22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme










Banner


Varování: Vydírání prostřednictvím úniku intimních fotografií se stále častěji týká dospělých! Oběťmi bývají často osamělí movití muži.
Hodnocení uživatelů: / 12
NejhoršíNejlepší 
Sobota, 18 Únor 2017 20:21

mini_poutaO online vydírání, které využívá intimních materiálů obětí, jsme Vás na stránkách projektu E-Bezpečí informovali již v minulosti, v našich předchozích článcích jsme se zaměřovali především na vydírání dětí. V poslední době se však oběťmi stávají stále častěji dospělí – především osamělí muži.

Představme si tuto situaci – osamělého, profesně úspěšného muže (právníka, lékaře, univerzitního profesora, businessmana…) požádá v prostředí sociálních sítí o přátelství mladá, atraktivní modelka, která – jak sama uvádí – je osamělá a náhodou narazila na jeho profil. Vyhlédnutý muž neodolá nabídce, přidá si ženu mezi své přátele a začne s ní konverzovat…

Toto je začátek jednoho z řady velmi podobných příběhů, které končí vydíráním a vyhrožováním. Úvodem seznámí žena muže s tím, že je osamělá a že má za sebou nepovedený vztah. Poté začne s mužem konverzovat o společných zájmech a zálibách a postupně přejde k sexuálním tématům. Začne třeba tím, že popíše, že si zrovna dala sprchu, že se nudí a že má různé zajímavé představy. A nabídne muži, že by si mohli zavolat – ideálně prostřednictvím Skype nebo Facebooku, aby se mohli zároveň vidět. Videospojení je úspěšné, jenže… bohužel ženě nefunguje mikrofon, takže obraz je vidět, ale zvuk není slyšet. To nevadí, mohou si stále psát.

Pozorní čtenáři již jistě odhalili, že právě začalo docházet k tzv. webcam trollingu, tedy podvodu, jehož principem je manipulace webkamery, při které uživateli místo skutečného záznamu z webkamery podsouváme předtočenou nahrávku. Oběť se chytila, konverzace pokračuje dále.

Žena muži pochválí jeho vzhled a začne s mužem chatovat, flirtovat a po čase mu nabídne, že se před webkamerou obnaží. Muž samozřejmě souhlasí, žena se před webkamerou svlékne… muž nechce zůstat pozadu, a proto se zeptá, co by chtěla vidět ona. Samozřejmě chce vidět jeho pohlaví a muž se před kamerou zcela obnaží… případně předvede to, o co jej žena požádá.

Následuje rychlý obrat – uživatelka pošle muži odkaz na video, které jej zachycuje např. při obnažování či masturbaci, přičemž je doplněno o velmi nevhodný a nepravdivý nadpis, např. Právník Petr Novák masturbuje před šestiletou holčičkou. Video je umístěno třeba na YouTube, ale je dočasně v soukromém módu, nelze jej tedy na YouTube běžně vyhledat.

A pokud bude uživatelka chtít, rozešle video všem přátelům, které má vyhlédnutá oběť napojeny na svůj profil… Pokud ale muž udělá, co po něm bude chtít, bude video smazáno. Pokud ale nevyhoví, uživatelka ho zničí – profesně i v osobním životě, navíc podle některých zákonů může jít uživatel i do vězení. Úkol je jednoduchý – zaplať 12 000 $ (300 000,- Kč) a video zmizí. Vše anonymní online platbou. V opačném případě nastanou velké problémy…

vyderac

Skutečný profil vyděrače – jeden z případů online poradny E-Bezpečí

Z praxe máme doloženo, že pod tíhou vydírání muži většinou zaplatí požadovanou sumu, která se pohybuje řádově v tisících. Obávají se zveřejnění citlivého materiálu, protože útočník vyhrožuje sdílením a  zveřejněním v okruhu jeho přátel,“ uvádí kpt. Pavel Schweiner, vyšetřovatel informační kriminality SKPV Olomouc, Krajské ředitelství Olomouckého kraje. Zároveň dodává: „Ne zřídka jsou oběťmi významní a úspěšní muži, které zveřejnění takového materiálu může velmi poškodit a poznamenat. Provedenou platbu lze jen velmi obtížně dohledat, směřuje do zahraničí většinou do zemí třetího světa. Totéž platí o složitém vypátrání útočníka, který také jedná ze zahraničí. Na problému je závažné především to, že nikdo nedokáže zajistit úplné vymazání videa či fotografií z internetové sítě a není vyloučeno další šíření. Z těchto příčin a několika živých případů je pak důležitá prevence a obezřetnost uživatelů erotických portálů.

Co dělat? Jak se zachovat? Především je třeba zachovat chladnou hlavu a v žádném případě vyděrači nic neplatit, pokud to uděláte, je jisté, že své finance zpět nedostanete – pokud tedy nebudete reagovat velmi rychle (zpravidla do 48 hodin). Problém je však především v tom, že neexistuje žádná garance, že video skutečně zcela zmizí, v řadě případů vydírání i po zaplacení pokračuje. Rovněž doporučujeme zkonzultovat postup se specialisty z Policie ČR případně poradci projektu E-Bezpečí, kteří mohou poskytnout cenné rady ohledně zajištění odstranění závadného obsahu a profilu pachatele, případně i poškozeného. Na výhrůžky pachatele nereagovat, neodpovídat, nenechat se zvláště bezprostředně po zveřejnění materiálu ovlivnit – pachatel bude oběti posílat seznamy osob, na které materiál rozešle, informace o odsouzených, kteří byli za sdílením intimních materiálů odsouzeni, sugestivní fotografie osob v poutech obklopených policisty apod. To vše je součástí propracované manipulace, jejímž cílem je přimět oběť k zaplacení požadované částky. Zároveň doporučujeme alespoň dočasně přerušit používání sociálních médií či sítí, na kterých k útoku došlo, omezit čas, který v tomto prostředí oběť trávila, a nechat celou situaci zklidnit. Ve všech případech vydírání, které zaevidovala poradna projektu E-Bezpečí, nedošlo ke zveřejnění intimních záznamů oběti, přestože tím pachatel vyhrožoval.

Na závěr je třeba upozornit především na důležitost prevence – internet je místo, na které jednoduše sexting (dobrovolné sdílení intimních materiálů – fotografií, videí, erotický videochat) nepatří, intimní materiály zde totiž nejsou pod kontrolou a snadno uniknou mimo vymezený okruh osob.

V případě, že se dostanete do výše uvedených problémů, můžete využít online poradnu projektu E-Bezpečí na adrese www.napisnam.cz. Poradna je podporována řadou institucí, především společností O2 Czech Republic a dalšími.

dr. Kamil Kopecký, E-Bezpečí / Centrum PRVoK PdF UP

 




E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři






Garance



TOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!




Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.