22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


K pozitivním vlivům hraní World of Warcraft
Labels: NetolismusWoW
Hodnocení uživatelů: / 12
NejhoršíNejlepší 
Sobota, 11 Srpen 2012 13:40

2wow-logo2800-med K rizikům hraní MMORPG a zejména hry World of Warcraft (WoW) byla napsána celá řada odborných i populárně naučných textů, často je zmiňována jeho rizikovost ve vztahu k závislosti a závislostnímu chování, cituje se též vliv na psychiku a lidskou agresi. Aby však bylo možné na fenomén WoW nahlížet komplexně, je nutné zmínit i některá pozitivna, která zjevně hraní WoW má. Proto se v následujícím textu pokusím shrnout pozitivní vlivy WoW na jeho hráče. Cílem tohoto textu však také není ignorovat negativa, která s sebou hraní WoW přináší.

Pozitivní vliv na rozvoj sociálních dovedností

Na prvním místě je nutné zmínit pozitivní vliv WoW na rozvoj sociálních dovedností. Mladí hráči se totiž učí komunikaci v prostředí, ve kterém existují jasná pravidla a prohřešky vůči těmto pravidlům jsou trestány (pomocí tzv. banů, mute apod.). Hráči tak uznávají pravidla hry, stejně jako v reálném světě, jinak hru nebudou moci hrát. V rámci WoW je často nutná spolupráce – pro dosažení úspěchu v různých etapách hry musí hráči spolupracovat, podporovat se, motivovat se, společné plánovat, strategicky uvažovat atd. Toto lze pozorovat nejčastěji v situacích, které vyžadují kolektivní způsob hraní – v tzv. dungeonech a raidech. V nich je totiž spolupráce hráčů nezbytná.

Pozitivní vliv WoW na koncentraci, logické myšlení, reflexy

Podobně jako i další počítačové hry ma WoW (na rozdíl např. od práce s Facebookem) pozitivní vliv na koncentraci v rámci řešení konkrétních úkolů (questů, achievů). Ty totiž nespočívají pouze v zabíjení počítačem generovaných potvor (tzv. mobů či NPC), ale také v těžbě surovin, vyrábění nástrojů, přípravě lektvarů, výrobě oděvů, výrobě složitých mechanismů atd. V této souvislosti má WoW samozřejmě vliv na pozitivní rozvoj logického myšlení. V souvislosti s online hrami je často zmiňován vliv na reflexy (nejčastěji zrakové reflexy) hráčů, pro WoW toto platí v menší míře než např. v různých typech „stříleček“.

Pozitivní vliv na finanční gramotnost hráčů

Stejně jako v reálném světě i WoW používá svou vlastní měnu – goldy. Pokud hráč nepracuje, nemá finance, nemůže se ve hře vyvíjet, nemůže nakupovat a obchodovat, nefunguje. Pro to, aby zvládal hru hrát, musí se naučit získávat virtuální finanční prostředky, které pak může ve hře dále využívat. World of Warcraft disponuje systémem aukcí, které fungují podobně jako reálný trh a které se řídí nabídkou a poptávkou. Hráči tedy mohou vzájemně virtuálně obchodovat, prodávat své postavy, výrobky, suroviny.

Propojenost virtuálních světů WoW se světy reálnými

V řadě zemí jsou virtuální světy WoW propojeny se světy reálnými, tedy virtuální produkty lze prodávat a kupovat za reálné peníze. A částky za unikátní virtuální předměty dosahují i několika stovek až tisíců dolarů za kus. Jeden z nejznámějších virtuálních předmětů, který byl prodán za skutečné peníze, byl (a je) Spectral Tiger, speciální druh mounta, tedy zvířete, které vás může po světě WoW nosit. V aktuálních aukcích na serveru EBAY dosahuje cena tohoto virtuálního živočicha od 400 do 9 999$.

spectraltiger

Z hraní WoW lze tedy mít zisk. V některých zemích (zejména v Asii) funguje rovněž outsourcování herních sil – např. hráč, který se nachází v USA, platí jinému hráči v Číně za to, že mu vyvíjí (tzv. expí) postavu. Pro některé se tak WoW může stát i zdrojem obživy či přinejmenším zajímavým finančním příjmem. Stejně tak funguje i směna mezi virtuálními a reálnými WoW penězi, prostřednictvím desítek online služeb můžete nakupovat a prodávat virtuální peníze a získávat tak reálnou měnu.

