fbpx

Home Z naší kuchyně Sociální sítě v hledáčku Dětské univerzity

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (5 Votes)

mini_childrenNa téma v dnešní době tolik důležité se zaměřila včerejší přednáška Dětské univerzity o sociálních sítích. S jejich pozitivy i riziky seznámil malé vysokoškoláky tým projektu E-Bezpečí, došlo i na konkrétní případy z kriminalistické praxe.

 

„Naším cílem je pomáhat a šířit osvětu, jak sociální sítě fungují. Snažíme se pomáhat lidem v nouzi. Když vám například někdo vezme fotku, dá ji na Facebook a tam se o ní baví a pomlouvá vás, napište nám, zablokujeme ji. Pokud to bude něco složitějšího a závažnějšího, že třeba někdo bude vydírat vaše rodiče nebo kamarády, předáme případ policii, která ho dotáhne do konce,“ osvětlil hned v úvodu vedoucí E-Bezpečí Kamil Kopecký z pedagogické fakulty.

495childuniversity_1

Společně s Reném Szotkowskim a kriminalistou Petrem Schweinerem dětem představili nejrůznější triky, které podvodníci využívají k hledání svých obětí, například falešné profily na chatech nebo využití obrazových smyček při konverzaci přes Skype. Uvedli také konkrétní případy sexuálního vydírání, poukázali na některá licenční ujednání, která by neměla při registraci na Facebooku uniknout pozornosti, nebo na to, že fotky z bytů a statusy o odjezdu na dovolenou jsou vodítky pro zloděje.

Zároveň se museli vypořádat s řadou dotazů a připomínek typu „Co dělají na počítačích zaměstnanci Facebooku?“ nebo „Pořídím si jedovatou kobru, dám ji do krabice s nápisem přísně tajné, a jak bude zloděj zvědavý, bude mít smůlu“.

children_prednaskovamistnost

K využívání některé ze sociálních sítí se přitom v aule přírodovědecké fakulty přiznala většina dětí, polovina osazenstva pak k tomu, že má svůj profil na Facebooku, i když jim ještě nebylo třináct let.

„Profil tam mám, píšu si s kamarády, které znám ze školy, a hraju hry. Na internetu netrávím denně moc času, průměrně tak půl hodiny, ale ne v úterý a čtvrtek, to chodím na fotbal. Přednáška byla určitě přínosná, vím, na co si dát pozor,“ uvedl Marek z novojičínské skupiny posluchačů. Je mu devět.

(Převzato se svolením autora z www.popup.upol.cz)

 

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo nuvlogo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google/p>