fbpx
Nové plakáty na školní nástěnky od E-Bezpečí
22. 04. 2024

Vyzkoušejte naše nové letáčky pro školní nástěnky: Základní pravidla kybernetické bezpečnosti a Jak používat umělou inteligenci eticky.

Číst dál...

Online videokurz AI začínají využívat policisté
09. 04. 2024

Online videokurz E-Bezpečí začínají využívat policisté, k seznámení s umělou inteligencí je vynikající, odpadá nutnost scházet se prezenčně... děkujeme za...

Číst dál...

Objednávky
05. 04. 2024

Vzdělávací akce pro vaši školu - žáky, učitele, rodiče - můžete objednávat prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty....

Číst dál...


Home Rizikové jevy Kyberšikana Kyberšikana na GIFYO v novém kabátu opět pokračuje

Přečteno jinde










































Přihlásit odběr novinek


mini_gifyoO kybernetických útocích na děti, které využívají sociální síť GIFYO, jsme vás informovali již v minulosti. Útočníci tehdy využívali k útokům falešné profily a sofistikované metody manipulace, v rámci které děti agresorovi odesílaly intimní materiály. Od začátku letošního roku již poradna projektu E-Bezpečí zachytila 4 nové případy, které jsou velmi podobné již dříve zdokumentovaným útokům...

V únoru se na poradnu projektu E-Bezpečí obrátily nezávisle na sobě tři české dívky ve věku 15, 17 a 18 let, které oznámily, že jsou vydírány uživatelkami Sarah Jones, Catherine Jones a Naomi Jones, se kterými si v prostředí sítě GIFYO několik týdnů píší. V rámci komunikace došlo k výměně fotografií intimního charakteru, kterou iniciovala právě anglicky mluvící slečna/paní/pachatel Jones. Ta poskytla českým dětem sérii intimních fotografií a děti reagovaly velmi podobně - odeslaly iniciátorce své vlastní intimní materiály - fotografie a také videa.

Postupně společně začali komunikovat také na sociální síti Facebook, přidali se vzájemně do přátel, "lajkovali" statuty, sdíleli fotografie, došlo dokonce k výměně hesel k účtům na Facebooku (v rámci "důvěry").

gifyo_screen

(Gifyo - sociální síť)

Komunikace se stávala stále více intimní, dívky uživatelce odeslaly fotografie obsahující kromě obnaženého těla také fotografii obličeje. Následně si však dívky svou chybu uvědomily a pokusily se uživatelku zablokovat - nejdříve v rámci sítě GIFYO, později také na Facebooku.

Po přibližně týdnu však dívky obdržely následující vzkazy: "If you do not want everyone to see your gifs and pictures and have your facebook profile, stop blocking me :) You belong to me. Block me one more time and i will upload every gif and picture you sent me to my website.", ke kterým byla přiložena intimní videa a fotografie, které společně dívky sdílely.

Všechny tři případy jsou v tuto chvíli šetřeni v součinnosti E-Bezpečí a Policie ČR.

Důrazně upozorňujeme všechny uživatele sociálních sítí na zvýšené riziko kybernetických útoků spojených se zneužíváním intimních materiálů. Případy využívají velmi podobná schémata, která jsme popsali např. v textu Vydírání dětí postupuje podle několika schémat, je třeba se je naučit rozpoznat.

Kamil Kopecký, E-Bezpečí

 

 

 


 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2022)

panel
160000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
45000 +
proškolených dospělých
panel
7000 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
5500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
160000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png