22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Fake news - Dezinformace z ukrajinského serveru ovlivňují volby českého prezidenta
Hodnocení uživatelů: / 8
NejhoršíNejlepší 
Středa, 17 Leden 2018 18:54

mini_fakenews2V době prezidentských voleb se v prostředí internetu objevuje velké množství dezinformací (fake news), jejichž cílem je ovlivnit voliče jednoho ze dvou kandidátů na prezidenta, kteří postoupili do druhého kola prezidentských voleb. V dnešním textu se zaměříme na analýzu 2 zpráv, které lze zařadit mezi dezinformace/fake news, které k nám dorazily z Ukrajiny, putují sociálními sítěmi, jsou aktivně sdíleny, komentovány a dále rozšiřovány.

Na úvod je třeba uvést, že nebudeme posuzovat klady či zápory jednotlivých kandidátů, nebudeme lobovat za jednoho či druhého z nich, zaměříme se výhradně na základní analýzu obou zpráv, kterou si můžete provést i vy sami s použitím běžně dostupných online nástrojů.

Dnes budeme analyzovat dvě zprávy: Otevřený dopis kandidátovi na prezidenta České republiky Jiřímu Drahošovi a Pozor! Budeš volit život, nebo smrt!, které se od 14. ledna šíří českým online prostorem a které jsou rozšiřovány jak emaily (spam), tak i prostřednictvím facebookových skupin CzechFreePress, ZprávyExtra-live, Lidi, pojďme do nich!!!, Aliance národních sil, Parlamentní listy, Český svaz bojovníků za svobodu, Welcome to Reality – Freedom for Europe, Fanklub Tomia Okamury a hnutí SPD (oficiální) apod. a samozřejmě také jednotlivými uživateli.

patriarchat_1

(Ukrajinské stránky se zprávami)

Původ zpráv

Obě zprávy byly publikovány na serveru Byzantského Katolického Patriarchátu (dále BKP) (http://vkpatriarhat.org/) 14. ledna 2018, dále byly vydány v podobě dvou PDF souborů a rozšiřovány jak prostřednictvím e-mailů, tak i sociálních sítí. O tom, kdo a co je BKP, se dočtete například v prohlášení Katolické církve v ČR. Z prohlášení citujeme: "Sdělujeme, že tato tzv. církev není v jednotě s papežem. Je vedena bývalým knězem olomoucké arcidiecéze Antonínem Dohnalem, který se stal baziliánským řeholníkem se jménem Eliáš. Z řeholní společnosti byl však pro neortodoxní názory a neposlušnost vyloučen. Žije na Ukrajině, kde se spolu se skupinou svých stoupenců prohlásili za biskupy, v důsledku čehož byli exkomunikováni. Jejich jednání hrubě poškozuje církev a její jednotu, proto vyzýváme věřící, aby tyto a podobné aktivity jednoznačně odmítli". BKP má i samostatné heslo na Wikipedii, kde se dočteme podobné informace. Dočteme se např. to, že „pojmenování "katolický" může společenství křesťanů používat jen s výslovným povolením kompetentních Církevních (římskokatolických) autorit“, v tomto případě se ale o žádné katolické uskupení nejedná. Sídlo patriarchátu je ve Lvově na Ukrajině.

Doména vkpatriarhat.org je umístěna dle předpokladu na Ukrajině (výpis domény lze provést např. zde), kontaktní telefon je ukrajinský (+380.676701232). Pro zajímavost – v kontaktních údajích webových stránek je uvedeno, že „V současné době Byzantský patriarchát přešel do exilu (Praha – Doněck)“.

Jak již bylo řečeno, obě inkriminované zprávy byly umístěny na webových stránkách, šířily se však především pomocí e-mailu (spam) a prostřednictvím sociální sítí. E-mailová podoba zpráv měla navíc podobu samostatných PDF příloh (ke stažení zde a zde). Otevřeme-li PDF přílohu v klasickém Adobe Readeru a nahlédneme-li do vlastností dokumentu, zjistíme, že dokumenty byly vytvořeny v ruské či ukrajinské verzi Adobe PDF Makeru, ve vlastnostech totiž zůstalo slovo v azbuce (znamenající „pro“ Word). V běžné české či anglické verzi tohoto stavu nedosáhnete.

patriarchat_3

(Vlastnosti PDF dokumentů)

Zprávu jsme zachytili ve více verzích, jedna z verzí byla například odesílána do mailové sítě Univerzity Palackého. Ta dorazila z emailové adresy Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Další verze je rozesílána z adresy Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , obsah je shodný.

