fbpx

Home Rizikové jevy Sociotechnika, sociální inženýrství E-Bezpečí a Nadace Vodafone podporují výuku seniorů v oblasti bezpečného chování na internetu

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

mini_seniorE-Bezpečí ve spolupráci s Nadací Vodafone v těchto dnech spouští kurzy internetové bezpečnosti pro seniory. Ti se tak naučí, jak se v kyberprostoru chovat co nejvíce bezpečně a snížit pravděpodobnost, že budou vystaveni internetovým podvodům.

“V loňském roce jsme v rámci Univerzity třetího věku univerzity Palackého zrealizovali pilotní program zaměřený na rizika internetu, jehož cílem bylo představit seniorům základní kybernetické hrozby, kterým mohou být vystaveni. Zároveň je naučit základní metody obrany a ochrany”, uvádí Kamil Kopecký z projektu E-Bezpečí.

Mezi nejrozšířenější rizika, kterým jsou senioři vystaveni, patří zejména různé formy podvodů. K těm najčastějším patří zejména levné nákupy v eshopech a aukcích. Nepoučený senior je schopen zaplatit v neověřeném eshopu dopředu zboží, které však nikdy neobdrží. Podvodné eshopy zpravidla existují pouze několik dnů či týdnů, než je jejich tvůrce odstraní a pokusí se zahladit stopy.

Mezi další rizika patří např. různé podvodné smlouvy, výhodné úvěry a hypotéky, uzavírané na internetu, případně již starší druh podvodu, který je označovaný jako SCAM419, o kterém jsme vás informovali v minulosti. Stále více seniorů zároveň začíná využívat internetové bankovnictví a stávají se terčem phishingu či dalších návazných forem.

senior_big

“Senioři v posledních několika letech procházejí intenzivními kurzy zaměřenými na podporu informační gramotnosti”, uvádí René Szotkowski, lektor programu E-Bezpečí. Zároveň dodává: “Naučí se tak obsluhovat počítač, využívat sociální sítě, nakupovat na internetu a využívat jeho potenciálu k zábavě i poučení. Bohužel senioři jsou často nepoučeni, jakým internetovým rizikům mohou být vystaveni, nakupují v neověřených eshopech, reagují na podvodné reklamní nabídky, uzavírají na internetu nevýhodné smlouvy atd. Naší úlohou je seznámit je se základními riziky, kterými mohou být vystaveni, rozpoznat je v konkrétních situacích a zachovat se správně.”

Redakce E-Bezpečí


Další zdroje:
Dobrá rada Českého rozhlasu Olomouc

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png