22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Socialbot: dejte si pozor s kým se přátelíte
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 11 Listopad 2011 21:59

Vytvořit softwarově falešný profil a získávat přátele není na Facebooku nic obtížného. Stačí k tomu program, který stojí 29 amerických dolarů a útočník může jednoduše získávat stovky e-mailových kontaktů, adres nebo efektivně spamovat.

 

Do velmi zajímavého výzkumu se pustili vědci z vancouverské univerzity v Kanadě. Jejich cílem bylo vyzkoumat, do jaké míry je možné efektivně používat Socialboty. Jde o jednoduché agenty, které jsou řízené programem, který je označován jako botmaster. Podle výzkumníků byl použit program, který je možné koupit na ilegálních fórech za 29 amerických dolarů, což je velice malá investice.

 

Celkem bylo použito 102 Socialbotů, které se během osmi týdnů pokusily navázat přátelství s celkem asi 8570 uživatelů Facebooku. 3055 jich přátelství potvrdilo. Podle očekávání jejich počet časem narůstal, tak jak se zvyšoval počet přátel falešného profilu a jeho aktivita. Vědci si dali záležet na tom, aby byla činnost těchto softwarových agentů co nejméně nápadná a proto byl zvolený režim poměrně malé aktivity. Aby se tým vyhnul podezření ze strany kontrolních mechanismů Facebooku, byl nastavený tak, aby podával maximálně 25 žádostí denně.

A výsledek? Z profilů těch, kteří se s virtuálními Socialboty spřátelili vědci získali  46.500 e-mailových adres a 14.500 adres domů. To jsou obrovská čísla. Ještě zajímavější je, jakým způsobem se hájí Facebook, který tvrdí, že výsledky jsou zkreslené tím, že IP adresa patří prověřené univerzitě, což není běžný případ počítačové kriminality.

Takové vysvětlení je poněkud absurdní a zpochybňuje možnosti jakékoli ochrany před podobnými technikami. Předně není důvodu, aby potenciální útočník nepocházel z akademického prostředí a pak jistě není problém Socialbotů k jednomu botmasteru udělat méně a provozovat celý systém z více míst. Pokud jsou k dispozici techniky jako je maskování IP adresy (NAT, Proxy,...) či možnost provozovat virtuální stroj kdekoli na světě (cloudcomputing), tak je jasné, že s minimálními náklady pod stovky dolarů je možné nepozorovaně spravovat stovky či tisíce Socialbotů.

Cíle Socialbotů?

Jaké jsou vlastně cíle Socialbotů, v čem spočívá jejich nebezpečí? Jak jsme již v článku naznačili, hlavní oblastí zájmů podobných aktivit jsou zatím především aktivní e-mailové adresy. Jde o relativně lukrativní zboží, které slouží pro spam či phishing. Velkou výhodou takto získaných dat je, že není obtížné softwarově analyzovat zájmy jednotlivých osob, jejich věk a další parametry, které mohou vést k tomu, že podvodné praktiky budou o mnoho řádů efektivnější.

Samozřejmě není nijak obtížné vytvořit dojem, že e-mail není spam, ale že pochází od konkrétního přítele. Socialboty dokáží budovat síť kontaktů, které je možné velice jednoduše zneužívat k nejrůznějším účelům.

Poměrně známou věcí je, že s touto technikou již nějaký čas experimentuje americká armáda, která se jí věnuje v rámci širšího projektu studia sociálních aspektů informatiky. Existují názory, že vlna revolucí na středním východě byla spuštěna cílenou akcí speciálně upravených Socialbotů, které vyzývaly ke změnám a budili dojem, že je jde o velké množství osob. Lavinový efekt, který byl prostřednictvím sociálních sítí vyvolán byl pak zcela reálný a hmatatelný. Přitom je třeba říci, že provozovat nějakou podobnou činnost s živými osobami by bylo z hlediska praktického provedení  i utajení operace v podstatě nemožné.

Jde tedy o další reálné nebezpečí, které tyto techniky mohou přinášet. Další si lze do budoucna poměrně snadno představit – může jít o manipulace s veřejným míněním a médii, například v období voleb, rozsáhlé krádeže osobních dat, zneužívání digitálních identit, nepříliš etický způsob získávání socio-demografických dat atp. Samozřejmé využití se pak nabízí v oblasti marketingu a reklamy.

V době, kdy se řada firem předhání v tom, kolik má fanoušků na Facebooku, je příchod těchto technik velice zajímavým impulsem pro přehodnocení některých marketingových aktivit. Na tomto místě je spravedlivé říci, že nejde jen o problém Facebooku, ale třeba také Twitteru.

Možnosti ochrany

Zde je dobré se zmínit o tom, jaké existují možnosti ochrany před podobnými technikami. Zde je odpověď ale překvapivě složitá. V prvním pohledu je zde samozřejmě platné doporučení, které říká, že by člověk měl navazovat přátelství jen s lidmi, které skutečně zná. Obecně není příliš snadné pro podobné nástroje se vydávat za skutečně věrohodného přítele, který si právě založil Facebook a kterého znáte již dlouho. Ale ani to nemusí člověka bezpečně ochránit, stačí, když se nechá „ulovit“ některý z jeho přátel a částečný únik osobních údajů je již na světě. Při špatně nastaveném zabezpečení může uživatel snadno přijít o všechny údaje, i když své přátele vybírá velice pečlivě.

Problém spočívá v tom, jak se ubránit manipulativním technikám, které mohou Socialboti přinášet. To je velice obtížné a je dost dobře možné, že pokud se masivně rozšíří (a o jejich skutečném počtu nemá nikdo ani vzdálenou představu), může to vést k pádu celého systému sociálních sítí. Ty by totiž ztratili jeden ze základních parametrů, které jim umožňují rozumnou existenci – důvěryhodnost.

Proti masovějším útokům je tak možné věřit v jedinou možnou obranu a tou je aktivní bezpečnostní politika sociálních sítí, která zatím ale příliš úspěšná není. Zajímavé v tomto ohledu je, že nepopulární CAPTCHA (tj. obrázek s textem, který musí uživatelů přepsat), která by měla být jedním z pilířů bezpečnosti se opět ukázala jako relativně snadno prolomitelná.

Socialboti představují zcela zásadní a reálné nebezpečí, se kterým by měl každý uživatel počítat a to nejen v oblasti osobního přístupu k přátelům, ale také v tom, jakým způsobem bude vyhodnocovat úspěšné a velké kampaně na podporu čehokoliv na internetu. Je totiž možné, že za nimi stojí jen počítačové programy, které se snaží nějakou myšlenku či produkt lépe medializovat.Pro E-Bezpečí
Bc. Michal Černý

 

Zdroje:

Cluley Graham: Socialbot Network finds it easy to harvest data from Facebook users. Online. http://nakedsecurity.sophos.com/2011/11/01/socialbot-network-harvest-data-facebook/

Yazan Boshmaf, Ildar Muslukhov, Konstantin Beznosov, and Matei Ripeanu. The socialbot network: when bots socialize for fame and money. In Proceedings of the 27th Annual Computer Security Applications Conference (ACSAC'11), December 2011. Online http://lersse-dl.ece.ubc.ca/record/264

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.