fbpx

Home Rizikové jevy Sociotechnika, sociální inženýrství Phishing zaměřený na uživatele PayPal opět prochází českými internetovými službami. Nenechte se nachytat!

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

mini paypalMožná i vám přišel v těchto dnech e-mail odeslaný z “PayPal Support” s předmětem “Neznámé zařízení se pokouší získat přístup k vašemu účtu PayPal”. Zpráva, která se zdá být velmi důležitá, vás informuje o tom, že se na váš účet pokouší získat přístup neznámé zařízení z Iránu, váš účet byl proto automaticky zablokován a vy se na něj musíte co nejdříve přihlásit a potvrdit svou identitu. Nenechte se však nachytat, jde o klasický phishingový podvod.

 

paypal 1korekce

(Phishingový e-mail)

Charakteristické znaky phishingu jsou patrny hned na první pohled:

1. E-mail není odeslán z domény paypal.com, ale z  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

2. Přestože je e-mail psán obstojnou češtinou,  obsahuje četné pravopisné chyby, např. Bezbečnostní Výstraha (chybné B a velké V).

3. Odkaz v e-mailu s názvem Ověřte směřuje na podvodný webhttps://n9.cl/msr7 (https://www.ladueit.com/paypal..cz/update/), který dosud obsahuje napodobeninu přihlašovacího formuláře PayPalu. Spojení s webem je sice zabezpečeno (SSH, symbol zámečku), to však neznamená, že samotný web není podvodný! 

3. Pokud byste se pokusili vyplnit přihlašovací údaje a přihlásit se (Samozřejmě to nedělejte s použitím skutečných údajů, pro účely testování využijte údaje fiktivní! Podvodný web netestuje ani minimální standardy třeba pro e-mailovou adresu apod.), dostanete se do “fiktivního prostředí zablokovaného účtu, které vás nutí poskytnout velké množství osobních a citlivých údajů. Pokud byste se pak snažili prostředí opustit pomocí běžného odhlášení, stránka vám bude tvrdit, že pokud se odhlásíte, bude váš účet trvale uzamčen.

paypal 2

(Napodobenina přihlašovacího formuláře)

Cílem phishingu je vylákat vaše osobní a citlivé údaje (např. přihlašovací údaje, informace o kreditních a debetních kartách, vaše hesla apod.) a zneužít je. Nejjednodušší obranou je takové e-maily zařadit do spamu.

Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png