fbpx

Home Rizikové jevy Hoax, fake news Ze Slovenska k nám doputoval hoax, který má zachycovat výsledky nošení roušek.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

hoax vysledeknosenirousekZe Slovenska k nám doputoval hoax "Výsledek nosenia rúšok: Toto chystá idiot Matovič pre vaše deti", který má ukazovat následky nošení roušek. Ve skutečnosti však jde o koláže sesbírané z různých internetových stránek, které zachycují např. plané neštovice, atopických ekzém s virem herpes, nebo například fotografii z 13hodinového nošení respirátoru N95. Většina fotografií pak vznikla před více než 2 lety a lze je snadno dohledat pomocí reverzního vyhledávání. Před hoaxem varovala Policie SR, Ministerstvo zdravotnictví SR a Úřad veřejného zdravotnictví (zde). Podrobnosti naleznete uvnitř článku. 

fact check rousky

Co je důležité dodat - špinavé a vlhké roušky samozřejmě mohou při delším nošení způsobovat kožní problémy, to však hoax netvrdí. Hoax tvrdí, že "slovenský premiér je idiot, protože toto chystá pro slovenské děti" a text je doprovázen schválně přehnanými obrázky (které reakce na roušky nezachycují), které mají vystrašit a vyvolat emoční reakci. Je to běžná technika, kdy hoaxy obsahují část pravdy, která je obalena velkým množství nepravdivých (a šokujících) informací.


Kamil Kopecký
E-Bezpečí

 

Manipulátoři.cz (RSS)

Hoax.cz (RSS)

Nejčtenější články za posledních 60 dní

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google/p>