Titulní stránka Příklady Vymyšlené citáty známých osobností Z médií Video

Děti a mladiství patří na internetu mezi nejzranitelnější skupiny. Čelí jevům, jako je kyberšikana či stalking. Rizikem je i seznamování na internetu, kdy se na druhé straně může nacházet osoba se špatnými úmysly. Současná pandemická situace navíc děti a mládež ještě více "přikovala" k moderním informačním a komunikačním technologiím. Co dětem na internetu nejčastěji hrozí? Jak se na hrozbách podepsala pandemie? Jaká jsou slabá místa a v čem děti a rodiče dělají chyby? A jak jednotlivým rizikům čelit, ať už na úrovni jednotlivce či systémově?

Diskutují:
Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu, ambasadorka projektu Safer Internet pro ČR
Kateřina Lišková, vedoucí odborných služeb, Linka bezpečí
Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí a Centra prevence rizikové virtuální komunikace, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
Martin Kožíšek, vedoucí Safer Internet Centra ČR, Sdružení CZ.NIC
Moderátorem debaty je Roman Máca, analytik, Institut pro politiku a společnost.


Rerpotáž o tom, jaké dezinformace šíří senioři. Více zde.

Ve Vsetíně proběhla jednodenní konference, které se zúčastnil i náš tým. Více v krátkém videoreportu.

Webové společnosti se snaží ze všech sil přizpůsobit své služby (včetně zpráv a vyhledávačů) co nejlépe našim potřebám, což přináší jeden nechtěný a nebezpečný důsledek: Jsme uzavřeni v "informační bublině" a zůstáváme nedotčeni informacemi, které nás mohou stimulovat a rozšířit naše obzory. Eli Pariser uvádí mnoho důvodů, proč mohou tyto personalizace být špatné pro nás samotné i pro demokracii. Video naleznete zde.

Sledujte reportáž v pořadu 168 hodin o sexuálním chování dětí.

Rozhovor s Alešem Špidlou, bývalým ředitelem odboru kybernetické bezpečnosti Ministerstva vnitra. Ke shlédnutí zde:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10252839638-hyde-park-ct24/211411058080927-hyde-park/video/

Pro osmnáctiletého Romana závěrečná maturitní zkouška znamená nejprve strach a posléze hořkou prohru, kvůli níž se cítí být vyřazen ze společnosti. Zůstává doma, izolován od svého okolí a stále více se uzavírá do světa virtuální komunikace, v níž slova jako pravda a fakta představují jen tekutý pojem. Mimo pozornost jeho rodičů tak probíhá Romanova zásadní psychická přeměna do stavu, z něhož už nemusí být cesty zpět.

Videopříběhy NET story od Safer Internetu.

Šikana a kyberšikany, fenomény, se kterými se potýká polovina českých škol.


Doporučujeme reportáž o šikaně a kyberšikaně (Střepiny, TV Nova, 2. 9. 2018), ve které hovoří mimo jiné Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí.

Pokračování reportáže o šíření dezinformací Pošli to dál (2) v pořadu 168 hodin.

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo googlelogo nadaceo2logo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo usembassylogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo nuvlogo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podaneruce