fbpx
Nová knížka z dílny E-Bezpečí o online podvodech je tu.
03. 09. 2021

Co je to phishing, romance scam, CEO scam a další druhy online podvodů? Dozvíte se v naší nové knížce. Stahujte zcela zdarma zde.

Číst dál...

Stop Cybercrime
30. 08. 2021

Projekt Stopcybercrime.cz stále nabízí možnost vzdělávání pro různé cílové skupiny ZDARMA. Vyzkoušejte.

Číst dál...

Animace do výuky
30. 08. 2021

Na YouTube kanálu E-Bezpečí naleznete speciální playlist animací pro volné využití ve výuce. Vyzkoušejte!

Číst dál...


Home Rizikové jevy Rizika sociálních sítí České děti na Facebooku (část 2)

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

mini_fblogoV souvislosti s využíváním sociální sítě Facebook se velmi často diskutuje o tom, zdali se děti v prostředí Facebooku mohou stát obětí rizikových komunikačních forem (sociálně-patologických jevů), jako je např. kyberšikana či kybergroomingem. V dnešním textu se pokusíme zaměřit právě na tuto oblast.

1. Jsou děti na Facebooku vystaveny kyberšikaně?

Aby bylo možné na tuto otázku odpovědět, je třeba vymezit, co vlastně kyberšikana je – kyberšikana je záměrná, opakovaná a zraňující činnost využívající počítač, mobilní telefon a jiné elektronické přístroje - zahrnuje trýznění, hrozby, ponižování, ztrapňování nebo jiné formy psychické šikany. Hovoříme-li tedy o kyberšikaně, musíme si uvědomit, že online útok musí být dlouhodobý, opakovaný a musí být intenzivní. V prostředí Facebooku samozřejmě ke kyberšikaně dochází a české děti se mohou stát jejími oběťmi.

Mezi nejčastější formy kyberšikany, kterým jsou děti vystaveny, patří sdílení ponižující fotografie (potvrzuje 30 % dětí), verbální útoky (21,27 %), sdílení ponižujícího videa (14,76 %), mezi další formy kyberšikany patří vydírání a vyhrožování (dohromady 10 %).

Více než polovina dětí potvrzuje, že si na Facebooku nechala zablokovat svého internetového známého, který jej obtěžoval.

2. V médiích se často hovoří o tom, že české děti v prostředí sociálních sítí sdílejí intimní materiály. Jak je to?

Dobrovolné sdílení vlastních intimních materiálů (tzv. sexting) provozuje přibližně 7-9 % českých dětí – v prostředí Facebooku pak sdílení a šíření intimních materiálů potvrzuje 4,1 % dětí. Děti tyto fotografie často pořizují zcela dobrovolně – velmi často v rámci partnerských vztahů. Existují však také situace, kdy bylo dítě ke sdílení intimního materiálu přinuceno dospělou osobou maskovanou za profil dítěte. Zprvu přátelská komunikace dětí totiž přešla k účelové vydírání, vyhrožování, případně přímo v kybergrooming – tedy manipulaci dítěte v kyberprostoru zaměřenou na osobní setkání s dítětem v reálném světě. 30 % dětí, které mají účet na Facebooku, potvrdilo, že bylo svými facebookovými přáteli požádáno o osobní schůzku v reálném světě.

Pro Budulinek.cz
dr. Kamil Kopecký, E-Bezpečí, UP Olomouc

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png