Fotokoláže z online světa
20. 09. 2019

Připomeňte si společně s námi fotokoláže, které se staly virálními a oběhly celý svět

Číst dál...

Které sociální sítě používají děti nejčastěji? (infolist)
09. 09. 2019

Letáček na vaši nástěnku ke stažení zde.

Číst dál...

Databáze textů portálu E-Bezpečí
30. 08. 2019

Databáze odborných textů z vybraných kategorií pro případnou citaci rozdělených podle ročníku a čísla (volume, issue) je k dispozici zde.

Číst dál...


banner ebezpeciprojekt

Home Rizikové jevy Sociotechnika Webcam trolling s Chatroulette se po letech opět vrací, poradna projektu E-Bezpečí za poslední měsíc eviduje hned několik případů

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (9 Votes)

mini_webcamtrollingV posledních měsících zachytila online poradna projektu E-Bezpečí hned několik případů tzv. webcam trollingu, tedy zneužívání webkamer pro manipulaci uživatelů internetu prostřednictvím podvržených videozáznamů. K případům došlo v oblíbeném prostředí videochatovacího systému Chatroulette. Oběťmi vydírání se stali zejména muži.

 

Fenomén webcam trolling jsme podrobně popisovali na našem portálu již v minulosti, upozorňovali jsme zejména na rizika spojená s únikem intimních materiálů, nejčastěji videozáznamů, které se dále stávají nástrojem vydírání a vyhrožování. Webcam trolling zažívají jak dospělí uživatelé, tak i děti.

Princip samotného vydírání je poměrně jednoduchý – v prostředí Chatroulette se prostřednictvím videochatu seznámíme s atraktivní a zajímavou dívkou, která nám po chvíli nabídne soukromý videochat např. prostřednictvím Skype. V některých případech pak dívka např. nabídne muži, že se na Skype před webkamerou obnaží s tím, že to samé předvede i onen muž. V praxi však jde pouze o to získat intimní video uživatele, které bude možné využít k následnému vydírání.

Online poradna projektu E-Bezpečí
Online poradna poskytuje poradenství obětem internetové kriminality – a to jak dětem, tak i dospělým. Specializuje se zejména na různé formy online agrese – na online vydírání, vyhrožování, zneužívání osobních údajů, stalking, kybergrooming, webcam trolling apod. Poradna úzce spolupracuje s Policií ČR. Online poradna je podporována společnostmi O2 Czech Republic, Seznam.cz, Google a dalšími. Online poradnu naleznete na adrese www.napisnam.cz.

Jak webcam trolling rozpoznat a jak se bránit

Nejjednodušší metoda, jak lze webcam trolling rozpoznat, je odhalení podvodu díky absenci zvuku ve videu. Pokud se vám uživatel či uživatelka na druhé straně webkamery začne například vymlouvat, že nemá mikrofon a nemůže vám tedy v reálném čase odpovídat, pravděpodobně se jedná o podvod. Většina dostupných videosmyček totiž neobsahuje záznam zvuku, zobrazené osoby pak na kameru zásadně nemluví, naopak komunikují s vámi pomocí textového chatu.

Další možností, jak prověřit, zdali se jedná o podvrh či skutečný přenos, je požádat osobu na webkameře, aby svou identitu potvrdila nějakým textovým vzkazem v reálném čase, který bude vidět na webkameře, například napíše na kus papíru své jméno, dnešní datum a nějaký domluvený vzkaz. Tak lze identitu komunikujících snadno potvrdit.

Webcam trolling v akci - Facebook

fake_facebook_webcam

Buď v bezpečí - Pracovní list

Chcete se o webcam trollingu dozvědět více? Stáhněte si přehledový list, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s Policií ČR.

Důvěřuj ale prověřuj

Co říci závěrem? V případě, že komunikujete s cizími uživateli v prostředí internetu, důkladně si prověřte jejich identitu a hlavně si uvědomte, jak snadno lze zfalšovat nejen fotografie, ale také videozáznamy.

dr. Kamil Kopecký, Centrum PRVoK PdF UP / E-Bezpečí

Jak citovat tento text: KOPECKÝ, Kamil. Webcam trolling s Chatroulette se po letech opět vrací, poradna projektu E-Bezpečí za poslední měsíc eviduje hned několik případů. E-Bezpečí, roč. 2, č. 1, s. 1-3. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1209

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
70000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
15000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

 

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo googlelogo nadaceo2logo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo usembassylogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo nuvlogo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo esetlogo czniclogo nukiblogo podaneruce