22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Kybergrooming - praktické ukázky
Labels: Kybergrooming
Hodnocení uživatelů: / 9
NejhoršíNejlepší 
Úterý, 11 Listopad 2008 09:34
groomer_examples.jpgO jevu,jenž nese jméno kybergrooming, a o etapáchprocesu manipulace dítětem kybergroomeremjsme se zmínili už dříve. Dnes se mimo jiné zaměříme i na praktické ukázky z rozhovorů mezi kybergroomerem a jeho obětí,  které i podrobněji analyzujeme a řekneme si také něco o možné obraně a prevenci před kybergroomingem.

 

Úvod

Za kybergrooming považujeme chování internetových uživatelů,které má v dítěti vyvolat falešnou důvěru a připravit je na schůzkuv reálném světě, jejímž cílem je oběť pohlavně zneužít. Na jednu stranubývá záměrem kybergroomerů sex spíše než opravdová láska a mnohdy jsou do kybergroominguponořeni víc než jejich oběť. Každé ze svých obětí však často tvrdí, že jde omilující vztah.
 

Přátelství online

Spřátelitse na internetu, v online prostředí, je určitě pro mnoho mladých lidí, ať užzletilých či nezletilých, skvělá představa a často i výzva. Na online přátelenemusíte čekat, nemusíte dokonce ani nikam chodit, stačí se jen z pohodlí vašeho domova připojit k internetu, vstoupit do chatovací místnosti apřidat se k chatu s lidmi, které máte rádi a kteří, zdá se!, mají rádivás.
 

Zdání klame

Bohužel,v několika málo případech si mladí uživatelé mysleli, že potkali přesinternet někoho opravdu mimořádného, ale ve skutečnosti to byl dospělý člověkse sexuálními úmysly právě vůči těmto mladým lidem. Tito dospělí jedinci se zaměřujína děti a mladistvé za účelem setkání se ve skutečném světě. Využívajík tomu uměle vytvořený pocit, že jsou mladí milováni, že je má někdo rád,a na základě toho se jistě budou chtít s dospělým setkat i v reálnémprostředí.

Není vůbec jednoduché tyto lidivypátrat, přestože jste – jak sami možná věříte - bystří a online výstředníkasi jistě okamžitě všimnete. Není to v žádném případě tak jednoznačné ajednoduché! Kybergroomeři jsou hodně vychytralí a nedělá jim potíže předstírat, žejsou trochu starší než vy a že se do vás beznadějně zamilovali.  
 

Typické chování

Pro kybergroomeraje typické, že:

- jeneobyčejně trpělivý;

- komunikujese svou obětí i několik měsíců, někdy i přes rok, než se odhodlá sjednat sischůzku ve skutečném světě;

- setváří neobyčejně přátelsky;

- enormněse zajímá o rozvíjení vzájemného vztahu s vámi;

- budechtít váš vztah udržet z větší části, pokud ne celý, v tajnosti;

- budehovořit o milujícím vztahu;

- budehovořit o tom, že tento vztah bude pokračovat, jakmile se v reálném světěpotkáte;

- častose bude v konverzaci s vámi bavit o významu skutečné lásky;

- dokonverzace vkládá i témata sexuální povahy;

- častožádá o fotografie;

- vyžaduje kybersex s použitím web kamery apod.

 

Chat

Na příkladukomunikace při běžném chatu se podívejme na výše zmiňované typické chování apostupy při kybergroomingu a tyto postupy a chování kybergroomera si následně nabarevně odlišeném textu v Tabulce 2 podrobněji rozeberme. 

cg-chat01.jpg

cg-chat02.jpg

  

Profily uživatelůchatu

Bf4uonly je 34letý muž a je známý sexuálnímobtěžováním mladých. Ve výše uvedené ukázce se představuje jako 25letý. Jesi totiž jistý, že uživatel Angel~bude chtít přítele staršího, ne ale někoho příliš starého. Uživatel Bf4uonly často mezi ostatními dětmia mladými lidmi tvrdí, že je teenager a že se vyzná v mládežnické kultuře,že zná všechny nejnovější hry, hudbu a taky to, co se děti různého věku budouučit ve škole.

