22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Anna už není jen jméno
Hodnocení uživatelů: / 15
NejhoršíNejlepší 
Středa, 31 Říjen 2012 10:13

mini_annaHranici do virtuálního světa už překročilo mnoho módních stylů a životních filozofií. Jejich zásady mohou sledovat téměř všichni. Příkladem je toho pro někoho specifický životní styl, pro většinu lidí ale nemoc zvaná mentální anorexie. Není pochyb o tom, že spletité kořeny této nemoci získávají v online prostředí na síle. Zkuste si představit, že se někdo jménem Ana chce stát vaším partnerem. Jeho nabídka je nekompromisní, ale vy s ní nebudete souhlasit. Proč si taky nechat poroučet a diktovat, co je správné? Co když se k Anině nabídce ale dostane vaše dítě? Bude umět odolat tlaku médií, dopisu od Any a tzv. Thinspiracím? To vše na vaše ratolesti může čekat na tzv. pro-ana blogu.

 

Vítejte na blogu křehkých květinek a porcelánových panenek

Pro-ana blogy jsou nebezpečným jevem ve světě internetu. Tyto blogysi zakládají většinou mladé ženy, které touží po postavě ultra štíhlých modelek. Na stránkách svých blogů vytváří články, při jejichž čtení běhá člověku mráz po zádech.Mentální anorexie je zde označením životního stylu, nikoliv psychosomatickou nemocí. Dívky a mladé ženy ji přijímají za svůj postoj.Autoři a autorky webů, článků a příspěvků v diskuzích nemoc popírají a neberou na vědomí fatální rizika spojená s odmítáním potravy. S menší frekvencí se objevují také pro-mia blogy, které se zaměřují na úděl mentálních bulimiček. Společně se podíváme na problematiku pro-ana blogů a pokusíme se zjistit, koho oslovují.

anna1

(Pořád ne dost štíhlá…Zdroj: http://weheartit.com/entry/15467702)

Mentální anorexie: nemoc nebo životní styl

Zdravému člověku je jasné, že mentální anorexii nelze označit za životní styl, a že se tedy bezpochyby jedná o nemoc. Vždyť následky odmítání potravy přesahují rámec orgánů a poškozují celé orgánové soustavy a posléze i celý organismus. Anorektičky a anorektici to ale vidí jinak. Pro ně je anorexie životní styl a odmítání potravy tvoří cestu k vytouženému cíli, tedy k neustálému snižování váhy.Občanské sdružení Anabell informuje, že  v případě mentální anorexie „jde o boj s chutí a hladem a nacházení potěšení ve schopnosti kontrolovat se, ovládnut se, zhubnout. U některých pacientek je omezování se v jídle naopak doprovázeno zájmem o jídlo (myslí na něj, sbírají recepty, rády vaří pro druhé...). Anorektické pacientky neodmítají jíst proto, že by neměly chuť, ale proto, že nechtějí jíst. Jejich averze k jídlu je projevem nesmiřitelného a narušeného postoje k tělesné hmotnosti, proporcím a tloušťce.“

Uvědomění si nemoci je až vysněným vrcholem okolí postižené osoby. Z psychologického hlediska jsou pro postižené touto nemocí pro-ana blogy prostředkem, jak zaznamenávat své úspěchy v hubnutí, jak diskutovat se stejně nezdravě smýšlejícími osobami, jak získávat sílu pro své snažení. Pro-ana blogy mimo to oslovují i další, často nezúčastněné osoby. V tom spočívá jejich největší síla. Na barevných motivačních obrázcích se naskýtá pohled na dokonalá, štíhlá těla, a to mladého člověka dokáže zaujmout.

Reálná hrozba nebo dozvuky minulosti?

Faktem je, že poslední příspěvky na pro-ana blogách nebo doby jejich vzniku se datují spíše k době dřívější. Nalézt můžeme blogy vzniklé už v roce 2009, ne-li dříve. Dokud ale existují, je jejich hrozba stále reálná. Dívka s přezdívkou Natalinka na svém blogu píše:

„Jsem dívka, která touží zhubnout a mít krásnou, perfektní a dokonalou postavu. Chci zůstat holčičkou... Na světě je mnoho lidí, kteří ti řeknou, že to nezvládneš. Co musíš udělat, je otočit se a říci: "Tak se dívejte."“ (http://pro-ana-natalinka.blog.cz/profil)

Je evidentní, že administrátorka blogu potřebuje spíše získat sílu pro sebe samotnou. Podobná hesla nejdeme i na dalších stránkách. Další aktivitou posilující povědomí anorektiček o „zásadách zachování zdravého vzhledu“ je sekce na blozích s názvem Thinspiration. Thinspiration je slovo složené z anglických slov thin, což znamená v angličtině tenký, a inspiration, což je v překladu inspirace. Sem vkládají administrátorky fotky  inspirací a motivací k hubnutí. Najdeme tu mnoho „inspirativních fotografií“ zjevně podvyživených, tedy dokonalých dívek.

