22.02.18

Přehledné výsledky projektu E-Bezpečí za rok 2017 naleznete zde.

Celý článek...

15.01.18

Interview o kyberšikaně a nástrahách internetu s naším lídrem Kamilem Kopeckým.

Celý článek...

08.01.18

Projekt E-Bezpečí se stal členem Digikoalice.

Celý článek...

26.10.17

Právě jsme vydali 2 nové letáčky, zaměřené na problematiku nebezpečných výzev v online prostředí a na tzv. fake news.

Celý článek...

20.10.17

Projekt E-Bezpečí vydává novou aplikaci pro tablety IPAD. K dispozici je zbrusu nové prostředí, seznamující s rizikovým chováním v prostředí internetu. Aplikace je k dispozici ZDARMA v AppStore.

Celý článek...


Víte o tom, že je říjen Evropským měsícem internetové bezpečnosti?
 
Podporujeme


Banner


Komentář - Lidské hyeny a Facebook
Hodnocení uživatelů: / 24
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 18 Březen 2013 23:53

mini_hyenaV sobotu a neděli zaplavilo poradnu projektu E-Bezpečí hned 15 žádostí o blokaci diskusní skupiny na Facebooku, která se zaměřovala na případ českých dívek unesených na jejich cestě do Indie. Veřejná diskusní skupina nesla název Gratulujem Hance a Tonče k novému životu v Pákistánu.

 

Stránka se poměrně nechutným způsobem vyjadřovala k případu unesených dívek a textové komentáře doplnila velmi názornou obrazovou dokumentací, ať již v podobě fotografií, tak videí.

hyeny1

(Facebook: původní skupina)

Samotný tvůrce schovaný za anonymitu Facebooku (jeho pravděpodobná identita je uvedena v diskusních příspěvcích, nicméně neověřoval jsem tuto skutečnost) okomentoval svůj produkt takto:
Holkám se na území, skvostného, kulturně vyspělého, pro cestování bezpečného Pákistánu údajně líbí a nacházi se v dobré společnosti, nemějte obavy - Abdul Al Hádin.

Ve svém komentáři dále pokračuje:
Rady pro cestování přes Pakistán pro ženy: Nebojte se Pákistán je bezpečná země, pro cestování. Nevěřte všem oficiálním zprávám od ministerstev zahraničí o nebezpečnosti cestování, přes tuto skvělou zem. Cestujte zásadně samy maximálně po dvojicích. Jeďte autobusy nebo samostatně autem, nejlépe přes oblasti, které nejsou zcela pod kontrolou státní správy. V žádném případě si nenajímejte pohraniční stráž, nebo jakoukoli státní aparaturu pro bezpečí převozu. Nezapomeňte se obléct do vašeho tradičního oblečení a nesnažit se zapadnout do obecného outfitu Pákistánských žen. Nejlépe mluvte vaším rodným jazykem přímo při cestování. Řiďte se našimi radami a užijte si skvostné bezpečné cestování přes Pákistán.

Diskusní skupina získala velmi brzy 30 následovníků, z nichž někteří celou situaci vnímali jako recesi. Stačí si přečíst komentář uživatelky Michaly Chvojkové, která aktivity skupiny komentuje:

Ano, recese, myslím, že právě toto slovo tuhle stránku vystihuje naprosto přesně. Pokud někdo nevíte, co to znamená - Recese je označení pro určitý typ výstředního žertování, založeného na šokování veřejnosti nesmyslným chováním, které někdy je ironickým protestem, jindy pouhým provokativním narušením všední bezduchosti. Člověk, který jej provádí, se nazývá recesista.

Osobně si neumím představit recesi, která by si za cíl vybrala únos dvou mladých žen, kterým hrozí mimo jiné znásilnění, uřezání končetin, v horším případě i smrt. To si však komunita českých facebookových haterů evidentně neuvědomuje a nechápe, jak situaci vnímají přátelé a rodiče dívek. Zjevně nedostatek empatie a nadbytek krutosti, zamaskované do podoby ironie a sarkasmu. 

