22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Zajímá Facebook vaše bezpečí?
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 28 Květen 2010 10:06

facebook2.jpg

Možná i vy patříte mezi dva a půl milionu uživatelů sociální sítě Facebook v České republice.  I kdyby ne, někdo z vašich známých je jím takřka jistě. Facebook jsou skvělé funkce, ale nejenom to. Jsou to i bezpečnostní problémy. 

Tak zvané sociální sítě, mezi něž Facebook patří a jejichž nejvýznamnější bezesporu je, jsou relativně mladou, ale zato extrémně úspěšnou aplikací na internetu. Vyvinuly se ze starších komunikačních nástrojů: z chatů, elektronických nástěnek, služeb elektronické pošty a z dalších serverů.  Mezi nimi a jejich předchůdci je ale zásadní rozdíl.  Vlastně dva.

Tím prvním je, že sociální sítě jsou založeny na skupinkách uživatelů propojených virtuálně tím, že jejich jednotliví členové se označují za virtuální „přátele“. Každý může komunikovat s uživateli uvnitř i vně své skupinky, ale jen ti, kteří jsou „přátelé“, mohou plně využívat funkcí spojených se sítí.

Druhým rozdílem je, že uživatelé internetu až do příchodu sociálních sítí obvykle žili v přesvědčení, že komunikační služby jsou anonymní. Ony skutečně anonymními do určité míry byly. Lidé internetovým serverům svěřovali jen málo informací o sobě, často vystupovali pod přezdívkami. A hlavně, jiné virtuální identity – tedy  lidé, s nimiž se na síti „stýkali“  s nimi měli společné pouze to, že používali stejný server. Sociální sítě toto změnily. Lidé uvnitř virtuálních skupin spojených vazbou „přátelství“ se obvykle znají fyzicky – a proto spolu navazují též kontakty virtuální. Protože se znají fyzicky, vystupují pod svými skutečnými jmény. A ještě nejenom to.

Na Facebooku a podobných sítích vystavujeme mnoho informací, které jsou určeny ne veřejnosti, ale pouze „přátelům“. Ne těm virtuálním, ale skutečným.  Jsou to osobní informace, fotografie, poznámky, ale třeba také (a hlavně) tak zvané „statuty“. To jsou krátké textové informace, odpovědi na otázky typu „co zrovna děláte?“ nebo „co si zrovna myslíte“, které představují základní prostředek komunikace uvnitř sociální sítě. Mnoho z nich má ve skutečnosti hluboce osobní charakter.

Omyl o soukromí

Mnoho uživatelů Facebooku i dalších sítí si myslí, že informace, které sdílí svým virtuálním přátelům jsou „v bezpečí“. Tedy, že sek nim nikdo nepovolaný nedostane. Mnoho uživatelů si také myslí, že tyto informace nepředstavují žádné riziko. To znamená, že i kdyby se k nim někdo nepovolaný dostal, nemá jak je proti zájmu jejich autorů použít. Obojí je omyl.

Tak například je známo, že informace o uživatelích Facebooku v kombinaci s jejich statuty, respektive statistikou, jak Facebook používají,  využívali zloději k tomu, aby si naplánovali, kdy dotyční nejsou doma a tedy je lze snadno vykrást. Tytéž informace jsou běžně používány ke shromažďování dat o uživatelích a následně k zobrazování kontextově zacílené reklamy. Stručně řečeno: čím více toho o sobě na Facebooku napíšete, tím přesněji je reklama, kterou na Facebooku najdete, zacílena k vašim potřebám. Problém je, že k tomuto zacílení se používají nejenom údaje o uživateli, ale i o jeho kontaktech. V extrémnějším případě tak může nastat situace, kdy uživatelce Facebook zobrazuje (samozřejmě aniž by to tušila) reklamy na předměty odpovídající preferencí milenky jejího manžela. A i to je jen začátek.

Novinky pro soukromí

V prvním pololetí letošního roku Facebook uvedl několik nových technologií. Jsou určeny provozovatelům komerčních webových serverů. Tito provozovatelé mohou na své stránky umístit prvky, které je s Facebookem propojují. Co to znamená? Například, že po otevření webové stránky uvidíte kromě jejího obsahu také obličeje přátel na Facebooku, kteří si stejnou stránku otevřeli ve stejnou dobu, nebo jen v nedávné minulosti. Který z vašich přátel si právě prohlíží váš oblíbený zpravodajský server? Nebo  virtuální sexshop? Možná se brzy dozvíte informace, které jste doposud vůbec netušili.