WoW jako aktivní relaxace

Řada hráčů hraje WoW právě z toho důvodu, že u něj efektivně relaxují, zapomenou na problémy všedního dne, uvolní se. Pro relaxaci mohou zvolit řadu herních módů a strategií, sami si volí, zda chtějí zvolit více odpočinkový neadrelinovaný způsob hry (např. tzv. farmení surovin a plnění questů), nebo naopak chtějí vyhnat svůj adrenalin na maximum např. v rámci hardmode raidů.

Vliv WoW na rozvoj jazykových kompetencí v cizím jazyce

Vzhledem k tomu, že WoW je v angličtině (v českých podmínkách zejména na tzv. privátních serverech existují také verze s českými překlady), hráči se aktivně či pasivně angličtině učí. Ačkoli výsledné znalosti nejsou příliš vysoké a omezené, přesto roste slovní zásoba hráčů a tento vliv nelze přehlížet.

Pozitivní vliv na kognitivní funkce u seniorů

V roce 2012 proběhla na katedře psychologie na univerzitě v Severní Karolíně (North Carolina State University) studie, která zkoumala vliv her na prostorové vnímání, paměť a pozornost seniorů. Výzkumníci sledovali skupinu seniorů ve věku 60-70 let a rozdělili je do 2 skupin. Jedna z nich hrála cca 2 týdny World of Warcraft, druhá skupina pak byla skupinou kontrolní a hru nehrála. Při kontrolních testech výzkumníci zjistili, že u hrající skupiny došlo k pozitivnímu vývoji kognitivních funkcí. Nejvýznamnější zlepšení bylo možné pozorovat u lidí, kteří v testech před pokusem dopadli nejhůře.

Jak vysvětluje doktorka Anne Collins McLaughlinová, titul World of Warcraft byl zvolen, protože „představuje výzvu poznávacím schopnostem“. Hráč je vytrvale přítomen ve virtuálním světě spolu s dalšími lidmi. Díky tomu hra podle McLaughlinové svým uživatelům nabízí „stále nové situace“ – a právě tyto situace následně stimulují mozek.

Vizuální složka světa World of Warcraft

Mezi pozitiva WoW je třeba zařadit také způsob zobrazování jednotlivých herních postav – avatarů, mobů, NPC a jejich smrti. WoW je hra ze světa fantazie, ve které existují imaginární orkové, elfové, trpaslíci, obři, draci, druidové, šamani atd. WoW nezobrazuje realistické postavy. Nesnaží se, aby jeho světy byly co nejvíce blízké reálnému prostředí. Proto je rovněž smrt postav znázorněna jednoduše, ve WoW nelétají střeva, nestříká krev, ani nelétají vzduchem oči… Tato hra není orientována na podporu či vybití agrese hráčů. Bohužel v očích laické veřejnosti se často WoW míchá s tituly, které jsou orientovány výhradně na násilné souboje hráčů.

Co říci závěrem

O světech World of Warcraft se často hovoří téměř výhradně jako o primárně nebezpečném prostředí, které způsobuje závislost jeho hráčů a které nenese téměř žádná pozitiva. Cílem tohoto textu bylo ukázat přívětivější tvář této MMORPG hry a vysvětlit zejména neinformovaným čtenářům, že každá z MMORPG her má svůj rub a líc a že nelze ignorovat i jistá pozitiva. Pokud se chcete dočíst více k negativům, přečtěte si tento text.

dr. Kamil Kopecký
Centrum PRVoK PdF UP a E-Bezpečí

Zdroje:

Laura A. Whitlock, Anne Collins McLaughlin, Jason C. Allaire. Individual differences in response to cognitive training: Using a multi-modal, attentionally demanding game-based intervention for older adults. Computers in Human Behavior, Volume 28, Issue 4, July 2012, Pages 1091-1096

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0747563212000143

Mácha, P. Čím horší máte paměť, tím pozitivnější je vliv her na mozek. Bonusweb.
Online: 
http://bonusweb.idnes.cz/cim-horsi-mate-pamet-tim-pozitivnejsi-je-vliv-her-na-mozek-p3n-/Novinky.aspx?c=A120305_170755_bw-novinky_anb.  

Loukota, L. Videohry prospívají mozku, tvrdí čerstvé studie. Český rozhlas, 2012.
Online: http://m.rozhlas.cz/digital/portal/_zprava/videohry-prospivaji-mozku-tvrdi-cerstve-studie--1025435 

Castronova, Edward. "Virtual Worlds: A First-Hand Account of Market and Society on the Cyberian Frontier," CESifo Working Paper No. 618.

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.