Autor skupiny celou situaci dále komentuje takto:

Dobrý den, rád bych Vás ujistil, že myslíme i na Vás, naše fanoušky, a proto jsme se rozhodli natočit se slečnami video, bukkake zakončené dekapitací, ano, bude to skvělé, Váš Nadir.

Pro ty, kteří snad nevědí, co je bukkake, jedná se o skupinový sex, při němž několik mužů masturbuje a ejakuluje na tělo ženy, dekapitace je pak useknutí hlavy.

A troška autorského vtipu na dokreslení:
My prosit vic samostatne cestujicich ceskych zen bezzbrani, bez doprovodu, pres nase uzemi s nejvetsim poctem unosu my dekovat s pozdravem z Pakistanu Al Ahman.

Texty autora pak vhodně doplnili další návštěvníci skupiny např. o video, při kterém dochází k odseknutí hlavy živé oběti.

hyeny3

(Uživatel doplňuje komentář o video z dekapitace)

V neděli 17. března 2013 pak autor skupiny evidentně “vyměkl”, zalekl se možných právních postihů, možná nezvládal svou nově nabytou popularitu, těžko říci - najednou změnil název skupiny na: You have been Trolled (viz snapshot níže), tedy v překladu něco jako “Byli jste nachytáni”. Neumím si představit trapnější pokus o zamaskování vlastního hyenismu, než je právě tato aktivita. Pokud by chtěl uživatele Facebooku nachytat, proč by mazal veškerý obsah, který do skupiny umístil? Proč se zbavil všech komentářů, fotografií a vložených videí?

hyeny2

(Facebook: poté)

Aktuálně probíhá na diskusní skupině bouřlivá diskuse o tom, jak jsou veškeré aktivity autora legální, jak je černý a perverzní humor v pořádku, jak ti, co kritizují tvůrce stránky, jen moralizují atd. Jakoby snad bylo třeba legalizovat lidskou krutost a nulovou empatii. Proboha, opravdu musíme vše převádět na řeč paragrafů a čísel?

Hyena je zvíře, které se prý živí zejména mršinami (ačkoli výzkumy z posledních let dokazují, že je i zdatným lovcem). Ke svému chování je však nucena pudově, instinktivně. Řada lidí se také chová jako hyeny, které se (narozdíl od hyen zvířecích) živí z cizí bolesti a nenávisti, o instinktu a pudovosti však v tomto případě nemůže být řeč. Možná je hyenou občas každý z nás, ale snažíme se pracovat na tom, abychom se jako hyeny chovali co nejméně.

 

Kamil Kopecký, E-Bezpečí


Na závěr několik poznámek:
Ano, obě dívky nebyly dostatečně opatrné, vyjely do nebezpečné oblasti, ano, pravděpodobně mohly únosu předejít. V této situaci však nemá smysl hodnotit, čeho všeho se dopustily či nedopustily, tyto komentáře jsou vhodné do situace, kdy jsou dívky doma a z tepla svých bytů sledují, jak se jim uživatelé na sociálních sítích vysmívají. Ovšem parazitovat na lidské bolesti v situaci, kdy je bolest rodiny největší, je projev krutosti a hyenismu. Uneseným dívkám držím palce a věřím, že vše dobře dopadne a že se obě poučí.

Pokud by autor ukončil činnost skupiny slovy “přehnal jsem to, sorry, omlouvám se, je mi to líto”, tento komentář by nikdy nespatřil světlo internetového světa a navíc by autor ukázal, že má přece jen alespoň kus obyčejného lidského svědomí. Nestalo se tak.

