fbpx

Home Rizikové jevy Hoax, fake news Adolf Hitler jako dítě

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.71 (17 Votes)

mini adolfPřed 86 let spatřil světlo světa jeden z prvních hoaxů využívajících fotografii doplněnou o nepravdivý text. Zpráva vyšla v roce 1933 a velmi rychle rozšířila se po celé Anglii a USA. Pod fotografií byl uveden následující text: "Toto je obrázek muže, který ovládá osudy národů, ve věku, když mu nebyl ještě ani jeden rok. Myslíte si, že fotografie předpovídá, kým se v budoucnu stane?" Na fotografii měl být údajně zachycen mladý Adolf Hitler. Šlo však o hoax.

 

1933babyadolf01

(Fotografie údajného Adolfa Hitlera)

Fotografie byla distribuována společností Acme Newspictures, Inc., objevila se ve velkém množství novin a časopisů a oslovila stovky tisíc až miliony čtenářů. Až do roku 1938 nebyla identita dítěte na fotografii odhalena. V tomto roce viděla fotografii paní Harriet Downsnová z Ohia a okamžitě v ní poznala svého syna, dvouletého Johna Maye Warrena. Fotografie Johna z roku 1931 byla navíc upravena - ořezána, částečně retušována a byl přidán kontast. 

1933babyadolf021933 real hitler

(Původní fotografie Johna Warrena vs. skutečná fotografie Adolfa Hitlera)

Acme Newspictures nakonec vydala zprávu, ve které vysvětluje, že došlo k chybě a šlo vlastně o hoax. Celý příběh má však nešťastný konec, pár měsíců poté, co Acme dementovalo původní fotografii, John Warren tragicky zemřel - při pádu z bicyklu se smrtelně poranil o láhev od mléka.

Zdroj:

Baby Adolf. (Hoaxes.org) 

Manipulátoři.cz (RSS)

 • HOAX: Očkování proti COVID-19 bude povinné

  Manipulátoři.cz Nov 26, 2020 | 08:11 am

  Na motivy dezinformačního snímku právníka Reinera Fuellmicha „Zločin proti lidskosti“, o kterém náš web již psal, se šíří další nesmysl. Je jím obrázek, který tvrdí,The post HOAX: Očkování proti COVID-19 bude povinné appeared first on Manipulátoři.cz.

  Read more...
 • Falešný argument Švédskem

  Manipulátoři.cz Nov 25, 2020 | 13:37 pm

  Na sociálních sítích se rozšířila tabulka, která srovnává počty úmrtí na COVID-19 ve Švédsku a České republice. Česká republika bohužel Švédsko v počtu úmrtí předstihla.The post Falešný argument Švédskem appeared first on Manipulátoři.cz.

  Read more...
 • HOAX: Změna našeho DNA za pomoci vakcíny

  Manipulátoři.cz Nov 25, 2020 | 09:29 am

  V souvislosti s vakcínami se znovu objevuje i argument, že vakcíny mohou mít vliv na naše DNA a změnit ho. Například video známého dezinformátora Michala Sharka HaškaThe post HOAX: Změna našeho DNA za pomoci vakcíny appeared first on Manipulátoři.cz.

  Read more...
 • NOVÁ VERZE HOAXU: Podle článků 1-207, 1-308 zákona o UCC…

  Manipulátoři.cz Nov 24, 2020 | 14:26 pm

  Na sociální síti Facebook se v masové míře začíná šířit nová verze hoaxu o údajném novém pravidlu Facebooku, za pomoci něhož bude moci sociální síť použítThe post NOVÁ VERZE HOAXU: Podle článků 1-207, 1-308 zákona o UCC… appeared first on Manipulátoři.cz.

  Read more...
 • Hana Lipovská – ovoce České biskupské konference

  Manipulátoři.cz Nov 24, 2020 | 08:43 am

  V těchto dnech, po podivuhodném zasedání Rady České televize, kdy byla na návrh Hany Lipovské a odvolána Dozorčí komise Rady ČT, není na škodu si připomenout,The post Hana Lipovská – ovoce České biskupské konference appeared first on Manipulátoři.cz.

  Read more...

Hoax.cz (RSS)

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google/p>