fbpx

Home Tiskové zprávy Prohlášení E-Bezpečí ke změně zákona 127/2005 Sb.

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (5 Votes)

eyeÚstavní soud 31. 3. 2011 zrušil část zákona o elektronických komunikacích (127/2005 Sb.), která ukládá operátorům a poskytovatelům internetu uchovávat takzvané provozní a lokalizační údaje o uskutečněné komunikaci. Vyhověl tak stížnosti, kterou loni podalo 51 poslanců v čele s Markem Bendou (ODS).

Konkrétně se jedná o § 96 odstavec 3, který obsahuje v kostce toto:

Telefonní operátoři a poskytovatelé internetu musejí nejméně půl roku uchovávat údaje o veškeré telefonní a faxové komunikaci včetně času a čísel volajícího a volaného, dále údaje o textových zprávách, e-mailové komunikaci, návštěvách webových stránek a využívání některých internetových služeb. Nejpozději po roce data musejí sami zlikvidovat.

Na jednu stranu jsou argumenty Ústavního soudu ČR pochopitelné – zákon z roku 2005 „nedostatečně případně vůbec nestanovuje jasná a detailní pravidla obsahující minimálně požadavky na zabezpečení uchovávaných údajů, zejména v podobě zamezení přístupu třetích osob“.

Ovšem na druhou stranu – protože došlo ke zrušení klíčové části zákona o uchovávání informací např. pro účely trestního řízení – nedokážeme si představit, odkud bude policie získávat důležitý důkazní materiál v rámci řešení např. elektronické kriminality mládeže (sexuální zneužívání dětí, pronásledování, vyhrožování neznámým pachatelem apod.)!

Zrušit povinnost telefonních operátorů a poskytovatelů internetu uchovávat informace o svých uživatelích je nesmysl a závažná chyba! Řešením by byla spíše novelizace zákona, v níž bude více specifikována výše uvedená sporná část, která bude modifikována tak, aby stanovila formy zabezpečení uchovávaných údajů a způsob nakládání s nimi.

Policie zcela jistě není „velký bratr“, který usiluje o to, vykrást naše soukromí. Uvědomme si, že zrušit klíčovou část zákona, která doposud umožňovala získávat důkazní materiály o pachatelích trestný činů, učiní naši policii bezzubou. A až se dostanete do obtížné situace vy sami, stanete se např. obětí stalkingu, kyberšikany, sexuálního útoku, vydírání, nebude možnost ověřit vaše tvrzení a pachatelé nebudou dopadeni a potrestáni.

Internetoví provideři sice měli doposud za povinnost uchovávat data o svých uživatelích, nicméně uvědomme si, kolik osobních informací o sobě již nyní zcela dobrovolně na internetu sdělujeme – např. v rámci Facebooku či jiných sociálních sítí.

Někteří politici jistě ocení, že se teď jejich soukromé hovory a jiné aktivity lépe utají, ale tímto opatřením se zároveň připravujeme o možnost, jak vypátrat pachatele skutečně závažných trestných činů.

Projekt E-Bezpečí nesouhlasí se způsobem, jakým došlo ke změně klíčového zákona, který doposud chránil nezletilé i zletilé uživatele internetu a mobilních telefonů.

Za projekt E-Bezpečí a Centrum prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP

Mgr.. Kamil Kopecký, Ph.D.
Jan Bartoněk
Mgr.. René Szotkowski, Ph.D.
Mgr. Pavla Dobešová

A co vy? Jaký je váš názor? Hlasujte v naší anketě

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png