anna2

(Motivace, hlavní úkol pro-ana blogů... Zdroj: http://blog.veruce.cz/psychika/psychicke-poruchy/pro-ana-a-pro-mia-fenomen-ii/)


Diktát od Any

Dívky si k vysněnému cíli pomáhají všelijak. Společný fenoménem je také relativně nekompromisní a šokující dopis od Any, který je jedním z prostředků k motivovanému hubnutí. Jedná se o neúprosný dopis, který se snaží „uvést do reality“ své čtenářky. V dopise z blogu http://mynewbestfriendana.blog.cz jim nabízí partnerství v případě, že budou plnit její požadavky:

„Očekávám od tebe hodně. Není ti povoleno jíst moc. Začne to pomalu: snižování příjmu tuku, čtení tabulek s nutričními hodnotami, zbavování se nezdravých, smažených jídel atd. Na chvíli bude cvičení snadné: nějaké to běhání, možná nějaké dřepy čí cviky na břicho, nic vážného. Možná takhle shodíš pár kil z toho svého tlustého těla. Ale nebude dlouho trvat a nebude mi to stačit.“

Vše by mohlo být docela fádní, i dítě z fungující rodiny by mohlo posoudit pro-ana blogy jako docela hloupé a k ničemu. Co když si ale přečte pasáž o rodičích?

„Tvoji rodiče, škoda mluvit! Víš, že tě milují a starají se o tebe, ale část toho je jen proto, že jsou rodiče a že jejich povinností to dělat. Teď bych ti měla říct tajemství: Někde hluboko uvnitř jsou tví rodiče zklamaní. Jejich dcera, ta s tolika možnostmi, je tlustá, líná a nehodná dívka.“

Poskytovatelé blogů a jejich možnosti

Služeb webů, které umožňují vytvoření blogu, může využít prakticky každá fyzická osoba. Jejich pravidla pro zakládání blogů však příliš jednostranná. Většinou se blogger zavazuje nepoškozovat provozovatele stránek nabízením stejných služeb. Nebudeme ale příliš přísní, samozřejmě existují pravidla, podle kterých si poskytovatel stanovuje právo blog odstranit.Podíváme se na toto opatření u společnosti CET 21 spol. s r.o., vlastnící doménu blog.cz. Ve všeobecných podmínkách pro zakládání blogu najdeme upozornění, že společnost odstraní blog v případě, že:

„CET 21 má důvodné podezření, že Registrovaný uživatel jej používá v rozporu s platnými zákony a obecně závaznými etickými a morálními principy společnosti nebo dobrými mravy, nebo má sloužit porušování práv třetích osob nebo k páchání či napomáhání trestné činnosti.“

Jenžetím nejspíš skončila veškerá možná ochrana, před vznikem rizikových pro ana-blogů. Vypíchněme to nejdůležitější. Pro-anablogy neporušují zákon, nenapadají etické ani morální principy společnosti. Ohrožují však zdravý vývoj dětí, které jsou cílovou skupinou pro-ana blogů.

anna3 

(Pro-ana a jejich povinnosti... Zdroj:http://kristybendy.blog.cz/1109/pro-ana)

Ochranný štít

Jak lze děti a mladé lidi chránit před nezdravým hubnutím? Stejně jako v mnoha jiných případech musíme začít v rodinném prostředí. Mentální anorexie a mentální bulimie jsou v mnoha ohledech determinovány domácí atmosférou a rodinným klimatem. Je dobré dítě učit nejen zásadám zdravého stravování, je potřeba jim také vysvětlit, že je důležité mít se rád. Ostatně zdravé sebevědomí zaručuje jednu z cest k úspěšnému životu. Kromě těchto všeobecně známých pravd bychom měli znát také alespoň rámcově webové stránky, které dítě navštěvuje. V případě podezření na mentální anorexii nebo mentální bulimii můžete kontaktovat Občanské sdružení Anabell, které se zabývá poruchami příjmu potravy. Využít můžete jejich telefonní linky pomoci na telefonním čísle 848 200 210 nebo internetové poradny na webových stránkách sdružení.

Možná jsou pro-ana blogy opravdu jenom minulostí. Hrozí však stále svojí existencí. Je dobré nezaspat, protože cesta z bludného kruhu mentální anorexie je složitá a naprostého uzdravení u nemocných nelze nikdy dosáhnout.

Pro E-Bezpečí, Kateřina Letochová

Zdroje:

Černá, R. Mentální anorexie v kontextu rodinného systému. Občanské sdružení Anabell. Online: http://www.anabell.cz/index.php/odborne-prace/352-mentalni-anorexie-v-kontextu-rodinneho-systemu 

Blog.cz. Podmínky registrace. Online: http://blog.cz/registrace?from=hp-bluebox 

Sledované blogy:

http://pro-ana-natalinka.blog.cz/ 

http://pro-ana.blog.cz/ 

http://mynewbestfriendana.blog.cz 

http://klarissa.webgarden.cz/ 

http://proana.blogerka.cz/Pro-ana

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.