Bf4uonly měl v době, kdy byla tatokonverzace zaznamenána, tři „online přítelkyně“, a všem tvrdil, že je zamilovanýjen do té jedné a vždy to byla ta, se kterou byl online a se kterou právěmluvil. Aby s nimi mohl mít sexuální kontakt, chce Bf4uonly tyto dívky poznat v reálném světě. Jakmile dosáhnesvého cíle, nebude chtít s těmito dívkami mít už nic společného.

Angel~ má 12 let.Nemá téměř žádné přátele a právě se cítí sklesle, protože se jí rozcházejírodiče. Představuje si, jak by to bylo neuvěřitelně úžasné mít staršího přítelea myslí si, že jí to nemůže příliš ublížit, protože se všechno děje online. Angel~ rádatomuto muži posílá své obrázky a fotografie a přemýšlí nad setkánímv reálném světě.
 

Motivace

Motivacíkybergroomera je dosáhnout sexuálního uspokojení skrz často dost dlouhévykořisťování mladého člověka. Velká část tohoto procesu zahrnuje lež a klamspáchaný na dítěti. Dítě si pak začne myslet, že je součástí milujícího,důvěryhodného a výjimečného vztahu.

V průběhuonline konverzací může dospělý přesvědčovat děti, aby si sundaly oblečení,podněcovat je k účasti na sexuální činnosti, provozovat sexuální aktivityv jejich přítomnosti nebo je nutit ke sledování sexuálního aktu.

 

Desatero obrany

Postup,který můžeme zvolit jako jistý druh obrany, prevence, se skládá z těchtodeseti bodů:

 1. Důkladně přemýšlejte o „online přátelstvích“ a konkrétně o těch, která se zdají být až moc perfektní na to, aby byla opravdová.
 2. Vždy si ukládejte kopie vašich rozhovorů a znovu čtěte staré rozhovory, abyste mohli rozpoznat jakékoliv nesrovnalosti v příběhu, který vám váš online přítel vyprávěl, např. změnu svého věku nebo dalších údajů.
 3. Zvažte, proč po vás může někdo chtít, abyste udrželi vztah v tajnosti, nebo proč se vás ptá na otázky mimořádně osobního charakteru.
 4. Držte se zpátky, když se v konverzaci vyskytnou otázky sexuální povahy, a nebojte se říct NE kybersexu. (O kybersexu více zde.)
 5. Nenechte se oklamat sliby naplňujícího, milujícího vztahu, protože tito jedinci často lžou a slibují tytéž věci zároveň několika dalším mladým lidem.
 6. Pamatujte si, že je vždy lepší neposkytovat své osobní informace lidem, které jste zrovna potkali v online prostředí, na chatu, při užívání ICQ, Skype apod.
 7. Online přátelství jsou nejlepší, když zůstanou online, a je naprosto v pořádku odmítnout osobní setkání tváří v tvář.
 8. Dvakrát si promyslete slib úžasného vztahu a silného sexuálního opojení a zvažte, zda nehledáte lásku na špatném místě.
 9. Sami si vytyčte své osobní hranice s ohledem na rozhovory o sexu a věřte svým rozhodnutím.
 10. Online přátelé by měli zůstat online přáteli.

 

Závěrem

S kybergroomingem se můžete potkat v podstatě kdykoliv. Kybergroomer se s největší pravděpodobností pokusí naplánovat kontakt se svou obětí získáním jejího/jeho telefonního čísla, použitím e-mailu a následně se bude chtít domluvit na schůzce mezi čtyřma očima.

Jev zvaný kybergrooming se často vyskytuje ve veřejných chatovacích místnostech. Může k tomu dojít i tak, že vás nějaký váš online přítel vyzve k tomu, abyste si přidali dalšího jejich online kamaráda do svého seznamu. O tomto kamarádovi vy ale nic nevíte a až posléze bohužel zjistíte, že se jedná např. právě o kybergroomera.

Mnohdy se také všechny tyto aktivity spojené s kybergroomingem přesunou do soukromých konverzací, nebo do e-mailu, a/nebo do mobilních telefonů. Pamatujte si, že hlavním cílem těchto osob je sjednat si osobní schůzku tváří v tvář. Jejich záměry budou výhradně sexuální a budou vás chtít zneužít. Braňte se!
 

 

Zdroje:

OConnel, R. a kol. Cyber Stalking,Abusive Cyber sex and Online Grooming: A Programme of Education for Teenagers.University of Central Lancashire.

 

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.