberšikany, jak na sociální síti nahlásit závadný obsah k blokaci apod. Veškeré znalosti a dovednosti si žáci osvojovali aktivně, sami hledali řešení problémových situací, bez problému udrželi v průběhu téměř dvouhodinového maratonu pozornost a plnou soustředěnost na vybraná témata,” dodal Kopecký.

Žáci byli v průběhu akce rozděleni do skupin, které plnily úkoly na celkem šesti stanovištích. Plynulý chod pak kromě lektorů E-Bezpečí zajišťovali také studenti pedagogické fakulty.

Studentka učitelství českého jazyka a společenských věd Pavla Střílková komentuje svou zkušenost s prací s dětmi takto: „Práce s dětmi mě baví, nabíjí energií a jinak tomu nebylo ani v Dětské univerzitě. S dětmi se zažívá pokaždé jiná situace, takže jsem se mohla obohatit o další zajímavé zkušenosti, které se mi jednou budou určitě hodit.

Kolegyni pak doplnila studentka Zuzana Zdražilová: „Při práci s dětmi nejste vy těmi přednášejícími, naopak, děti přednášejí vám. Proniknout do jejich světa pro vás může být velmi cenné.

V loňském roce, kdy jsme přednášku pro takto malé děti realizovali poprvé, jsme si ověřili, že sociální sítě (např. Facebook) využívají i velmi malé děti," uvádí René Szotkowski, lektor projektu E-Bezpečí. Zároveň dodal: ”Je běžné, že si i dítě ve věku 10 let vytvoří na Facebooku svůj profil - a dobře ví, že je používání Facebooku povoleno až od 13 let věku! Bohužel není absolutně připraveno na možná rizika, kterým může být v těchto prostředích vystaveno. Úkolem preventivních programů E-Bezpečí je pak nenásilným způsobem děti na tato rizika upozornit a naučit je, jak se účinným způsobem bránit.

Na realizaci akce spolupracovali také policisté z oddělení informační kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, kteří se zaměřují na vyšetřování případů spojených právě se zneužíváním internetových služeb. Ti dětem vysvětlili, jakým způsobem vyšetřování případů např. v prostředí internetu probíhá, na co si dávat ve virtuálním prostředí pozor a jak je důležité zveřejňovat na internetu pouze ty informace, které není možné proti dítěti zneužít.

Přednáška Rizika sociálních sítí je součástí projektu Dětské univerzity Univerzity Palackého.

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google/p>