Obsah zpráv

První zpráva Otevřený dopis kandidátovi na prezidenta České republiky Jiřímu Drahošovi obsahuje velké množství zcela nepravdivých informací a dezinformací s cílem zásadním způsobem ovlivnit postoje čtenáře dopisu k prezidentskému kandidátovi. Obsahuje informace o tom, jak chce prezidentský kandidát provést plánovanou islamizaci a zničení evropské křesťanské kultury, jak propaguje čipování, snižování populace plánů NWO, informace o údajném zednářství, o tom, jak reprezentuje systém smrti apod. Ani jedna z uvedených informací nebyla nikdy prokázána. Samozřejmě zpráva neobsahuje jakýkoli relevantní zdroj, který by pravdivost informací potvrdil.

V žádném případě nejde o otevřený dopis (otevřený dopis sice je veřejně přístupný, není však cíleně rozšiřován samotným autorem či jeho autory jako spam), jde o cílený spam.

Druhá dezinformační zpráva šířená ze stejného zdroje nese název: Pozor! Budeš volit život, nebo smrt! Obsahem je informace o tom, jak prezident Zeman brání národ před islamizací a likvidací národa a před morální degradací gender-schizofrenií spojeno s kradením dětí tzv. sociálními službami. Čtenář je dále v textu vyzýván, zda bude volit život nebo smrt. K ovlivnění jsou využívány věty, jako např. Dnes jde o život nebo smrt. Co zvolíš ty? Používáš rozum a svědomí? Uvědomuješ si svou zodpovědnost? V hodině smrti budeš skládat účty, zda jsi volil život nebo smrt. A je zakončena výzvou: Zvol život! (=zvol Miloše Zemana, který podle textu reprezentuje život).

Může podobná zpráva ovlivnit výsledek voleb?

Nabízí se otázka, zda mohou podobné informace, šířené z webových stránek na Ukrajině, ovlivnit výsledek voleb. Samozřejmě mohou a již nyní se to děje. Zprávy se šíří masově a jsou komentovány a dále šířeny velkým množstvím uživatelů sociálních sítí prostřednictvím organizovaných skupin s vysokým počtem čtenářů, řádově lze predikovat dopad na desítky tisíc lidí. Dopad lze sledovat z komentářů uživatelů, kteří tyto informace aktivně sdílejí (dále v textu).

Obě zprávy předstírají, že byly publikovány a sepsány vrcholnými představiteli katolické církve – biskupy – a v tomto duchu jsou také veřejně komentovány uživateli sociálních sítí. 

patriarchat_6

Zprávy se také snaží vyvolat ve čtenáři negativní emoce vůči jednomu kandidátovi (představitel zla, smrti) a pozitivní emoce vůči druhému kandidátovi (představitel dobra, život), případně dehonestovat kandidáta prostřednictvím smyšlených informací. Jsme přesvědčeni o tom, že velké množství čtenářů si informace, které jsou v textu uvedeny, neověří, v řadě případů je dokonce doplní o další nepravdivé informace. A tak se také v řadě případů děje (příklady níže).

Ukázky šíření s komentáři (Facebook, veřejné profily)

patriarchat_5

patriarchat_4

 

Co říci závěrem?

1. Nevěřte každé informaci, kterou v online prostředí čtete a kterou dále sdílíte.
2. Vše si pečlivě ověřujte.
3. Nenechte se zmanipulovat. 
4. Uvědomte si, že i lidé z vašeho okolí se mohou zmýlit.
5. Přečtěte si, co jsou fake news a dezinformace.

Pro E-Bezpečí

doc. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D.
Centrum prevence rizikové virtuální komunikace
Univerzita Palackého v Olomouci

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.