Home Články feed-image
axe
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Evropská unie (EU) není v České republice příliš oblíbenou institucí. Většina české populace má o EU pouze omezené znalosti vedoucí ke zkresleným představám o jejím fungování a pravomocích. Díl odpovědnosti za tuto situaci nesou i čeští politici, kteří na Unii často svalují vinu za problémy původně vzniklé na domácí půdě, a média, která nejsou schopna o této instituci srozumitelně informovat.1 V tomto prostředí se přirozeně daří dezinformací a manipulacím, které mohou hrát roli i před volbami do Evropského parlamentu v květnu 2019. Z toho důvodu se výzkumníci Prague Security Studies Institute ve spolupráci se spolkem Manipulátoři. cz rozhodli na téma manipulací souvisejících s EU v následujících měsících podrobněji zaměřit. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ambasadorkou sítě Safer Internet pro Českou republika byla dnes jmenována Dita Charanzová. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

„Nikdo nás nebude rasisticky urážet. A když, tak musí počítat, že dostane do držky. Nebojíme se a chceme férovku, jeden na jednoho,“ říká výhrůžně třiadvacetiletý Dominik. Jeden z partičky Smíchováků, která se minulý týden vypravila do Řep ztlouct místní omladinu. Pouliční rvačku jim však překazila policie, která potvrzuje, že podobných pouličních bitek přibývá. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Původně si chtěla sedmačtyřicetiletá žena na internetu jen tak s někým psát. Našla si tedy inzerát a začala si chatovat s mužem jménem ScottMark44.

Po několika dnech jí přítel sdělil, že s ní může komunikovat pouze přes mail. V dalších psaních se jí svěřil, že spolu se spolubojovníky po útoku Talibánu našli krabici se skoro čtyřmi milióny dolarů a jedna třetina sumy je jeho. Peníze jí prý pošle prostřednictvím diplomata OSN, ale o celé akci musí mlčet. Více zde.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Na preventivní akce Policie ČR, jako hony na řidiče pod značkou Kryštof, si česká veřejnost už zvykla. Teď policie za asistence ministra vnitra přišla s prevencí před zločinem na internetu. Varovala veřejnost, že v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Včera došlo k teroristickému útoku na dvě mešity ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Při útoku střelnými zbraněmi na muslimská centra Al Noor a Linwood v centrální části čtyřsettisícového města zemřelo 49 lidí a nejméně 20 dalších bylo zraněno.

Útočník Brenton Tarrant umístil před činem na imageboardy 8chan a 4chan manifest s názvem The Great Replacement. Ten je souborem nesmyslných konspiračních teorií o údajném plánu na vyhlazení a náhradu bílé rasy. Autorův účet na Twitteru obsahoval snímky zbraní s (neo)nacistickými symboly a neonacistickou mantrou 14 slov (ty se objevily i v manifestu).14 slov („musíme zajistit existenci našeho lidu a budoucnost pro bílé děti“) je termín spjatý s bílými nacionalisty a jedná se o čtrnáctislovný slogan, který formuloval David Lane. S oběma slogany jako tehdejší člen organizace The Order. Lane byl odsouzen k úhrnnému trestu 190 let vězení mj. za vydírání, podíl na loupeži, nebo za spiknutí. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Nejen banky či instituce shromažďující citlivé údaje jsou cílem hackerů. Terčem se opakovaně stala také olomoucká Univerzita Palackého. Útočníky lákají data o unikátních objevech ve špičkových vědeckých centrech i tisíce e-mailových schránek, které je možné „zotročit“ k rozesílání spamů. Podrobnosti zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Český youtuber, který si říká Tary a jeho videa na portálu YouTube odebírá přes 700 tisíc lidí, si natočil malého fanouška, který se ho na jedné z veřejných akcí zeptal, proč má tak drahé oblečení. Rodák z Ukrajiny mu odpověděl, že neprodává drahé oblečení, ale že kluk má málo peněz. Video od víkendu koluje po sociálních sítích a odsoudila ho většina tuzemských youtuberů. Sám Tary se hájí tím, že to byla sranda. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Na sociální síti Facebook se šíří video, které tvrdí, že v Hotelu Harmony v Ostravě- Mariánských Horách se vyskytuje podezřelá skupina migrantů z Kanady, kteří jsou údajně v hotelu ubytováni jako vojáci. Video bylo prý natočeno 2. března 2019 kolem 23. hodiny. Jen z profilu známého extremisty Martina Zapletala má hoax asi 2 000 sílení. Hoax o údajném příletu migrantů z Kanady začal šířit profil Sany Davis s odvoláním na tamní televizní vysílání. Příspěvek je sdílen přes Stanislavu Duraňovou. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Objevily se nedávno. Ale už teď je jasné, že se stanou mocnou zbraní informační války. Deep fakes, podvody postavené na umělé inteligenci, jsou podle politoložky Petry Vejvodové dalším vývojovým stupněm dezinformací a velkou hrozbou. Vedoucí bezpečnostních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro iROZHLAS.cz potvrzuje, že Česko už informační válku bere vážně, bránit se ale začíná pomalu. Nejvíce podle ní v této oblasti škodí poslanci SPD. Více zde.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Odporné praktiky parazitů na parazitech. Nechutný obchod se strachem o naše zdraví a život. Hrozí  nám smrt a nemoci kvůli parazitům? Více v pořadu A dost! na Stream.cz.

 

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo googlelogo nadaceo2logo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo usembassylogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo nuvlogo ssblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo esetlogo czniclogo nukiblogo podaneruce