Omlouvám se, že tento příspěvek není objektivní, jako většina odborných i populárních textů na našem portálu, proto jsem jej oddělil hned na úvod termínem Komentář. Věřím však, že vám to v zásadě nevadí. Článek vyjadřuje pouze můj vlastní názor na věc, nikoli názor celé redakce.

 
E-Bezpečí štítky

 1. Kyberšikana
 2. Kybergrooming
 3. Prevence kriminality
 4. Sexting
 5. Facebook
 6. Kyberkriminalita
 7. Kazuistika
 8. Výzkum
 9. Poradenství
 10. Legislativa
 11. Rozhlasové pořady E-Bezpečí
 12. Sociální inženýrství
 13. Reference na E-Bezpečí
 14. Vzdělávací akce E-Bezpečí
 15. Praxe
 16. Hope Witsell
 17. Jessica Logan
 18. Trolling
 19. E-Synergie
 20. Second Life
 21. Krize výchovy
 22. Teorie
 23. Planking
 24. Acton Beale
 25. Digitální stopy
 26. TOR
 27. Ochrana osobních údajů
 28. Chatroulette
 29. Statement of Rights and Responsibilities
 30. Fotografie na Facebooku
 31. IP obsah
 32. Právo a Facebook
 33. Platební karty
 34. Hoax
 35. Paypal
 36. Stalking
 37. Kyberstalking
 38. Facebook timeline
 39. Moje historie
 40. Netolismus
 41. WoW
 42. botmaster
 43. spam
 44. NAT
 45. Právo
 46. vztahové násilí
 47. domácí násilí
 48. Prenatální profily
 49. Konference
 50. Buzz
 51. Virální videa
 52. Star Wars Kid
 53. Dětská prostituce
 54. Komerční sexuální zneužívání dětí
 55. On-line prostituce
 56. Disinhibiční efekt
 57. Hackerazzi
 58. Christopher Cheney
 59. Google hacking
 60. Identity theft
 61. Krádež identity
 62. Ransomware
 63. emo
 64. GIFYO
 65. Seznam se bezpečně!
 66. Sekundární viktimizace
 67. Amanda Todd
 68. Mentální anorexie
 69. Bulimie
 70. Blogy
 71. SMS spoofing
 72. Svobodný internet
 73. Online prostituce
 74. Manipulace
 75. Interview
 76. Břetislav Horyna
 77. bigorexie
 78. ASK.FM
 79. homosexualita
 80. Tyler Clementi
 81. Ravi Dharun
 82. Hanka a Tonča
 83. Webcam trolling
 84. EXIF
 85. YouTube
 86. Seznam.cz
 87. Google
 88. IAD
 89. Flow
 90. Vydírání
 91. SCAM419
 92. Senioři
 93. Podvody
 94. Pornografie
 95. PRIZNEJ.CZ
 96. ASMR
 97. swag
 98. Rebecca Ann Sedwick
 99. Webrangers
 100. iPhone
 101. Roztahovačky
 102. Phishing
 103. Safer Internet Day
 104. Digitální rodičovství
 105. Planking
 106. nomofobie
 107. fantomové vibrace
 108. Kampaně
 109. Kyberbaiting
 110. Prank
 111. Darknet
 112. romance scam
 113. FoMO
 114. Modra velryba
 115. DaddyOFive
 116. kyberflashing
 117. Fake news
 118. Omegle
Generální partner projektu
Další partneři


GaranceTOPlist
Chcete podpořit naše aktivity? Děkujeme! Vážíme si toho!
Partneři, spolupracující instituce:

Licenční újednání, autorská práva:

Portál E-Bezpečí je provozován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechna práva vyhrazena. (c) Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci 2008 - 2017.

Kyberšikana: ISSN 2336-1360. Vydavatel: Centrum PRVoK PdF, Univerzita Palackého v Olomouci.

E-Bezpečí je ochrannou známkou chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví.
Webdesign: Axe design studio Olomouc | Technická podpora: Jiří Veverka | Sledováno systémem Google Analytics

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.