To však není jediná nová funkce. Facebook se snaží o něco, o co se dříve pokoušela celá řada významných softwarových firem, ale bez většího úspěchu, totiž o sjednocené přihlašování. Každý uživatel internetu si musí pamatovat mnoho přihlašovacích jmen a hesel k různým serverům. Nové sdílené přihlašování umožňuje tyto informace sdílet mezi různými servery. V praxi tak stačí, abyste se zaregistrovali na jednom místě (na Facebooku), a pak sepřihlásíte kamkoli. Jakmile se přihlásíte, provozovatel serveru (třeba zmíněného elektronického sexshopu) dostane k dispozici vaše údaje, které jsou uloženy na serverech Facebooku. To velice zjednoduší obchodování a třeba používání personalizovaného obsahu, ale současně ohromným způsobem zkompromituje uživatelské údaje.

Historie soukromí

Průměrný uživatel Facebooku „vidí“ jen několik  informací, které se dají označit za „nedávné“. Pár posledních statutů sebe a svých přátel, aktuální fotografie, odkazy a podobně. Hluboko „pod“ těmito informacemi se nachází celá řada historických dat – statutů z minulých měsíců, starších odkazů, již dávno zapomenutých nálad a podobně. Zatímco uživatel sám tyto informace nevidí a ani nehledá, fyzicky jsou na serveru stále umístěny.  Lze jeprocházet pomocí speciálního softwaru a lze je využít ve všech službách, které byly uvedeny výše – a v mnoha dalších. Malým paradoxem tak je, že zatímco o svou vlastní historii na Facebooku se většinou nestaráme, vždy se najdou lidé, které naopak velice zajímá.

Politika výhod

Oficiálně dělá Facebook vše pro pohodlí svých uživatelů. Ve skutečnosti dělají jeho provozovatelé vše pro maximalizaci kontextové reklamy, kterou server zobrazuje, a pro spolupráci s jinými servery. I když se oficiálně tvrdí něco zcela jiného, ochrana soukromí a bezpečnosti dat uživatelů je na druhém až na třetím místě. Uživatelé Facebooku mají sice možnosti nastavit, které informace mají být zveřejněny a které nikoli, prakticky je však tato možnost tak komplikovaná, že se nachází mimo možnosti většiny z nich. Nedávno uvedené „bezpečnostní centrum“, které by mělo vše změnit k lepšímu, je pravděpodobně pouze splněním požadavků amerických (a dalších) právníků a na podstatě věci nic nezmění.

Oficiální politikou Facebooku je pohodlí a snadná dostupnost služeb pro uživatele. Bezpečnost šla v tomto ohledu velmi dlouho stranou. Abychom zodpověděli na otázku položenou v nadpisu tohoto textu: Facebook vaše bezpečnost nezajímá. Aktuálním změnám v této strategii a oficiálním tezím o bezpečném přístupuje lepší (alespoň prozatím) nevěřit. O to více by ale bezpečnost měla zajímat uživatele, tedy vás. Co pro ni můžete udělat?

Bezpečnostní minimum

Nebudeme zde probírat všechna bezpečnostní nastavení, která Facebook nabízí, protože by to bylo zbytečné. Pokud si uvědomíme několik základních zásad, můžeme jej používat relativně bezpečně. První z nich je, předpokládejte, že vše, co Facebooku svěříte, si může na internetu kdokoli vyhledat. Když si to uvědomíte,  nebudete uvádět svou adresu, soukromé telefonní číslo a další údaje, které jsou potenciálně citlivé. Za druhé, uvědomte si, že vaše informace na Facebooku mohou být použity třeba k vykradení vašeho bytu. Pokud to nepomůže, vzpomeňte si na výše uvedený příklad se sex shopem.

Jedinou alespoň částečně fungující metodou ochrany dat na Facebooku je jejich omezení na skupiny virtuálních přátel. Z toho plyne,abyste virtuální přátelství udělovalijen těm lidem, které skutečně znáte. Vaše citlivé údaje nemusí býtkompromitovány jen vašimi přáteli, ale i přáteli vašich přátel, což jejich šíření dělá nevyzpytatelným. Proto sdílejte jento, co se přátelé-přátel mohou dozvědět.

Užitek

Facebook je užitečná aplikace.  Proto bychom se ji neměli kvůli jejímbezpečnostním rizikům bát. Měli bychom ji ale používat tak, aby pro násnepředstavovala  nebezpečí. I když toznamená omezení některých výhod a benefitů, stojí to za to. Přitom bychomneměli myslet na bezpečnost nyní – ale i na tu do budoucna.

 

Vojtěch Bednář, E-Bezpečí

 

Autor je sociolog a bezpečnostní poradce. Informace o němnajdete na www.avemedia.cz

 

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.