fbpx

Home Rizikové jevy Sociotechnika, sociální inženýrství Phishing: Vypadá to jako vy! (FB Messenger)

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

mini_phishing_vy.pngV těchto dnech jsme zaznamenali zvýšený nárůst případů phishingu prostřednictvím aplikace Facebook Messenger. Z infikovaných uživatelských účtů jsou rozesílány zprávy s odkazem na www stránky, které tvrdí, že jste na nich zachyceni právě vy (vaše fotografie, video apod.). Po kliknutí na odkaz dojde k přesměrování na podvodný web, který vyžaduje, abyste se přihlásili prostřednictvím svých přihlašovacích údajů do Facebooku. Pokud se o to pokusíte, dojde k úniku vašich přihlašovacích údajů a jejich případnému zneužití (např. v situaci, kdy využíváte univerzální hesla či nepoužíváte dvoufázové zabezpečení). 

 

phishing_vy1.png

phishing_vy2.png

Na další variantu tohoto viru upozorňuje také server Hoax.cz (použit jiný zkracovač URL adres a podvodné stránky jsou na jiné adrese). Pokud máte podezření, že byl váš počítač tímto virem infikován, proveďte antivirovou kontrolou počítače, zkontrolujte svůj účet na FB (především aktivní aplikace), ze všech přihlášených účtu se odhlašte, změňte heslo a nastavte vícefázové zabezpečení účtu).

Další informace o online podvodech naleznete zde.

Pro E-Bezpečí, Kamil Kopecký
Univerzita Palackého v Olomouci

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png