22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Zdeněk Svěrák obětí trollingu
Hodnocení uživatelů: / 17
NejhoršíNejlepší 
Čtvrtek, 28 Listopad 2013 09:47

mini_sverakPočátkem listopadu 2013 podal Zdeněk Svěrák, známý český herec, spisovatel, textař a scénárista, trestní oznámení na zakladatele facebookového profilu, který o něm šířil falešné zprávy, jež ho obviňují ze znásilňování dětí. Na celý případ upozornil jako první server Týden.cz. Facebooková stránka „Znásilnil mě Zdeněk Svěrák“ je dílem internetových trollů, kteří zejména v posledních letech často napadají známé osobnosti.

 

Troll je obvykle účastník internetové diskuze (např. na blogu, chatu, v diskuzích pod články na internetu apod.), který se ji snaží narušit svými urážlivými či tematicky odlišnými příspěvky. Spoléhá na to, že jej některý z diskutujících neidentifikuje, začne mu oponovat, případně s ním vést další rozhovor na téma jeho příspěvku, a tím vyvolá bouřlivou diskuzi. Taková diskuze se poté označuje jako „flaming“ (z anglického flame = plamenný) a v drtivé většině případů spočívá v nadávkách a urážení osoby trolla a ostatních zúčastněných. V současné době pronikají trollové i do prostoru sociálních sítí a zakládají falešné profily, pomocí nichž útočí, vysmívají se a provokují. Svou činností podněcují uživatele či konkrétní napadené osoby k dalším reakcím, článkům či trestním oznámením. To je hnacím motorem jejich činnosti. Skrytí za anonymitou internetu se cítí bezpeční a nedotknutelní.

Facebooková stránka „Znásilnil mě Zdeněk Svěrák“ obsahovala v okamžiku zveřejnění několik obvinění ze znásilnění, zaslaných z fiktivních a anonymně vytvořených uživatelských účtů. Profil například informoval o tom, že děti byly Zdeňkem Svěrákem zneužívány při natáčení dětských pořadů a sám autor jim za sexuální praktiky platil. Na stránce se mimo jiné objevil také odkaz na autorovu píseň Mláďata s komentářem: „V tomto svém textu se Zdenda ke své pedofilii víceméně sám přiznal!“ Součástí profilu bylo rovněž údajné vyjádření sexuologa Radima Uzla k případu sexuální úchylky Zdeňka Svěráka.

troll_001

Na profilu se objevila také výpověď Cyril Höschla, který měl spolu s Radimem Uzlem Zdeňka Svěráka léčit: „O panu Svěrákovi se ví už roky, že je pedofil, jde vesměs o veřejné tajemství. Mnoho známých umělců trpělo touto deviací, například Oscar Wilde, Lewis Carroll atd. Jde vždy o autory dětských knížek, písniček a podobně, tedy o lidi, kteří mají k dětskému světu nějakým způsobem blízko. Většina z nich je neškodná, sem tam se ale vyskytne útočný pedofil, který své choutky nedokáže udržet na uzdě a dožaduje se sexuálních kontaktů. Pana Zdeňka Svěráka jsem vyšetřoval již v sedmdesátých letech. Léčil se u nás na psychiatrickém oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové po sexuálním ataku na nejmenovanou jedenáctiletou dívku. O recidivě nic nevím, poměrně mě překvapuje číst, že znovu takříkajíc polevil.

Ve chvíli, kdy došlo ke zmedializování celé kauzy, byl na stránkách jako autor označen známý novinář časopisu Reflex Jiří X. Doležal. Stránka byla doplněna o fiktivní vyjádření novináře, které uvádí, že celý facebookový profil je součástí Doležalova sociologického průzkumu. Dodatečně byla na facebookovou stránku přidána koláž se smyšleným dialogem mezi Zdeňkem Svěrákem a J. X. Doležalem. Sám novinář se s útoky trollů nesetkal poprvé a přímo na svém blogu a na stránkách časopisu Reflex se od celé věci okamžitě distancoval a zvažoval, že se připojí k žalobě Zdeňka Svěráka. Upozornil rovněž, že server Novinky.cz publikoval článek s neověřenou a lživou informací o autorství facebookového profilu, čímž jej poškodil. Novinky.cz J. X. Doležal požádal o návrh kompenzace újmy na pověsti. Server článek odstranil a v dalším publikovaném textu se za uveřejnění nepravdivých skutečností omluvil jak novináři, tak čtenářům. K vyrovnání vyzval J. X. Doležal posléze také televizi Nova, která na internetových stránkách Prask.nova.cz zveřejnila stejné informace jako Novinky.cz. Na svém facebookovém profilu J. X. Doležal následně informoval o rozhodnutí nepodávat na obě média trestní oznámení a uvedl, že identitu tvůrce facebookového profilu zná a předá ji policii.

