Letáček: Jak si ověřit informace na internetu
14. 09. 2018

Stáhněte si zdarma nový letáček, který se zaměřuje na to, Jak si ověřovat informace na internetu. Letáček je součástí našeho projektu zaměřeného na oblast...

Číst dál...

Nekrolog: Seznam se bezpečně!
22. 08. 2018

Přiznám se, že jde o první nekrolog, který jsem za svůj život napsal a publikoval. Věřte mi, že v případě jiných projektů bych nic obdobného nepsal...

Číst dál...

Nová kniha z naší produkce - Kyberšikana a další druhy online agrese zaměřené na učitele
21. 08. 2018

Představujeme Vám novou knížku z naší produkce Kyberšikana a další druhy online agrese zaměřené na učitele, kterou si můžeme zdarma stáhnout z našeho...

Číst dál...


banner ebezpeciprojekt

Home Články feed-image
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Hackerská skupina Orangeworm šíří přes internet po celém světě program Kwampirs, který napadá zdravotnické přístroje. Snaží se mimo jiné získat osobní údaje pacientů. Zaznamenán byl v USA, Asii i Evropě, odhalen byl v Polsku, Německu, Maďarsku nebo Švýcarsku. Česko tento program zatím nezasáhl. Hackerské útoky na tuzemská zdravotnická zařízení se ale přesto pravidelně objevují, informovala v úterý poradenská společnost BDO s odvoláním na údaje antivirové společnosti Symantec. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

„Asi největší vlna se zvedla poté, co IvČRN rozpoutalo internetový lynč proti mně a mojí organizaci. Zveřejnili lživé informace o mně a mém „vlastizrádcovství“ spolu s osobními údaji a vyzvali své příznivce, aby mi dali najevo, co si o mně myslí,” popisuje své zkušenosti Monika, jejíž fotografie byla spolu s informacemi a odkazem na její profil zveřejněna na této dnes již neexistující facebookové stránce. Kvůli obavám z dalších výhrůžek si přeje zůstat v anonymitě. Pracuje pro organizaci, která pomáhá uprchlíkům v zahraničí. „Tehdy jsem se bála vyjít z domu, zamykala jsem se v práci i v bytě. Pokud to šlo, nechodila jsem po ulici sama. Když už jsem sama jít musela, neustále jsem na ulici sledovala, kdo z kolemjdoucích je nějak podezřelý a mohl by mne chtít napadnout,” pokračuje. Z permanentního strachu a stresu se u ní rozvinuly četné zdravotní problémy. To, co Monika popisuje, však není ojedinělá situace, jak by se možná mohlo zdát. Podobnému verbálnímu násilí a šikaně čelí i řada dalších žen, které působí v neziskových organizacích pracujících s migranty nebo uprchlíky. Pro tyto projevy je typické, že jsou vysoce sexualizované, osobní a snaží se tudíž adresátce ublížit. Velmi často obsahují bodyshaming, konkrétní výhrůžky znásilněním, případně smrtí. Zastání hledají jen velmi těžko.Více na blogu Hate Free.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Varování, že krást se nemá, platí i pro virtuální světy počítačových on-line her. Přesvědčil se o tom v předchozích týdnech mladík z Litoměřic, kterého policisté obvinili z krádeže vybavení a také finančních prostředků jinému hráči v rámci internetové hry Metin2. Podezřelému hrozí až dva roky vězení za neoprávněný přístup k počítačovému systému. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Fenomén, kdy se lidé nechávají chirurgicky upravovat podle vlastních upravených fotografií, jež mnozí odborníci označují i jako duševní onemocnění, už dokonce dostal své vlastní označení – tzv. Snapchat dysmorfie (Snapchat – mobilní aplikace, ve které můžete upravovat a posílat fotky; dysmorfie – odchylka, deformita). Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Společnost Alza varovala před podvodnou SMS, která (nejen) její zákazníky informuje o uložení balíčku a vyzývá je ke kliknutí na přiložený odkaz. Na něm jsou informováni o výhře iPhonu X za pouhou korunu. Podmínkou je ovšem vyplnění údajů o platební kartě. A právě po těch podvodníci jdou. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Mělo to být určené jen pro jedny oči. Třináctiletá dívka se natočila mobilem při masturbaci a video poslala svému o dva roky staršímu klukovi. O několik týdnů později už choulostivé záběry kolovaly po škole, kam oba chodí. Hoch je totiž rozeslal několika dalším spolužákům. Více zde.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

O vydírání s Kamilem Kopeckým na ČT24.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Vláda navrhla, aby pro zřízení Facebooku do 15 let v Česku byl nutný souhlas rodičů. Evropská unie to přitom takto nechce, dovoluje takto „chránit“ děti jen do 13 let, státy ale mohou tuto hranici nastavit i klidně až na 16 let. Hranici 15 let navrhla při jednání vlády předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů a získala pro to podporu ministrů.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/vlada-ochrana-osobnich-udaju-facebook-dwr-/domaci.aspx?c=A180321_084417_domaci_kop

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Více na iRozhlas.cz.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Česko během prezidentské volby zažilo dosud nejmasivnější nárůst šíření dezinformací. Týkaly se především prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše, vítěz volby Miloš Zeman čelil především urážlivým kolážím šířeným po sociálních sítích. Především starší lidé si mezi sebou lživé informace přeposílali e-maily, zásah některých se počítá až na desítky tisíc. Server iROZHLAS.cz vyhledal autory a šiřitele některých dezinformačních e-mailů, je mezi nimi lékař, advokát, důchodce nebo farmář. Čtete zde.

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo seznamlogo googlelogo nadaceo2logo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo usembassylogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo nuvlogo ssb