troll_002

Zdeněk Svěrák podání trestního oznámení okomentoval pro ČTK následovně: „Se synem jsme dnes byli na policii, protože byl na mě i na něj spáchán hanebný atentát ze zálohy – z anonymních zákopů internetu,“ a zároveň dodal: Nevíme, kdo ten granát hodil, ani proč to spáchal. Nezbývá nám než policii držet palce, aby pachatele vypátrala.“ V obdobném duchu se vyjádřil i Radim Uzel, který je na facebookové stránce uveden jako autor několika výroků o domnělé sexuální deviaci Zdeňka Svěráka: „Kdo to tam dal, hluboce pohrdá inteligencí českého národa, že by tomu snad někdo mohl věřit. Je to absurdní,“ řekl Uzel ČTK.

Krátce nato se na Facebooku objevil nový profil útočící opět na osobu J. X. Doležala. Stránka s názvem „Přiznání Jiřího X Doležala“ obsahuje slovní útoky na známého novináře, včetně koláží, obrázků, citací apod.

troll_003

 

Facebookový profil je uveden komentářem jeho zakladatele, který se stylizuje do osoby J. X. Doležala, a snaží se tak vyvolat dojem, že stránka je autentická a jejím autorem je skutečně sám Doležal. Úvodní komentář říká: „Vážení přátelé! Na této stránce se můžete dočíst pouze a jenom pravdu! Pokud snad někdy v travním opojení budu tvrdit, že jsem ji nezaložil a věci zde uvedené jsou lži, tak tomu nevěnujte žádnou pozornost. Poslední dobou často nevím, co dělám. Trvá to už od rozchodu s Alex. Snad se to někdy zlepší. Váš JXD.“ Na stránce se postupně objevilo sedm fiktivních přiznání J. X. Doležala. První z nich komentuje údajnou závislost novináře na psychotropních látkách: „Přiznání číslo jedna: První zkušenost s drogou jsem měl již v šesti letech. Fero Horvát mě pozval domů na čuchačku toulenu. Úžasně jsme se sjeli, halucinovali, promlouval ke mně John Lennon. Transcendentální zážitek na Jindřichohradišťském sídláku.“ Několik přiznání se dotýká sexuálního života novináře, jeden z textů přináší údajné doznání J. X. Doležala k autorství facebookového profilu „Znásilnil mě Zdeněk Svěrák“.

Facebooková stránka „Znásilnil mě Zdeněk Svěrák“ byla ze sociální sítě odstraněna druhý den po jejím zveřejnění v médiích. Profil útočící na J. X. Doležala je stále aktivní.

Pro E-Bezpečí
Mgr. Jana Kusá, Ph.D.
Ing. Lukáš Adámek

Použité zdroje:

http://zpravy.idnes.cz/sverak-podal-trestni-oznameni-kvuli-narceni-na-facebooku-pzi-/domaci.aspx?c=A131114_184424_domaci_cen)

Sprostý útok trollů na Zdeňka Svěráka: Internetem se šíří zpráva, že někoho znásilnil. (http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/52870/sprosty-utok-trollu-na-zdenka-sveraka-internetem-se-siri-zprava-ze-nekoho-znasilnil.html)

Nařčení Svěráka z pedofilie: To není moje práce, zlobí se novinář Jiří X. Doležal. (http://prask.nova.cz/clanek/novinky/zdenek-sverak-se-brani-narceni-z-pedofilie-podal-trestni-oznameni.html)

Svěrák podal trestní oznámení kvůli vtipu, že zneužíval děti. (http://www.novinky.cz/krimi/319281-sverak-podal-trestni-oznameni-kvuli-vtipu-ze-zneuzival-deti.html)

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.